• Krátkometrážní

ZubAř (2008) (studentský film)

Podprůměrný obsah + podrůměrná forma. Mnohokrát zpracované a opakované téma + trhaná neoriginální animace. Celou dobu jsem čekal, že mě film alespoň překvapí nějakou nečekanou pointou, ale nestalo se. Odpadem nehodnotím, protože jde o studentský snímek, jinak to byla vážně nuda.

Life of an American Fireman (1903)

Jak říká Véča "Velká vlaková loupež" to není, ale i tak se jedná o relativně zdařilý pokus o kombinaci dokumentu a akce. Záchrana ženy je divákovi ukázana zevnitř i zvenku domova, což nám dnes může přijít zvláštní, ale opakování jediné akce z více záběrů v tomto období nebylo neobvyklé.

Tanec kostlivců (1929)

Podle mě nejlepší, nejnápaditější a nejvtipnější film ze série tzv. Silly comedies, které začalo studio Walta Disneyho produkovat na přelomu 20. a 30. let (s nástupem zvuku) jako alternativu k filmům s myšákem Mickeym a ve kterých nešlo o hlavní postavu, ale o hudbu. Základní piliř pro veškeré v budoucnu natočené hudební scény s kostlivci. Jestli Burton po Mrtvé nevěstě tvrdí, že tohle neviděl....lže :-)

Parník Willie (1928)

Když byl Disneymu "ukraden" králík Oswald, vymyslel Mickey Mouse. První dva filmy s touto kreslenou postavičkou nenašly distributora, až tenhle třetí (už zvukový) se uchytil, dostal do kin a doslova vystřelil Walta Disneyho na špičku byznysu s animací. 4* za filmík a 1* za zrod legendy :-)

Fiddlesticks (1930)

Jazz Singer animovaného filmu. Největší klad obou filmů je totiž prostý fakt, že byli zvukové. Krom toho, že zvuků uslyšíme díky zvířatkům pestrou škálu se žádná invence nekoná.

The Critic (1963)

I don't know much about psycho-analysis, but I'd say this is a dirty picture! ... Film, který zesměšuje plno věcí, které tady vypsal Subjektiv. Sledujeme abstraktní obrazce tak, jak je známe z tolika krátkometráků a slyšíme přitom komentář rozezleného kritika-sedmdesátníka, který "za tenhle shit zaplatil dva dolary." Trochu samoúčelné, ale vážně vtipné.

Bobule (2008)

Sice je námět a polovina scénáře zkopírovaná z Dobrého ročníku, ale aspoň (návštěvností) uspěl český film, který je natočený a vyprávěný trochu jinak než Hřebejk. Sice jsem jako moravák musel přetrpět, jak se pražáci snaží mluvit moravsky a melou o víně věci, který ví snad každej, ale zase se mně pěkně dívalo na Terku Voříškovou :-) Sice to nebyl nadprůměr, ale ani podprůměr...takže fajn. Mimochodem Bařina očividně točit celkem umí, tak uvidíme, co se stane až dostane lepší scénář.

Diskjockey (1981)

Krátký animovaný film o tom, jak je život diskjockeje...kulatý :-) Nápad je to pěkný; já bych jenom všechno zrychlil a stáhl stopáž.

An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder (2006)

Kevin Smith je geniální bavič, což dokázal už svým prvním Evening with Kevin Smith. Gagy, u kterých se smějete nahlas, skvělé vypointované historky, příjemná atmosféra celé show - to má druhý díl taky. Ale bohužel je to proloženo asi destinásobným počtem slovíček fuck, fuckin' a shit. Nejsem žádný puritán a navíc zrovna Kevin umí tyhle slovíčka ve svých filmech používat brilantně a na správných místech, ale tady jich bylo už vážně moc. JENOM pro to 4*

Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? (2009)

TOHLE je směr, kterým se má ubírat český animovaný film!!! Na půdě určitě není bezchybné dílko a existuje plno věcí, které by mu šly vytknout. To ale nic nemění na tom, že má krásnou atmosféru, nenudí, neurazí, pobaví děti i dospělé (ověřeno v kině) a pokračuje v tradici českého animovaného filmu, což už téměř nikdo nedělá. Místo toho se radši snažíme napodobovat a vydělat na úspěchu moderních Pixaráckých filmů a vznikají takové nesmysly jako Kozí příběh. Uvidíme, kolik vydělá Půda a třeba se dočkáme dalších, podobně roztomilých filmů.