The Collector (2009)

Predstavte si, že máte priateľa/priateľku, ktorá má veľa dlhov. Milujete ju na toľko, že jej dlhy chcete vyplatiť, no nie ste dosť bohatý na to, aby ste jej s dlhami pomohli. Keď zistíte, že váš bohatý zamestnávateľ ide s rodinou na dovolenku a dom je cez víkend prázdny, čo spravíte? Milujete svojho partnera na toľko, žeby ste šli dom svôjho šéfa vykradnúť? Áno? A myslíte si, že to bude dobrý nápad? To isté sa stalo aj hlavnému hrdinovi filmu "The Collector", ktorý sa rozhodol vykradnúť dom svôjho zamestnávateľa a zobrať mu nejaký ten cent alebo možno aj kameň.. Lenže bol v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Collector je film, ktorý si vás získa od začiatku do konca jak napätím, gore, tak aj kvalitným hereckým obsadením, výbornou kamerou a géniálnou hudbou (z ktorej mimochodom budete mať husiu kožu). Pre zaujímavosť, vo filme sa podielali aj tvorcovia filmovej sérií Saw, číže brutálnych scén tu nie je málo. Ja Collectora vidím, ako jeden z najlepších hororových filmov roku 2009, a vlastne aj ako jeden z najlepších hororov, ktoré som mal tú česť videť, takže môžem len odporúčať! PS: Ak ste milovníkom gore a chcete tých smrtí viac, pozrite si aj pokračovanie Collectora a to The Collection, ktorý už síce nie je tak dobre prepracovaný ako jeho predchodca, no stále ide po jeho stopách a darí sa mu to! edit (22.10.2018): Odčítavam hodnotenie.

Home Sweet Home (2013)

Musím povedať, že som veľmi sklamaný, pretože som podľa ohlasov čakal oveľa, oveľa viac. Už aj staršie filmy od istého režiséra neboli tiež veľkou slávou, no bohužial, zlepšenie nevidno. Home Sweet Home je zo začiatku veľmi napínavý, zo začiatku sa pozeráme práve na vraha, ktorý umiestňuje rôzne pasce po byte. Hlavní, resp. kladní hrdinovia prídu na scénu zhruba v 20. minute no od vtedy sa film len zhoršuje a ide dolu kopcom. Osobne ma Home Sweet Home strašne nudil (nepamätám si, či ma nejaký home invasion horor nudil viac), v kuse som odvracial zrak od obrazovky, držal sa za bradu alebo sa hral s vlasmi. Povedzme si na rovinu - herecké obsadenie mi bolo veľmi nesympatické a v hororoch je dôležité to, aby boli napínavé. Lenže napätie musí niekto vybudovať, a to je práve úloha hercov - číže keď herci nevyjadria žiadny strach, horor napínavý nie je a keď horor napínavý nie je, je to proste sračka. Čo mi vadilo ešte viac, bolo správanie postáv. Správali sa hlavne nelogicky (najmä M. Heffern v hl. roli), korunu tomu nasadil hlavne koniec - /SPOILER/ predstavte si, že sériový vrah zabije vášho manžela, máte šancu ho zastaviť, a aj zastavíte - máte po ruke zbraň, takže ho strelite. Potom uvidíte, ako sa snaží postaviť zo zeme a z posledných síl si na vás vyberie svoju zbraň. Čo urobíte? Presne tak - strelite ho znovu, popr. mu kopnete do hlavy alebo hocičo. No to sa nestalo. /KONIEC SPOILERU/ Inak zas až taká hrôza to nie je, prvých zhruba 20 minút bolo dosť napínavých, záver bol celkom krvavý. V pozadí hrala výborná hudba a potešila aj výborná práca s kamerou a strihom, čo ja obdivujem vo filmoch najviac. K tomu je film ešte pomerne krátky, takže nudu prežijete. Hodnotím to ako taký slabý priemer. Myslím, že keby sa tvorcovia vo tvorbe filmu snažili viac, tak by to vyzeralo oveľa, oveľa lepšie. edit (6.1.2019): Mením hodnotenie.

