Zlaté oko (1995)

Ačkoli na jiném místě čsfd uvádím, že na Jamesi Bondovi je pro mě nejzajímavější hudba z úvodních titulků, tenhle je jediná vyjímka. Snad proto, že vzkřísil tuto postavu a přivedl ji opět mezi živé a akční hrdiny. A navíc, tenhle film pro mě funguje i jako samostatná jednotka.

Muž bez stínu (2000)

Film, který si většinu času udržuje docela slušnou úroveň. Stupňující se napětí, zajímavá zápletka… ale ten konec. Naprosto trapný a přehnaný!!! Úplně mi zkazil dojem z celého filmu a proto nestojí ani za druhé shlédnutí.

Kes (1969)

Je příjemné, když film i po téměř 40 letech od svého natočení, má co říct. A o tomhle to platí dvojnásob. Smutný, ale moc pěkný příběh chlapce, který vyrůstá v neúplné rodině, kdesi v Anglii. Kolem jen nervní a despotičtí dospělí a tak jedinou nadějí pro lepší život, je mladě poštolky, které se snaží postupně ochočit. Pokud chcete mít pořádnou depku, určitě si tenhle film sežeňte. (a to myslím v dobrém)

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Další povedený film Miloše Formana, založený hlavně na obsazení neherců, s jednoduchým a přitom tolik říkajícím dějem. Člověk má až pocit, že se nedívá na film, ale skrytou kamerou někomu přímo do ložnice. Kéž by takových filmů bylo více. Právem patří do „Zlatého fondu české kinematografie“.

Knoflíkáři (1997)

Jak se žije malým českým lidem a americkým pilotům? – o tom je tenhle film. Každý jsme něčím zvláštní, každý máme svou úchylku a život nás občas svede dohromady s někým, koho bychom možná sami ani nevyhladali. Petra Zelenku dostal tenhle film do širšího podvědomí a pro nás naštěstí znovu objevil herectví Jiřího Kodeta.

Kluci nepláčou (1999)

Naprosto zásadní film pro ty, kteří někdy hledali sami sebe. Větší část filmu se nese ve velmi příjemném, až romantickém, duchu. Ale konec… ten je „příšerný“, ale uvěřitelný a skutečný. Dlouho se mi u filmu nehrnuly slzy do očí, ale u tohoto ano. Hilary Swank – dokonalá v každém směru, Oscara i Zlatý Glóbus si zasloužila naprosto právem.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Dechberoucí filmový přepis románu Václava Kaplického, s neopakovatelnou atmosférou, o inkvizičních procesech na Moravě. Celou dobu mě nepříjemně mrazilo a nejhorší je, že to takhle kdysi opravdu bylo. Je až k nevíře, co všechno dokáže lidská touha po moci a majetku na jedné straně a strach z nemznámého na straně druhé. Jeden z nejlepších českých filmů vůbec. A i když je knížka ještě mnohem lepší, 5 hvězdiček si prostě zaslouží.

Gappa (1967)

Pro mě doslova srdcová záležitost. První film, na který jsem kdy byl v kině (mimo nedělní promítání pro děti). A tehdy jsem z toho byl doslova unešen. Je fakt, že triky i na tehdejší dobu nic moc, dějově taky slabší… ale tenhle film jsem prostě ve své filmotéce mít musel.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Nikdy bych nevěřil, jak se dá obrazem ztvárnit vůně. A jelikož je tenhle film právě oní, už to vím. Z každé scény se doslova line nejrůznější směs vůní a pachů, které se zvolna prolínají. Obrazově moc povedený film už od samého začátku. Ben Whishaw – dobrá volna pro hlavního hrdinu, sympaťák a ďábel v jednom; Dustin Hoffman – sice se na plátně moc neohřeje, ale pořád je to pro mě pan herec; Alan Rickman – no comment!, ten je prostě dobrý všude. Shrnuto, potrženo – knížku jsem nečetl, takže nemůžu srovnat. Mě ale film vtáhl do sebe a až do konce nepustil, což je pro mě známka toho, že je „hodně“ dobrý.

Galaxy Quest (1999)

Mám rád STAR TREK. Tenhle film si (mimo jiné), dělá srandu i z něj, takže bych měl být silně uražen. Ale nejsem. Protože „co se škádlívá, to se rádo mívá“. Od začátku dokonce skvěle vystavěná parodie na nejrůznější sci-fi seriály, ve kterých najdete spoustu hloupostí a nesrovnalostí – ale hlavně, že se diváci baví. První role Tima Allena (seriálového Kutila Tima), ve které mi nepřipadal trapný; Sigourney Weaver s, pro mě zatím neobjeveným, komickým talentem; charismatický Alan Rickman, který snad v ničem nemůže být špatný. Dobrá zábava!