Saulův syn (2015)

Napodruhé ještě o něco větší zklamání. Forma zajímavá, ale je jí podřízeno téměř vše, takže mi to přijde obsahově strašně vyprázdněné. Ve výsledku je to jako koukat na videohru, v níž řídíte hlavního hrdinu, který v cestě za svým cílem plní různé sidequesty. Zajímavý nápad, který něco získá, ale hodně ztratí. 6/10

Úkryt (2011)

Skvělý zážitek. Úvodní spielbergovská rodinná expozice přirozeně vtahuje do děje, aby pak přešla do postupné psycho gradace ve stylu "best of Shyamalan". Herecké duo Shannon Chastain je naprosto perfektní a už jenom svými pohledy a pohyby dokážou pracovat s atmosférou celého filmu. Neustálé nejednoznačnosti celého vyznění pak dává korunu konec a nechává celý zážitek vyznít do krásně podivného vakua. 9/10

Fénix (2014)

Vzhledem ke všemu, co jsem o tomhle filmu posledního půlroku poslouchal a vzhledem ke své zápletce, je až směšné říct, že 98 minut filmu je zbytečně dlouhých, a že by si Fénix snad i vystačil na poli krátkometrážním. Poté, co se totiž odehraje úvodní představení postav a všichni se setkají ve všemi, nestane se až do závěrečné scény v podstatě vůbec nic. A díky tomu působí i ona poslední "mind blowing" scéna úsměvně a levně. Fénix si hraje na artové Vertigo, ale všechny svoje karty, pokud vůbec nějaké má, vysází na stůl příliš brzy. 5/10

Erin Brockovich (2000)

Americký sen v podání neskutečně otravné, a kudlu v kapse mi otevírající hrdinky. Julia Roberts byla skvělá, ale její postava natolik na přesdržku, že jsem se celou dobu musel držet, abych po ní z gauče neházel shnilá rajčata. Mnohem víc mě tak zajímal samotný soudní případ, než sociální drama řešící životní "smůlu" Erin Brockovichové. 6/10

Obhájce (2011)

Obhájce se pojetím podobá kdejaké Kriminálce "doplň si své město". Hlavně ze začátku mě dost štvala práce kamery, její neustále těkání a zoomování. Tenhle kameramanský styl nemám obecně vůbec rád, je podle mě spíše právě televizní, seriálový, rozhodně ne filmový. Naštěstí byly ale tyhle zběsile pojaté záběry dost dobře sestříhané a svým temporytmem si mě pomalu ale jistě snímek získával. Jeho hlavním trumfem byl však především zajímavě zapletený příběh a charismatický McConaughey. Zábavný soudní film v tom nejlepším slova smyslu. 7/10

Kobry a užovky (2015)

Zklamání. Rok 2015 v sobě nesl záchvěv jistého vzestupu českého filmu z dosavadního bahna, ve kterém se poslední roky potácí. Schmitke mi tuhle mediální bublinu potvrdil, Kobry a užovky mi ji splaskly. Kdyby je nepředcházela aura skvělého dramatu, vůbec by mě nenapadlo nad filmem uvažovat jinak, než jako nad naprosto průměrným tuzemským filmem, který se po sto padesáté opět zabývá sociálním pohledem na české buranství. 5/10

Rytíř pohárů (2015)

Je to těžké. Když budete někoho mít rádi za to jaký je, jaké má názory, něco s ním prožijete a on pak najednou začne postupně blábolit, říkat nesrozumitelné věci a vy najednou nebudete chápat o čem mluví, nebude asi jednoduché poslat ho jednoduše do háje. Nevadí mi, že Malick točí už poněkolikáté stejný film a ani mi nevadí, že už se ale totálně vykašlal na děj. Vadí mi, že na to musím koukat, protože furt doufám, že třeba zase jednou najdeme společnou řeč a budeme si rozumět. 4/10

Fúsi (2015)

Fúsi je prezentován jako typická černá severská komedie. Z tohoto ohledu jsem očekával něco, co jsem vlastně vůbec nedostal. Místo toho jsem s přibývajícím časem úpěl bezmocností jakkoliv nebohému Fúsimu pomoci a přivíral jsem oči víc, než když Hachiko nedostal svoji pravidelnou nádražní svačinku. Film silný ve své schopnosti učinit diváka bezradným. 7/10

Příběh mého syna (2012)

Totální scenáristický galimatyáš. Film velmi silný v samostatných momentech a v hereckém obsazení, ale v celku působící jako nesourodý mix Incendies a One Day hrající si na něco extra, co vás ohromí. Na cestě k ohromení však stojí řada nudných, či nefungujících překážek a na můj vkus přehnaně překombinovaný děj, který postupně sám sebe pohlcuje a trochu i zesměšňuje. Díky zmíněným jednotlivým scénám a díky krásné Penélope a "tvářím se stejně jako v Into the Wild" Emilu Hirschovi ve mně film zanechal jistý zážitek, nicméně zklamání z nezvládnutého scénáře ho převyšuje. 6/10

Nadaný žák (1998)

Ojedinělý úkaz toho, že zajímavá adaptace knižní předlohy se jednou za čas někdy někde objeví. Nadaný žák je krásně natočený a sestříhaný a vkusně obsazený. A i když se s blížícím se koncem trochu víc odchyluje od předlohy, k mému velkému překvapení mi to nijak extra nevadilo. 7/10