• Mysteriózní

Vřískot 2 (1997)

Ten film nado mnou vyhráva, váham nad piatou hviezdičkou. Na jednej strane perfektne natočený, s postavami, o ktoré sa bojíte, miestami skutočne napínavý. Odkazy a rozhovory o filmoch sú super a vtipné, dialógy perfektné. Prostredie, nadväznosť na prvú časť a záverečné odmaskovanie paráda. Na strane druhej sa až príliš hraje na umeleckú, divadelnú, osudovú nôtu a film sám nespĺňa, čo sám hovorí o pokračovaniach- bloodier, gorier etc., čo v slasher filme zamrzí, aj keď Ghostface je skvelá maska a právom mu patrí miesto v sieni žánrovej slávy. Hlavne v druhej polovici je film trošičku zdĺhavý, ale to je subjektívne. Nostalgia je ale silná čarodejnica, našepkáva mi dať piatu hviezdičku. Možno jej časom dám zapravdu, viem ale, že si po rokoch , tak ako tento, strašne rád zopakujem aj tretí a štvrtý diel.

Vřískot 3 (2000)

Rád by som prihodil aj piatu hviezdičku, ale...Jedno veľké ale. Kills sú na slasher také nijaké, naháňačky pred nimi fajn, ale čo sa týka samotného "bread and butter" slasherov tak ľubovoľný Friday the 13th dá Scream 3 bohužiaľ "dole". Oveľa lepšie to Cravenovi šlo s atmosferickým hlasom matky v hlave Sidney, s jej "prízrakom", Scream 3 je veľký, zábavný, chytrý, so sympatickými postavami a proti VHS late 90s nemôžem nič namietať. Dostavila sa, big time🙂

Vřískot 4 (2011)

Wes Craven a Kevin Williamson sa k svojmu dielu, sérii, vrátili s láskou, úctou, z celého filmu dýcha prirodzenosť, zábavnosť, kde tu odkaz na minulé diely, ako aj na iné horrory a fanda série sa tu bude cítiť ako doma. Výborné pokračovanie výbornej série.

Vřískot 6 (2023)

O hviezdičku lepšie ako piaty diel. Ten by som videl na 2,5 hviezdičky, šiesty diel na 3,5. Pôjdem proti prúdu a poviem, že najviac sa mi páčil záver, konečne bol poriadne slasherovite krvavý a nie len rýchle strihy kamery. Ono totiž sa film tvári drsne, ale až na zopár záberov a záver nič poriadne neukáže, čo u slasheru zamrzí, kľudne by to šlo skrátiť o pol hodiny a namiesto toho pritvrdiť. A čo sa týka jritizovanehi záverečného odhalenia, nemám s ním problém. Už som videl aj horšie rozuzlenia. Po Wesových filmoch, ktoré aj v najslabších dieloch mali tak nejak viac srdca a duše, je to druhý najlepší nový Scream.

Vylupovači hrobů (1989)

Mexická nadprirodzená slasher pecka, ktorá má všetko: atmosféru, gore, solídny príbeh i nadšené spracovanie.

Vymítač ďábla (1973)

Trvalo to väčšinu môjho života, ale nakoniec som tento film docenil. Ono je asi naozaj rozdiel, či to pozeráte z VHSky z dabingom, alebo v špičkovej kvalite v UHD s originálnym znením a titulkami. Oceníte nesmierne precíznu vizuálnu stránku, zvuk, všetko to znepokojujúce "hučanie" v pozadí, hudbu, precítené herecké výkony, všetko... Film si dáva na čas, "vcíti" vás do postáv, je dlhý, ale nie zdĺhavý... Každá z postáv má čo povedať do deja, každá je svojím spôsobom sympatická a ľudská. A masky a efekty a exorcizmus... Mrazivé, presvedčivé, kacírske, odvážne a hlavne stále desivé. Bez hudby, maximálne vystupňované, po pravú ikonické. Neviem, či by tak odvážny a nekompromisný film vznikol aj dnes. Konečne vidím o čo som po celé tie roky prichádzal a že som film teda riadne podcenil. Ale naozaj... Cez dva hodiny a ani minúta nudy, kľudne by to znieslo aj dlhšiu stopáž. Premýšľavé, podnetné a jedinečné desivé veľdielo.

Vymítač kanibalů (1972)

Film je jemnejší ako jeho pokračovatelia Cannibal Holocaust alebo Cannibal Ferox, kanibalovia sú len jednou rovinou v deji a nedostanú veľkú úlohu, i čo sa týka gore, je film pomerne krotkejší. Ale talianska atmosféra priekopníckych kulťákov tu napriek tomu je, film je veľmi dobre a štýlovo nakrútený, na výprave sa nešetrí a scenérie a jednotlivé zábery sú niekedy naozaj lahôdkové. Je vidno, že si Lenzi s filmom dal prácu, príbeh je pomerne zaujímavý, preložený množstvom divošských kmeňových rituálov v tropickej prírode a o to tu hlavne ide. Drsnejší dobrodružný príbeh o prežití, s kanibalskou príchuťou.

Vytí ďábla (1987)

V podstate dosť ambiciózne skĺbenie Naschyho hororovej minulosti, s troškou gialla a tak trochu WTF záver. Krásna lokácia sídla a lesov okolo, Munro stále sexy, občas vydarené a snaživé gore, a vôbec nie zlý príbeh. Zráža to nevýrazná klávesová hudba a sem tam uponáhľanosť. Ale Naschy určite robil čo mohol, a pre eurokult fanúšikov je to aj tak lahôdka.

Vyvrhel z pekla (1981)

Trošku to drhne pri nekonečných scénach jedenia špagiet a pozerania amerického futbalu, ale inak je Absurd jednou zo zásadných eurohororových peciek s perfektnou, sadnúcou hudbou, nezabudnuteľným gore, Eastmanom, desivým aj bez masky a jedným z najlepších finále, čo kedy kto v slasheroch nakrútil. A ten historický dom, plný starožitností, kružidlo, netypická final girl, pripútaná na lôžko, úplne posledný záber... Pure gold.

V zajetí démonů 2 (2016)

Wau. Wan dokázal skoro nemožné, nakrútil film pre najširšiu verejnosť a uspokojil aj fanúšikov prahnúcich po vymazlenom režisérskom štýle. Okrem toho, že film veľa vysvetlil, neutopil sa v v tom a nechal miesto aj na fantáziu, čo mám rád. Mrazivá atmosféra, dokonalý štýl (tie farby! kamera! výprava, kostýmy, hudba a všetko ostatné), strašidelnosť, nemám čo vytknúť. Podrobnosti o skutočných udalostiach si na nete pozriem až zajtra, počas dňa...