Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Každý z nás je něčí životní láska. Benjamin se narodil s tělem umírajícího a věkem opotřebovaného človíčka. A tento na první pohled neuvěřitelný příběh pomalu začne vtahovat diváka do vnitřního světa hlavního hrdiny a jeho životní lásky Daisy - okolní svět a celkově dění kolem už není tak důležeité, jste vtaženi vyprávěním, či deníkovým čtením a neřešíte postupně nelogičnost samotného narození a mládnutí hlavního představitele a pokud přistoupíte na tuto hru - tak se nebudete po celou dobu nudit. . Výborný film a mohu říci (ikdyž to nevyzní asi nejlíp v polovině ledna) že je to doposud největší filmový zážitek letošního roku. Scénárista Eric Roth nevykročil na neznámé pole, ale na cestu, která byla již několikrát alespoń částečně vyšlapána jinými. Film je hodně podobný knize s názvem Zpověď´Maxe Tivolliho amerického autora Andrewa Seana Greera z edice Světové literatury nakladatelství Odeon, která je stále k dostání v Levných knihách za nějakých 39Kč.

Nevěsta byla v černém (1968)

Kombinace jmen Moreau a Truffaut zní velmi slibně a člověk se vydá natěšený na očekávanou cestu diváckého zážitku, ale tentokrát mi vyšlo vstříc zklamání a všednost. Mužské oběti mi připadaly velmi omezené, zejména oběť pod schody, která si v komůrce ještě zapalovala kus papíru aby příšla o zbylý vzduch (co takhle v zoufalství použít svých noh a vykopnout vratká dvířka.....) Vše mi vyšlo hodně prvoplánové a někdy nechápu tak vysoké hodnocení některých diváků (jméno ještě nezaručuje kvalitu).......

Být Erikou (2009) (seriál)

Nevím jak přistoupit k seriálové řade a hodnotit ji poté co člověk uviděl pouze první díl, každopádně mě tento krok do neznáma velmi mile překvapil. Jak je pravděpodobné že žijete v kanadském největším městě, nic se vám nedaří, je vám dvaatřicet a jedinou bytostí na kterou se můžete spolehnout, že s vámi stráví večer, je vaše kočka - doposud velmi pravděpodobné, ale že jsou vaši rodiče židovského původu ( to už asi méně...) a navíc po jedné nemilé příhodě s alergickou reakcí na oříšky vás v nemocnici navštíví tajemný muž dr.Tom(ďábel, nadpřirozená bytost, alter ego,instalatér, psychoterapeut, iluzionista,snový přelud,či prodejce rychlého občerstvení?) který prohlásí, že vám pomůže změnit váš dosavadní život smolařky - stačí jen přistoupit na tu hru a rázem se dějí věci......tak tedy uvidíme... Erico Strange

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Trochu mi to přišlo jako u trilogie Matrix, jednička skvělá a třetí díl úplná slátanina fabulace,mytologie, legend, málo přehledné a délka filmu je také problémová.

Revizor (1971) (divadelní záznam)

Kterak zapadlá gubernie ožije a k pozdvižení dojde až podlézání, přetvářka a strach se zhostí většiny přítomných. Herecký koncert, Landovského herecké výkony mi moc nepřirostly k srdci, ale tady je výborný. Skvělé obsazení.

Máj (2008)

A proč nepřevádět literární klasiku, vždyť je to výzva pro mnohé. Učitelka češtiny nás zatěžovala memorováním celých pasáží Máje, dodnes si člověk vzpomene na ty chytlavé strofy......, Když to přeženu Jarmila hrála svým poprsím, Matěj Stropnický by byl Hrůzný lesů pán tak leda na dětském karnevalu a to největší pozitivum - cely film je podpírán podmanivým hlasem Jana Třísky, jehož recitaci Máje jsem již předem znal. Také jsem zde poprvé viděl lámání kolem.

Východní přísliby (2007)

velmi pochmurné a temné,ale to bylo nejspíš úmyslem, skutečně dobré obsazení, nicméně jen Viggo Mortensen vybočuje a přesahuje ostatní. Dělal jsem 6 let jitsu, ale musím přiznat, že jeho zápas v lázních byl velmi přesvědčivý s velmi dobrou choreografií. Téma není úplně rozpracované, tatínek propleskne synáčka, ale jinak vystupuje zakrytě - děj se měl také více zaměřit i na něho.

Černá kniha (2006)

Strastiplná je cesta Ráchel do Erecu ( země zaslíbené).Na můj vkus příliš vleklé a celá řada scén je tak trochu přitažená za vlasy. Střílení v centru města - kde jsou vylidněné ulice a žádná odezva, židovská dívka (protipóĺ mladičké Anne Frankové) je schopná všeho - dokonce se i zamilovat do nacistického důstojníka ( S.Koch není zrovna zosobněním mužské přitažlivosti), docela zajímavý je pohled na malý předěl mezi tichým tolerováním a spoluprácí s okupanty a pak následná pomsta na kolaborantech. Zdali každý kdo ukazoval prstem a stříhal vlasy měl čisté svědomí. Průměrný film, který už podruhé nemusím vidět.

451° Fahrenheita (1966)

Velmi dobře zpracované téma, nicméně Guy Montag v podání Oscara Wernera ni nesedí, působí na mě nepřesvědčivě, ospalým dojmen, nezúčastněným obličejem i po jeho prohlédnutí a změně. Bude pak zajímavé srovnat novou adaptaci s T.Hanksem. Literární předloha R.Bradburyho je působivá a přivádí k zamyšlení jakou knihu by si člověk vybral k naučení nazpaměť - v románu si Montag vybere knihu Kazatel a Zjevení Janovo, což by bylo rozhodně lepší volbou než povídky E.A.Poa jak tomu bylo ve filmové podobě, ve které zaznívá také mimo jiné celá řada francouzských autorů. V téměř každé domácnosti jsou telestěny - lidé vedou vyprázdněné hovory o seriálech a neví nic o svých bližních - bude známkou štěstí mít dvě "telestěny" plazmové (LCD) televize i dnešní době?

Anna a vlci (1973)

Nedávno vydaný titul Levných Knih mě zlákal k zakoupení hned z několika důvodů, nicméně nenaplnil mé očekávání. Pro mě tento snímek zůstane průměrným počinem, kde již od počátečních minut je ve vzduchu zakončení filmu,(mimochodem hodně drsné) vpodstatě žádný výrazný děj, oceńuji postavu levitujícího Fernanda, mikrosopický odraz tehdejší společnosti a archetypální postavy zprostředkované trojicí bratrů - pseudovojáka, lovce-rozsévače a kajícníka - duchovního dnes asi nenajde ornou půdu jako v letech sedmdesátých.