• Krátkometrážní

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

Tak předně...nemám rád Adama Sandlera. Musím ale uznat, že jako kadeřník Zohan si získal moje sympatie. Konečně přešel na styl filmu, který místo toho nejnudnějšího, neurážlivého, komerčního humoru, používá ten, který známe z filmů režírovaných třeba Benem Stillerem. Zohan navíc nestojí na nějakém trapném tématu (třeba "chtěl bych ji, ale jsem takový looser"), ale relativně odvážně a hlavně velice trefně reflektuje izraelsko-palenstisko-americké vztahy. edit: Mimochodem po Zohanovi se Sandler uvrtal k další neoriginální romantické komedii Pohádky na dobrou noc, takže tohle byl asi jenom takový úlet...škoda.

Smím prosit? (1937)

Pro mě nejlepší film s Fredem a Ginger, který obsahuje geniální píseň Let's Call the Whole Thing Off, nezapomenutelnou scénu telefonátu z vězení a krásné taneční číslo na kolečkových bruslích!

Námořníci jdou (1936)

Pro mě nejslabší film s Fredem a Ginger. Fred jako námořník mi moc neseděl, písničky tentorkát taky slabší a děj? Ten filmy s touto populární, tanečně-hereckou dvojící nikdy netáhl. 3,5*

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Asi si budu muset zvyknout, že Woody už netočí ty filmy, kvůli kterým jsme si ho oblíbil. Tím, ale nechci říct, že se mi jeho nový styl nelíbí. Vzal jsme si pět jeho posledních snímků a zamyslel se nad tím, co mají společného. Allen si vezme jasně středoproudovou, mnohokrát využitou látku a zpracuje ji vždycky "tak trochu jinak". A tím JINAK myslím mnoho přídavných jmen, z nichž nejvýstižnější je asi "zvláštněji". Vydíme motivy, situace, příběhy a postavy ze současných komedií, které se ale nechovají tak jako v ostatních filmech, mají větší hloubku a přesto jsou zkousnutelné pro masové publikum. Vicky Cristina Barcelona má krásnou atmosféru letního dobrodružství, podpořenou skvělou hudbou (opět relativně mainstreamovou a přesto jinou) a žlutým filtrem. Všichni herci jsou skvělí a samozřejmě jim kraluje vyšinutá Penelope. VCB rozhodně nepatří k nejlepším Woodyho snímkům, ale rozhodně se jedná o nadprůměrný film, na který se znova rád podívám.

Rallye smrti (2008)

Po průměrném Resident Evilu a otřesném Alien vs. Predator přichází Paul W.S. Anderson s předělávkou kultovního béčka ze 70. let a konečně u mě boduje :-) Jeden střih střídá druhý, kulomety nestíhají chladnout, krev stříká a dívat se na výbuchy je lepší než sledovat herce jak konverzují :-) Jen těch sexy koček tam bylo Paule málo :-) Jinými slovy: režisér konečně překročil tu hranici, kdy je film tak zábavný a efektní, že nemusíte řešit děj :-)

Tropická bouře (2008)

Vše podstatné už je v jiných komentářích a recenzích. Já za sebe musím jenom říct, že jsem se nebavil jenom prvních a posledních 15 minut, ale celý film. Všichni představitelé hlavních rolí jsou výteční a už teď je jasné, že je zaděláno na kultovní hlášky. Nejvíc mě ale nadchnul sebeparodický, sprostý, řvoucí i tančící Tom Cruise :-) Po dlouhé době film, na který se můžete doma dívat víckrát a vždy se pobavíte. Stillerův TOP.

Erotikon (1929)

První český film, který si vydobyl ohlas a úspěch i na mezinárodní scéně...naprosto zaslouženě. Film dnes možná nešokuje, ale erotický náboj má mnohem větší než většina současných filmů s odhalenými kráskami. Režie je výtečná a vlastně celá vizuální stránka je výborná. Po všech ne úplně povedených němých filmech, které jsem v poslední době shlédnul, jsem Erotikon hltal od začátku do konce a užil si ho na maximum. Pokud se chcete podívat na jediný český film z němé éry, rozhodně doporučuji tenhle.

Čaroděj ze země Oz (1939)

Čaroděj ze země Oz je asi nejroztomilejší milník světové kinematografie. Své si v něm najde každý - od nejmenších dětí, které budou nadšeny fantaskním světem plným nadpřirozených postav a efektů (na svou dobu mimochodem výjimečných), až po dospělé, kteří si za Dorotčinou cestou najdou skryté významy symbolizující dospívání, proměnu dítěte v ženu, začlenění do společnosti a mnoho mnoho dalších. Vtipný, zábavný, ale také do detailu promyšlený a hlavně neuvěřitelně komplexní filmový klenot. 100%

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

4* po všech odvysílaných dílech. Hlavní nápad je mírně okopírovaný z IT Crowd, nicméně mnohem lépe zpracovaný a neztrácí kvalitu s dalšími epizodami. IT Crowd mě strašně zklamal svým nevyužitým potenciálem a i když Big Bang není naprostá špička současných sitcomů (za tu považuji momentálně How I Met Your Mother) je to alespoň nadprůměr, který si drží svůj standard. Uvidíme co přijde po stávce scénaristů.. edit: Po začátku druhé série přidávám poslední hvězdičku - BBT je rozhodně jeden z nejlepších současných seriálů a neupadá.