Nick Cave: 20 000 dní na Zemi (2014)

Nick Cave není jen skladatel a zpěvák, ale také spisovatel a scenárista. To z tohoto dokumentu dělá zajímavou podívanou i v pasážích, kde Nick nezpívá (kterých je také většina). Až jsem dospěl k přesvědčení, že film je zajímavější, když jeho ústřední protagonista mluví, než když zpívá. Dvojice režisérů má na tom, jak hladce to všechno funguje, nepochybně také značné zásluhy, ale charisma ani básnická poetika Nicka Cavea léty evidentně neslábnou, takže nakonec je zajímavé, i když mluví o počasí.

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Země při pohledu ze shora přináší nejen úžasné scenérie, ale také lepší výhled na to, jak lidé tuhle planetu ničí. Yann Arthus-Bertrand je stejně tak filmařem jako ekologem a jeho apel je působivý... a opět nic nezmění.

Přání k mání (2017)

Vánoční rodinná komedie zasazená do vlastního kouzelného světa mimo náš prostor a čas. Režisér si dobře pohrál s mnoha drobnými detaily, takže mě film až nečekaně chytil. Jestli na to nepoužil nějaké kouzlo, tak klobouk dolů (70%).

Niko 2 (2012)

Klasika – první díl byl zábavný a úspěšný, takže bylo nutno vyrobit dvojku. Ta se sice vyžívá v předvádění 3D efektu, ale příběh se moc nepovedl a výsledek působí spíš unaveně. Tak snad už žádná trojka nebude.

Trvalá dovolená (1980)

Jediný Jarmuschův film, který zastaral, a s odstupem mi připadal ještě slabší. Viděl jsem toporné herecké výkony, slyšel nesmyslné dialogy a poslouchal hudbu, která mi k tomu nepasovala. Každé začátky bývají těžké...

O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

Recyklace pohádkových nápadů zřejmě už sotva přinese něco, co by sneslo přísnější měřítka. Takže se musíme spokojit s tím, že se tentokrát vánoční motiv povedlo slušně zakomponovat i do děje, dobro zvítězilo, zlo bylo potrestáno a všichni byli šťastní až do konce titulků.

Krkonoše (2017)

Jsou tam sice záběry, které dávají vědět, že jde o čistokrevný amatérismus, ale Krkonoše samotné jsou natolik působivé a fotogenické, že to ustojí. V kině bych asi hodně remcal, ale v televizi mi to přišlo jako slušná náplň volného odpoledne.

Vánoční svatba sněhuláka Karla (2017)

Povedený animovaný příběh vánočních ozdob na jednom stromku. Provedení mi přišlo lepší než samotný příběh, ale i tak na dvanácti minutách velmi slušná práce (70%).

Kouzelník Žito (2018) (TV film)

Denis Šafařík a Anna Kadeřávková mi přišli sympatičtí, až bych jim přál nějaký lepší příběh. Ale ten je tentokrát opravdu slabota, a když postavy náhle propuknou ve zpěv, začne opravdové peklo. Dva směšní pekelníci, jedna zasloužilá kořenářka, to je všechno taková hra na jistotu, až to po zásluze skončilo fiaskem.

Králova zahradnice (2014)

Jakou jinou roli by si měl režisér dát, než krále, že? Alan Rickman se ale spokojil s vedlejší úlohou a do centra dění umístil Kate Winsletovou. Ta je stále ve výborné herecké formě, bohužel jí ale moc nepomáhal scénář, aby z toho byl film, který si divák s chutí pustí znovu. Ve výsledku příjemná podívaná, která neurazí, ale ani nenadchne.