Přihlašujte své televizory (1956)

Groteska, ktorá sa skutočne podobá nemým americkým groteskám. V časoch začínajúceho vysielania Československej televízie ide o vtipný kraťas podporujúci prihlasovanie televíznych prijímačov. Druhý komentár.

Jablůňka se zlatými jablky (1952)

Krásna poetická kreslená rozprávka. Len sa neviem zbaviť dojmu, že to pionieri pokazili, hoci to bol vlastne zámer tvorcov... aby tam boli.

Vráťte mi školné (1963) (TV film)

Frigyes Karinthy bol významným maďarským dramatikom a novinárom, ktorý sa zapísal do histórie literatúry predovšetkým svojimi humoristickými poviedkami. Podľa jednej z nich vzniklo toto svieže dielko. Príbeh rozpráva o hlupákovi, ktorý chce odškodné od svojej bývalej školy, lebo ho ničomu nenaučila. Učiteľský zbor je v pomykove a tak sa snažia muža presvedčiť, že má rozum a netreba mu vrátiť školné... Na malej ploche dokázali herci príjemne pobaviť, takže inscenácia rozhodne patrí vo svojom žánri k tomu lepšiemu. Deviate hodnotenie a prvý komentár.

Kyvadlo (1966) (TV film)

Na tejto krátkej inscenácii sú problémom dialógy. Je to na večnú škodu vzhľadom k účinkujúcim. Deviate hodnotenie a druhý komentár.

Ivanovo dětství (1962)

Debut Andreja Tarkovského je bravúrne natočená komorná dráma s minimom postáv. V centre pozornosti je chlapec Ivan ako obeť besniaceho vojnového teroru. Záverečné scény sú úplne odzbrojujúce. Esteticky vycibrený čiernobiely obraz nesie majstrovstvo kameramana Vadima Jusova.

Past (2020) (TV film)

Zaujímavý výsek zo života herečky Jiřiny Štěpničkovej. Páčia sa mi tieto projekty Českej televízie, ale tu bolo treba trochu viac popracovať na scenári.

Anatomie zrady (2020) (TV film)

Pravdou je, že prvá časť je zaujímavejšia, tá druhá varí z vody a okrem vyvrcholenia je zbytočná. V každom prípade táto sonda do života plukovníka Moravca dokáže rozšíriť obzory.

Štamgast (1987)

Zlaté časy Mickeyho Rourkeho boli na vrchole, keď stvárnil túto postavu alkoholika, flákača a príležitostného bitkára. A že ju zahral bravúrne o tom niet pochýb. Škoda, že film ku koncu strácal dych, akoby nevedel kam chce ísť.

Matčina zpověď (1937)

Karel Špelina je určite lepším manažérom ako režisérom. Jeho melodráma má síce dobrý základ, technické prevedenie je na slabšej úrovni ( neherci občas pozrú do kamery, nezmyselná zadná projekcia v kľúčovej scéne...). Pozitívum je dôraz na ľudové zvyklosti a herecké obsadenie, ktoré je v hlavných úlohách zverené slovenským hercom, ale potešil aj Raoul Schránil v nezvyčajnej úlohe.

Operace Y (1965)

Leonid Gajdaj je pionierom sovietskej grotesky 60-tych rokov. Postava Šurika, okuliarnaté sympatické nemehlo, ktorý zo všetkého vyjde so cťou, je návratom ku klasickej filmovej grotesky. Tento príbeh sa vlastne skladá z troch poviedok, ktoré síce kvalitatívne klesajú na úrovni, ale stále poskytujú dobrú zábavu. Lepší priemer.

Časové pásmo bylo změněno