Dobrý Will Hunting (1997)

Skvělé zrdcadlo a psychologický rozbor, ve kterém se najde tak trochu každý z nás. Úžasný film o hledání sama sebe, lidskosti, opravdovosti, o odvaze a rozhodnutí prožít svůj Osobní příběh (Achymista - Paul Coelho). Klobouk dolů před velmi oduševnělým scénářem Matta Damona a Bena Afflecka, nejedena replika je hodna zarámování. Matt podává bravůrní výkon, ale přeci jen neskutečně charismatický Robin Williams mě uhranul možná ještě víc, přesně s takovým člověkem/psychologem bych si někdy ráda popovídala. Nicméně výkony všech již zmiňovaných, ale i třeba Stellana Skarsgårda, jsou opravdu vydařené, a díky jejich vyváženosti a také hudbě Dannyho Elfmana je film jako takkový celistvý a v podstě dokonalý. A věta: "I had to go see about a girl." mluví za vše.

Coco (2017)

Nádhera! Ty barvy a animace, hudba, energie, emoce a krásný konec s poselstvím. Rozhodně i pro dospělé. Neváhejte a koukněte na to!

Duch (1990)

Romatika a vtip v jednom. Pár překvapení a hezkých momentů, ozdobených lahodnou hudbou (https://www.youtube.com/watch?v=HvyCMgAajqk). Dvojici Patrick Swayze a Demi Moore to moc sluší a tu lásku až za hrob jim věříte už od začátku. K tomu zoduch Tony Goldwyn a trošku střeštěná vědma se srdcem na správném místě Whoopi Goldber. Tohle můžu klidně znovu. Několikrát.

Rain Man (1988)

Prostě nádhera! Neskutečný výkon Dustina Hoffmana, vedle Sigourney Weaver (Sněhový dort) nejlepší a nejpřesvědčivější autista filmové historie. A musím pochválit i Toma Cruise, na kterého se vedle Hoffmana často zapomíná. Jeho výkon je ale taky úžasný, klidně hodný nominace. Hans Zimmer tu svým hudebním debutem natáhl šňůru, na kterou od té doby věší jeden skvost za druhým.

127 hodin (2010)

Úchvatný snímek o jedním z nejsilnějších pudů člověka - přežít. Hrozně se mi na filmu líbila hra s kontrasty. Na začátku zřeštěná hudba a tempo spolu s riskováním, adrenalinem, arogancí a ledabylostí. Pak touha přežít, pokora, sebezpyt a čekání. Dechberoucí výhledy a prostředí, záběry se slunečními paprsky, flashbacky vs. tma, zima, žízeň, hlad, bolest, bezmoc, zoufalství, halucinace. Krásné vybarvené záběry (skok do vody) vs. amputace ruky (trýznivě autentická hlavně díky hudbě, která velmi nepříjemně navozuje pocit řezání nervů). James Franco měl velmi těžký úkol - hrát většinu času, sám na jednom místě, v podstatě jen obličejem není nejlehčí, ale jeho výkon byl bravúrní a velmi přesvědčivý. Stejně, jako celý film. Neskutečně sugestivní zážitek a pocitově velmi naplněný snímek. I přes poměrně krátkou stopáž, mi film přišel daleko delší, ale rozhodně ne nudný. Naopak. Na minimální děj je velmi napínavý. Fakt, že je tenhle snímek podle skutečné události, z něj dělá ještě působivější. Aron Ralston si vemi drsným způsobem sáhl na dno svého dna a 127 hodin z něj udělalo jiného člověka. Rozhodně si musím přečíst i knihu. "You know, I've been thinking. Everything is... just comes together. It's me. I chose this. I chose all of this. This rock... this rock has been waiting for me my entire life. In its entire life, ever since it was a bit of meteorite a million, billion years ago up there In space. It's been waiting, to come here. Right, right here. I've been moving towards it my entire life. The minute I was born, every breath I've taken, every action has been leading me to this crack on the earth's surface."

Le Miroir (2010)

Uf, na 6 minut velmi silný snímek, na jehož konci se nebudete cítit nejlépe. Mistrovská práce do detailů provedená a zatím jeden z nejlepších krátkometrážních filmů, co jsem viděla.

Rozum a cit (1995)

Skvělé zpracování předlohy Jane Austen pod vedením Emmy Thompson, která byla úžnasná i jako Elinor. Stejně tak Kate Winslet, moc hezky jim to spolu sedlo. Mým favoritem je ale samozřejmě Alan Rickman. Kdo by se do něj nezamiloval, když nahlas předčítá knihy. A ten jeho pohled, když poprvé vidí Marianne! Celý film je dokreslený příjemnou typicky austenovskou atmosférou a romantickou hudbou. Rozum říká 4*, cit 5*.

Teorie všeho (2014)

Velmi silný příběh o lásce a překonání těžké nemoci, silnější a emočnější o to, že je podle skutečnosti a také vzhledem k nedávným událostem. Eddie Redmayne předvedl opravdu dechberoucí výkon. Skvěle mu sekundují i ostatní hereci, příjemná hudba a skvělá režie. Nemám slov.