Nina (2017)

Dôraz na artovosť je príliš silený, film si ťažko hľadá cestu k divákovi.

XX. století (1976)

Prvá polovica 20 storočia v historickom opuse Bernarda Bertolucciho. Hviezdne obsadenie je typologicky vhodné, kamera je láskavá k talianskemu vidieku, je esteticky krásna vo vykresľovaní pokojných situácií, kdežto drsná pri dramatických scénach. Tvorcovia pracujú s hektickou dobou talianskej histórie, kde postupne končí starosvetský aristokratický život a nastupuje nekompromisné fašistické hnutie. Pri oboch prípadoch je silnejúci aj sociálny aspekt zosobnený v boľševickom hnutí. Videl som 3,5 hodinovú verziu, ktorá je už na pohľad okýptená, určite sa v budúcnosti k filmu vrátim v plnej verzii.

Don Juan (1956)

Pestrofarebná kostýmna komédia o legendárnom donovi Juanovi. Skôr by sa mal film volať Sluha dona Juana, lebo ústrednou postavou nie je známy milovník, ale jeho nespokojný sluha, ktorý je zhodou náhod považovaný za svojho pána. A Fernandel v najlepších rokoch si svoju postavu náramne užíva. Snímok využíva svoje možnosti naplno, sledujeme šermiarske súboje, naháňačky a flirtovanie hlavne zo strany láskyžiaducich žien. Všetko v nádherných kostýmoch, na ktorých sa nešetrilo. Siedme hodnotenie a prvá recenzia.

Ferdinand I.: Král neapolský (1959)

Veselá historická fraška podobná slávnym renesančným hrám talianskych dramatikov sa nesie v znamení ostrovtipu a zdĺhavosti. Kratšia stopáž by výrazne pomohla údernosti satiry na panovanie neschopného neapolského kráľa Ferdinanda I, ktorého výborne stvárnil Eduardo De Filippo. Vo filme sa objavia vtedajšie i následné hviezdy talianskeho filmu, ale skrášľuje ho predovšetkým Rosanna Schiaffino. Piate hodnotenie a prvá recenzia.

Třináct životů (2022)

Strhujúca dráma, ktorá  vôbec nerieši heroizmus záchranárov, nerieši zbytočné pasáže, len sa faktograficky a veľmi prehľadne a zrozumiteľne venuje záchrane. Aj hviezdy filmu sa podriadili celku a spoločne vytvorili kompaktné dielo hodné pozornosti.

Film roku (2021)

Neuveriteľne vtipná satira na artove filmy a egocentristické a samoľúbe herecké a režisérske hviezdy. Film, väčšinou založený na dialógoch, je prehliadkou výrazných eg protagonistov a humor ponúknutý divákovi srší z každej scény a gesta hercov. Tí predviedli úžasnú jazdu, celá trojka bola skvelá.

Pinocchio (2022)

Technické prevedenie ani samotná predloha nemôže zabezpečiť samotnému filmu úspech. Bohužiaľ, ten moderný šat je podriadený všetkým možným aspektom súčasnej doby, ale určite nie primeranosťou a zdravým rozumom.  Detský divák je tak konfrontovaný s pre nich neznámymi výrazmi a veku neprimeranými výrazmi ako influencer či dane..., a napokon príde i na politickú (ne)korektnosť v podobe černošskej víly... Klasická adaptácia by mala dávať hold klasike a nie hrať sa na niečo, s čím by mal problém zrejme aj samotný autor Carlo Collodi.

Já jsem Groot (2022) (seriál)

Animačne na vysokej úrovni, ale príbehovo nevyrovnané a trochu rozpačité.

Včela na mušce (2022) (seriál)

Očakávať niečo zmysluplnejšie je chybné, samotná minutáž jednotlivých dielov nahovára, že pôjde o veľmi jednoduchú situačnú komédiu stretu muža so včelou v rozľahlom dome. Presne ako sme zvyknutí u Rowana Atkinsona. Záverečná pointa je však prekvapivo dobrá.

Okruh (1968)

Nejedná sa o žiadnu slávu, ale film ponúka zopár skvelých pesničiek Elvisa Presleyho, vtipných situácií a automobilových pretekov. Je to navýsosť oddychovka a takto sa k nej treba stavať. Lepší priemer. Tretia recenzia.