• Krátkometrážní

Cheerleading (2020) (seriál)

...ten moment, kdy se díváte na dokument a uvědomíte si, že je v něm víc dramatu a skvělých postav, než v jakémkoliv fikčním seriálu, který jste za poslední dobu viděli. Jasně, má to svoje mouchy, šlo by to trochu prokrátit a míň se opakovat, ale pořád se jedná o jeden z nejlepších dokumentů, jaké jsem v poslední době viděl. A mimochodem - to jde cheerleading úplně mimo mě.

Iluminace (1972)

Iluminace Krzystofa Zanussiho je o životě mladého Poláka Franciszeka Retmana, který je zosobněním postmoderní existenciální krize člověka. Ten se ptá po tom, jak může být člověk nejvíc užitečný, zpochybňuje některé oblasti lidského poznání a snaží se dobrat smyslu života. Při tomto hledání se přesouvá od fyziky, přes biologii až k náboženství, aby zjistil, že správná odpověď stejně neexistuje. Zanussi používá celou řadu zcizovacích prvků. Vypráví zkratkovitě a vypomáhá si například dokumentárními záběry, záznamy úředních dokumentů nebo animovanými sekvencemi. Film je tak strukturován jako jakási mozaika Retmanova života. Nadbytečně explicitní mi přišla scéna, ve které sledujeme operaci mozku člověka a pokusy s ním. Chápu, že na nás měla způsobit stejně silně, jako na hlavního hrdinu, ale pro mě tohle bylo už překročení hranice toho, co jsem ochotný v kině sledovat.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Uuuuffff....to jsem si řekl po shlídnutí Indiho v kině. Většinou to bývá tak, že když se na něco strašně moc těším nedopadne to nejlíp a podobně je tomu i u filmů. Jako skalní fanoušek původní trilogie byla pro mě návštěva kina svátek a díkybohu se zklamání tentokrát nekonalo. Natočit pokračování legendy po 20ti letech není lehký úkol. Steven Spielberg a George Lucas to ale dokázali a znovu pro nás připravili bezstarostnou akční jízdu plnou všeho, čím Indi vždy tak uchvacoval. Prvních pár minut bylo rozpačitých, ale od scén ve skladišti armády jsem seděl jak přikovaný a doslova hltal každý záběr jak malý kluk. Největší obavy jsem měl z obsazení Shia LaBeoufa, ale i ten příjemně překvapil a jeho herecký výkon do filmu skvěle zapadnul. Indy je pořád TEN Indi, kterého si pamatujeme a všechno funguje jak má. Jen ty digitání efekty mi malilinko vadily...ale bez nich už to dnes nejde. Zbytek mého komentáře by bylo jen kopírování toho co už napsal Tetsuo, takže pokračování u něj :-)

In nomine Patris (2004) (TV film)

Televizní film se silnou výpovědí a velice slušnými hereckými výkony (Langmajer byl opět výborný). Myslím, že kdyby se to zpracovalo jako normální film a ne "večerní televizní snímek pro ČT1" mohlo to být ještě lepší....ale u nás na takový žánr holt nejsou peníze.

Interstellar (2014)

Interstellar měl být seriál...

Jack and the Beanstalk (1902)

Kopírovalo se už v rané kinematografii :-) Bordwell s Thompsonovou píšou v Dějinách filmu, že Porter měl přístup k Meliésovým filmům a mohl je tak "studovat". No...tak tohle je taková podstatně slabší americká kopie Cesty na Měsíc. Na druhou stranu, kdyby to nebyl Porter, mohlo to asi dopadnout i podstatně hůř.

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

HIMYM začal skvěle...navzdory tomu, že jeho premisa jen kopírovala veleúspěšné Přátele, se od nich dokázal odlišit postmoderními postupy; zcizovacími efekty, nespolehlivým vypravěčstvím, hraním si s různými časovými rovinami, přesahy do jiných médií (resp. na web) nebo třeba nikdy nekončícími popkulturními odkazy. To vše navíc tvůrci v prvních sériích servírovali na stříbrných podnosech a zabalené tak, aby seriál přijal jak mainstreamový americký divák, tak i diváci trochu náročnější. Jenže pak přišlo prodloužení seriálu. Ne o jednu nebo dvě, ale zhruba o pět dalších sérií. Zatímco mainstreamový divák u televize vydržel (podle průzkumů) celkem bez větších výhrad, pro kohokoliv náročnějšího byly poslední série střídavě velkým utrpením. HIMYM jako celek se prostřednictvím hvězdiček hodnotí těžko. První série za 4-5*, pak průměrná 3 s kolísáním na obě strany...asi ale nedokážu odečíst tu nostalgickou hodnotu a fakt, že jsem seriál sledoval od střední neuvěřitelných devět let. Tak teda jo...4*, ale díky bohu, že už je konec...vlastně není, protože bude HIMYD. True story.

Jan Cimbura (1941)

Jan Cimbura je nejpoctivější, Jan Cimbura má síly za deset, Jan Cimbura přepere celou hospodu ... asi už chápete, jaká je hlavní postava filmu. A z toho pramení jeho největší nedostatek. Při každé potencionálně napínavé scéně víme, že Jan Cimbura se zachová správně a všechny dobře dopadne. Kromě toho, že je film známý svým antisemitismem je to strašná nuda.

Jennifer's Body - Bacha, kouše! (2009)

Těšil jsem se na béčkovou komedii, ale mělo mě napadnout, že když mohli zaplatit Megan Fox, asi to myslí vážně. Scénář, postavy, příběh...všechno je naprosto stupidní a těch pár hlášek by jste spočítali na prstech jedné ruky. Kvalitou je to béčkový, ale chybí tomu ten "béčkový nadhled"... 1* dávám povrchně za dutou, ale sexy Megan Fox. Pokud se chcete podívat na "špatný zábavný film" tohoto typu, doporučuju Zombie Strippers. Dostanete víc násilí, vtipů i holek :-)

Jezero smrti (2008)

4* protože.....v rámci žánru je to dobré a protože "true exploitation" se dnes v kinech už nevidí. Ale musím říct, že už dlouho jsem nebyl tak znechucen a uražen násilím....takže úkol filmu splněn.