Harbinger Down (2015)

Skupina študentov a učiteľov z univerzity chcú sledovať život morských živočíchov loďou Harbinger. Na lodi náhodou zachytia neznámy signál a rozhodnú sa preskúmať jeho zdroj. Vytiahnú kus zamrznutého ľadu, v ktorom je vesmírny modul. Netušia ale, čo rozmraznutím ľadu skupinka vyprodukovala - začína nemilý boj proti príšere. Čo to ako malo byť? Nejaký vykradák filmu The Thing alebo čo? Harbinger Down nie je nič viac než nudná vykrádačka filmu The Thing. Bol by som rád, keby tvorcovia priniesli niečo zaujímavé, niečo čo sme nevideli - Nie, ono to ďalej ide vo vodách The Ting. Lenže v zlom smere. Môžem prehlásiť, že Harbinger Down je "LEN" hlúpa sračka bez atmosféry a bez napätia. Scénar ešte jakž-takž ujde, no čo sa týka hereckých výkonov - tie sú otrasné. A nie, nezachráni to ani L. Henriksen. Zhrnieme si to: Neoplatí sa vám sledovať ten film, ja som osobne čakal oveľa viac, no dostavila sa mi len nuda. Poteší možno len zostarnutý L. Henriksen, ktorý tu ale nič veľa nepredviedol, príšera a digitálne efekty alebo CGI, ktoré pôsobia celkom fajn. A to je asi tak všetko, ruky preč a nikdy viac! 25%

Kaidan jukidžóró (1968)

Majster sochár so svojím učeníkom našli v zasneženom lese strom vhodný na prípravu sochy. Počas búrlivej noci sa ukryjú v chalupke, kde ich navštívi nádherná Zimná pani. Majstra sochára zabije, no mladého učeníka pustí s podmienkou mlčanlivosti. Učeník, dnes už mladý majster sochár na strašnú udalosť nemôže zabudnúť. Jedného dňa pred svojim domom objaví neznáme dievča, Yuuki, do ktorej sa na prvý pohľad zamiluje. Ako čas plynie, dvojica sa zasnúbi a narodí sa im krásny, milovaný synček. Yuuki má ale za sebou nemilú minulosť, na ktorú sa snaží zabudnúť a vytvoriť si nový, krásny život. Chválim výborný, prepracovaný príbeh, herecké výkony ústrednej trojice a mrazivú, tajomnú atmosféru, z ktorej budete mať husiu kožu. Scény so Zimnou pani sú veľmi nepríjemné (v dobrom slova zmysle) a napínavé, avšak plné krásy a lásky k rodine a svojim blízkym. Osobne, keby som nevidel veľa depresivných snímkov, záverečná scéna ma zamrazí, tak že ma aj rozplače. Mínusy som nenašiel takmer žiadne, čo sa mi ale veľmi nepáči je herecké obsadenie. Ústredná, hl. trojica je fajn, no ostatní za zmienku nestoja. Čo mi ešte trochu vadilo bolo aj to, ako sa film zo začiatku veľmi pomaly vlečie a miestami až nudí, no inak to je kvalitná, mierne depresívna ducharina. Celkovo to vidím na slušné 4 hviezdy. 80%

Frostbiten (2006)

Osobne, upírskym hororom, thrillerom a filmom som sa vždycky vyhýbal, no toto sa mi k prekvapeniu páčilo a môžem to "len" odporúčať! Lekárka Annika sa so svojou dcérou Sogou práve presťahovali do nového mestečka, na severu Švédska. Soga si po príchode nájde kamarátku, a je pozvaná na párty, Annika tu chce pracovať v nemocnici s veľmi uznávaným doktorom Beckertom. Ten sa už ale niekoľko rokov stará o jednu dievčinu v kóme a má za sebou hroznú minulosť vo Waffen SS. Jeden študent medicíny sa k tej dievčine zo zaujímavosti dostane a nájde tam lieky - tabletky, podobajúce sa na LSD. S domnením, že tabletka je droga, si jednú zobere no to ešte nevie, akú má tabletka účinok - začne sa mu znechuťovať jedlo a pitie, budú s ním hovoriť psy a bude túžiť po krvi. Jeho kamarátka si ale so sebou tajne zobrala tabletky, ktoré mal v dome skryté, tiež v domnení s tým, že to sú drogy. A čo by to nebolo za klišé, keby ich nezobrala na oslavu, kde je aj hlavná hrdinka nášho príbehu Priznám sa, ja som nečakal do čoho idem. Frostbiten ma zo začiatku vôbec nezaujal, číže čakal som, že si pozriem znovu nejakú bečkovu sračku. No zase, nie je to až taká bečkova sračka - herecké obsadenie je fajn, atmosféra je zábavná, scénky s hovoriacimi psami ma pobavili, postavy mi prišli zaujímavé a dočkal som sa aj celkom poriadnej dávky gore (čo ja milujem). Potom chválim aj výbornú kameru a strih, myslím že si s tým strihači dobre pohrali (napríklad strašne sa mi páčila scéna so žraním králika) Jediné, čo sa mi na Frostbiten nepáčilo bolo to, že tvorcovia vlastne nevedeli, či sa má film tváriť viac ako horor alebo komédia. Vtipy ma vôbec nepresvedčili a prišli mi skôr než zábavné, trápne. Vadili mi aj miestami blbé dialógy, policajti mi prišli ako úplne vymletí dementi, no čo už - to už v hororch zvykne byť. Čo ma ešte uspokojilo bola aj metalová hudba, ktorá hrala snáď všetkých scénach filmu a perfektne sa do toho hodila. Celkovo to hodnotím ako lepší žánrový film na odreagovanie, ktorý môžem doporučiť. edit (9.1.2019): Mením hodnotenie.

