• Krátkometrážní

Ani stín podezření (1943)

Jean-Luc Godard řekl o Hitchcockovi, že tvořil thrillery, které se bez problémů vyrovnají literatuře. Shadow of a Doubt je toho dokonalým příkladem.

Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966)

My všichni seškrabáváme nálepky, zlatíčko. A když se člověk proškrábe skrz kůži, skrz všechny tři vrstvy, a skrz svaly, a vyvrhne všechny orgány, dostane se až na kost...víte co udělá pak? -Ne. -Když se člověk dostane až na kost, ještě to není konec. Uvnitř kosti totiž něco je. Morek. A na ten se musí dostat! Většina filmů, jejichž tématem jsou vztahy, se dostane maximálně na kost. Kdo se bojí Virginie Woolfové se dostává až na morek. Stejně mrazivě jako to zní, to i působí i přes minimalistickou/divadelní/komorní formu. Mistrovské dílo, pro které by bylo třeba vytvořit speciální ratingovou kategorii. Násilí ani sex v něm není a jediné dítě "mrazivost" filmu nepochopí...dospělí na tom ale budou hůř.

Svatba podle Margot (2007) odpad!

Už jste se někdy hodinu a půl nudili, totálně jste nechápali proč se všechny postavy ve filmu chovají tak jak se chovají? Štvali vás už někdy všechny postavy filmu po celou jeho dobu? Ne? Jste na tolik ujetí, že chcete tuhle zkušenost mít? Tak se podívejte se na svatby podle Margot! WTF?!

Bolt - pes pro každý případ (2008)

Letos jsou ty animáky hezky odstupňované. Wall-E 5*, Kung-fu Panda 4*, Bolt 3*...přesto jsem se bavil, několikrát zasmál a od Bolta bych rozhodně nikoho neodrazoval. Nepřekvapí, neurazí.

Welkeom tu Dongmakgol (2005)

Welcome to Dongmakgol je film, jehož ústředním tématem je neuvěřitelné klišé. Jihokorejský přístup ho však dělá filmem zvláštním, odlišným..a krásným. Pokud nemáte asijskou kinematografii rádi nebo na ni nejste zvyklí, vydržte první polovinu a můžu vám zaručit, že v té druhé se dočkáte mnoha krásných a dojemných momentů, kvůli kterým si tenhle film storpocentně zapamatujete. Na závěr nemůžu nevyzdvihnout nádhernou hudbu mého oblíbence Joe Hisaishiho, bez které by byl film poloviční.

Veřejný nepřítel (1931)

Veřejný nepřítel mě zklamal. James Cagney mi nebyl vůbec sympatický. Chápu, že to ani nebyl účel, ale existuje mnoho dalších filmů s negativním hlavním hrdinou, který je mnohem zajímavější a mnohem lépe se na něj dívá. Většina postav ve filmu byla podle mě příliš extrémně napsaná a jednalo se spíš o karikatury. Například matka obou sourozenců mi vážně pila krev od začátku až do konce. Vím, že Veřejný nepřítel je z roku 1931, ale bohužel musím říct, že už jsem viděl mnoho lepších filmů z tohoto období.

Sedmikrásky (1966)

Na tomhle filmu je nejlepší odvaha s jakou do toho Věra Chytilová šla a kontext v jakém film vznikal. Vizuální stránka je zajímává a film je rozhodně "jiný" než zbytek české filmové tvorby 60. let. Objektivně ale nemůžu dát víc než 3*. Většinu času jsem se nudil a čekal až přijde něco nad čím bych se mohl zamyslet (když už nepřichází děj). Dočkal jsem se až v druhé polovině a to ještě bohužel v malé míře.

Meetin' WA (1986)

Je pravda, že forma jakou Godard zvolil pro natočení dokumentu je...přinejmenším zvláštní :-) A mě neseděla podobně jako dalším lidem tady. Přece jenom má ale dokument určitou hodnotu, protože zobrazuje Woodyho jako Allena Stewarda Konigsberga. Tedy skutečnou osobu - ne toho nešikovného, neurotického šaška, na kterého si hraje ve všech svých filmech. A to je tvář, kterou tenhle režisér veřejnosti často neukazuje.

Po přečtení spalte (2008)

Na tenhle film jsem se moc těšil a díkybohu právem. Tradiční Coenovský scénář plný absurdity a geniálních hlášek umožňuje všem hlavním představitelům předvést herecký koncert, ve kterém nikdo není horší než ostatní. Nejvíc mě ale překvapil Brad Pitt, který mi zasadil podobnou ránu jako Tom Cruise Tropickou bouří. Jen tak dál hoši :-) - a tím nemyslím jen Pitta a Cruise, ale i Coeny, u kterých mě nejvíc těší, že si stále drží svůj styl.

Zločin pátera Amara (2002)

Slušné herecké výkony (především Bernal) a kamera bohužel nezachrání celý film, který trpí hlavně roztříštěným scénařem. Jednotlivým postavám (včetně těch hlavních) je dán neuvěřitelně malý prostor. Prakticky nic se o nich nedozvídáme, a nejen proto se s nimi nedokážeme ztotožnit. Místo nějaké rozumně udělané expozice sledujeme v průbehu filmu krátké zlomky mnoha situací, ve kterých jednotlivé charaktery působí pouze jako loutky scénaristy. Bohužel slabší 3* - očekával jsem lepší zážitek.