• Krátkometrážní

Osvícení (1980)

Jestli měl někdy dostat Stanley Kubrick oscara za nejlepší režii a nejlepší film, mělo to být bezpochyby za Osvícení. Prostě tomu tak mělo být. Ignorace Kubrickových filmů je určitě největší ostudou historie kinematografie. V případech Mechanického pomeranče, který byl na svou dobu příliš skandalní bych to ještě pochopil. V případě Odyssey, která byla zase příliš zmatená a nekomerční, bych také ještě souhlasil, ale v Osvícení, kde Kubrickovo vizionářství, genialita a cit pro výpravu dostalo neobečejných grád, tentokrát nemělo být opomenuto. Sice jsem film viděl dříve, než jsem četl knihu, ale asi jsem udělal lépe,neboť kniha mě opravdu nijak zvlášť neoslovila. Samotný film je jiný kafe.

Bílá kočička (1979) (TV film)

Ultimátní trip nevkusu s cucákem Čenským, který byl ale tehdy zřejmě vrcholem pohádkové fantazie. Sledovat to jenom trochu při smyslech způsobuje pocit nevolnosti a totální deziluze. Každopádně utáhnout celý film na třech kulisách je obdivudhodné. A nebo ryze naivní

Vlasy (1979)

Výtečně natočený muzikál,v němž Forman ukazál,že dokáže natočit úplně všechno.

Lovec jelenů (1978)

Kdo by řekl, že mě může nadchnout film ,který končí americkou hymnou.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Kult kultů a pro mě zásádní filmové dílo v dějinách kinematografie.Člověk si ani neuvědomuje,jak je Star Wars komplexní a neomezený svět úžasně sepsaných postav,vztahů,soubojů,lásky a odvahy.Samo o sobě Star Wars zůstává jen filmem,ale pro celý svět znamená novou vlnu filmu a pro polovinu současných reřisérů(Cameron,Scott,Emmerich) to znamená filmový pojem globálního formátu,a pro mě samozřejmě též.Star Wars forever!P.S:George Lucas je génius,časem ho doceníte všichni!

Maratónec (1976)

Jeden z nejlepších thrillerů všech dob,a to ani trochu nepřeháním.Dokonalé propojení ůplně odlišných mini příběhů spojených do skvěle kontrastujícího filmu.Základem je samozřejmě cit pro tvorbu a to nejen scénáře,ale obrovskou práci odvedl producent Chris Evans,který tento film nechtěl vůbec do kin pustit,protože se mu nelíbil původní obsah.Jasně,mohlo to vypadat určitě jinak,ale jsem pevně přesvědčen,že určitě ne lépe.Skvělý je tu také dramaturg,který byl právem oceněn,jako zlomový a také samozřejmě Dustin,kterého ani nemusim chválit,to je prostě herecká klasa.

Rocky (1976)

Myslel jsem,že zažiju sondu do mlácení v ringu,ale byl jsem mile překvapen.Sice je atmosféra trošku nevyvážená a fiktivní,ale Rocky to dostatečně vyvažuje,a bez toho konce bych se klidně obešel.