Goblin (2010) (TV film) odpad!

V Hollow Glen sa každoročne na halloweena konal rituál, kde každý rok do ohňa hádzali svoju pôdu a veci, aby boli na ďalší rok vždy obohatení. Jedného dňa, roku 1831 to ale prehnali tým, že do ohňa hodili dieťa, a to proti vôli jeho matky. To ale nemali tušenie, že tá nešťastná žena bola čarodejnica. Po citovaní kúzla sa z ohňa vynorilo jedno nebezpečné, krvilačné, na deťoch závislé stvorenie - Goblin a od toho dňa sa všetci občania Hollow Glen cítia nebezpečne. Tento film ma cez celú dobu pozerania nezaujal (takmer) ničím. S žiadnou postavou som nesympatizoval (teda až na Charlieho, stvárneného sympatickým, zostarnutým D. Rhodesom), dialógy postáv mi prišli hlúpe a herci ma nepresvedčili. Čo mi ale vadilo na Goblinovi najviac bol scenár. Niečo tak hlúpe, nedomyslené a nezáživné som nevidel už dlho. Postavy sa chovajú nelogicky (dievča sa pozerá, ako jej Goblin zabíja nevlastnú mamu, žeby hocičo spravila, len sa na to pozerá.., chlapec vidí Goblina, nieže by utekal, on sa na neho ešte minútu bude pozerať..,atď, atď) a vlastne vadili mi. Nenašiel som tu takmer nič pozitívne, dokonca aj gore tu nie je veľmi povedené. Skrátka odpad.

V mene zákona (2009) (seriál) odpad!

Čo ma štve na slovenských a českých krimi seriáloch najviac je to, ako sa snažia byť naschvál vtipné a múdre. Scénar je totiž dosť prefláknutý, skoro za každou vetou musí byť nejaká rádoby vtipná hláška a korunu tomu dávajú aj úplne vymleté postavy. Čo mi na "V mene zákona" vadí je aj to, ako sa snaží byť príliš inteligentný, pričom kto je hlavný páchateľ viete hneď od začiatku (!!!). Vadí mi tam aj nie presne kamera, no to kde alebo v akom štýle, objektíve je uložená. Totiž, vyzerá to veľmi zlé no nie je sa čomu diviť. PLUSY: zopár dobrých neznámych hercov, ktorým aspoň môžme držať palce aby sa niekam dostali (Zatiaľ len do nejakého odpadu).

Ilsa: vlčice SS (1975)

Nuda strieda nudu, herci sú strašne otravní a nesedí mi ani štýl, akým to je natočené. Vraždy sú fajn, ale to nie je dôvod tomu dať vyššie hodnotenie. Kedysi sa mi to páčilo, no po rokoch už nie.

Před úsvitem (1981)

Just Before Down je jedným z najslabších hixploitationov 80. rokov. Je síce bohatý svojou hustou atmosférou a hereckým obsadením, no ako celok je nezáživný, nudný a nezaujímavý no stále dobrý horor. 66%

You're Next (2011)

You' re next obsahuje množstvo klišé, nelogických momentov a vcelku príšerný scenár, avšak tie zápory nahrádzajú výborní herci, perfektne stúpajúce napätie, super atmosféra, kvalitné gore, masky, scenár, strih a ešte by som takto mohol pokračovať. Po viac než roku filmu odčítam jednu hviezdu, pretože na plný počet to rozhodne nie je, ale odporúčam každému fanúšikovi home invasion & gore. edit (25.11.2018) A po ďalšom roku uberám ďalšiu hviezdu.