Seaspiracy: Pravá tvář udržitelného rybolovu (2021)

Silně detailní vhled do problematiky, která se mi hodí ke státnicím (tudíž jsem teďko hodinu a půl vůbec neprokrastinoval) a která mi zase a jednou dokazuje, jak je v mnoha ohledech špatně, že člověk je na vrcholu potravního řetězce. Konzumaci masa (a hlavně ryb především) po tomhle drsném zážitku neomezím, ale zejména vůči asijským rybářským velmocem mi narostla averze o dalších několik úrovní výš. [viděno na Netflixu 1.6.2023]

Zlé sestry (2022) (seriál)

Tady vůbec nebudu chodit kolem horké kaše. Kdo miluje detektivky, kdo miluje černý humor a kdo miluje britskou angličtinu, lepší minisérii v nitru jablečné služby nenajdete. Škoda jen, že opravdu musíte hledat až na samotném dně, o tomhle seroši se nikdy nikde vůbec nemluvilo a je to enormní škoda. Sice doufám, že tu zůstane štítek minisérie a nebude se jakkoli šroubovitě navazovat, ale už teď mi to nepoctivé sesterstvo pořádně chybí. [viděno na Apple TV+]

Ve jménu nebes (2022) (seriál)

Než mi po roce vypršela služba, na níž jsem čerpal především filmové kousky, jsem si chtěl dopřát ještě jednu z mála na první pohled poutavých minisérií, kterými Disney+ disponuje a hned po prvním díle jsem byl přesvědčený, že jsem narazil sakra dobře. Nejen kvůli vždy naprosto přesnému Andrewu Garfieldovi, ani ne tak kvůli krásné Daisy Edgar-Jones, ale hlavně kvůli ožehavému tématu, kolem něhož se točí celý seriál a které bohužel hýbe i současným světem. V průběhu epizod se bohužel ale kupí mnoho hluchých míst, které mi nakonec srazily prvotní velmi nadšený dojem. Stále jde ovšem o povedenou sérii, kterou bych bez pochyb mile rád doporučil. [viděno na Disney+]

Útěk z vězení v Dannemoře (2018) (seriál)

Občas se prostě musí stát, že osobní vkus se nesejde s tím obecným a ačkoli mě Escape at Dannemora lákal zdejšími obstojnými čísly, já na ně nedosáhl skoro v jediné epizodě a ke konci mi vadil už i jinak velmi trefný Paul Dano. Celou tuhle vězeňským úprkem šmrnclou minisérii jsem si představoval úplně jinak a třebaže Patricia Arquette tu hraje znamenitě, její role většinu času tvoří spíše facky na rukou než jakoukoli známku soucitu a na úkor toho jdou všichni ostatní bezbranně do pozadí. A ani ten konec na mě už poté příliš nezafungoval. [viděno na SkyShowtime]

Sex O'Clock (2023) (seriál)

Asi jsme s tím nikdo moc nepočítal, že Voyo v záplavě rychlokvašek, co sype z rukávu, doručí i něco takhle povedeného, obsazením trefného, emočně vybalancovaného a vtipem uhlazeného. Když byly loni oznamovány tituly služby pro letošní rok, tohle mě svým prvotním námětem samozřejmě okamžitě nalákalo, ale obavy, že půjde ve finále o lítostný brak, byly na místě. Naštěstí se hned snad ve 2. epizodě rozplynuly a já se nebojím říct, že z tohohle chci fakt klidně české Sex Education.

Opráski s historje (2020) (seriál)

Geniální minimalistický pořad s absolutně poutavým přesahem do milníků světové i národní historie, co vzešel z pouhopouhých memíků na sociálních sítích. A i když jsou díly ultra krátké, to lámání češtiny je v nich naprosto bezkonkurenční. [viděno v MALL.TV]

Yellowstone - Season 4 (2021) (série)

Mustr seriálu se trochu změnil, po rozpůleném finále třetí řady, co mělo místy až thrillerový charakter, se ve 4. řadě ubralo na očividném úhlavním záporákovi, s nímž bude na konci zase sveden lítý boj a namísto toho se více roztříštila Duttonovic rodina, na úkor čehož se některé postavy odebraly do pozadí či se pro ně přichystaly už dost nesmyslné dějové linky. Asi je dobře, že tenhle seroš hlavně kvůli četným produkčním neshodám skončí 5. sérií, protože to prvotní kouzlo už bylo vyčerpáno. [viděno na SkyShowtime]

Po jedné stopě - Série 2 (2023) (série)

Afriku miluju a asi už navždy milovat budu, už jsem to omílal u jednotlivých epizod, zmíním to i tady, za pár měsíců tu pravou konečně taky zažiju a už jen proto mě téměř každou epizodou nesmírně bavilo sledovat, co kluky při poznávání těch nejryzejších koutů černého světadílu všechno potká. Poslední epizody z čarokrásné Namibie a bezkonkurenční Jihoafrické republiky byly absolutním balzámem na duši. Stejně jako veškeré povedené básnické prupovídky sympaťáka Martina Písaříka. [viděno v iVysílání]

Batesův motel - Série 5 (2017) (série)

Poslední desetidílná štace přerodu uťáplého středoškoláka ve vypočítavého psychopata/vraha se svezla na vlně opravdu vyšperkovaných epizod 4. série a po tamních šokujících událostech nabalila další a v závěru přinesla mnoho očekávaných zadostiučinění, která z Batesova motelu vytvořila seriál, na nějž jen tak nezapomeneme. Vera Farmiga zatím ve své nejlepší roli. [viděno na SkyShowtime]

Mokřina (2014)

Pro zalíbení ve španělský jazyk člověk prostě musí domrtě vyčerpat všecko pozoruhodné, co se v něm natočilo a Mokřina je další trefou do černého. Zdejší mnohá přirovnání k True Detective jsou na místě, ona špína jednoho izolovaného místa, kde ani jeden člověk nehraje úplně čestně, pojí obě díla každým coulem. Vyvrcholení celého případu je na mě poněkud odfláklé, ale celá ta linie vyprávění na mě dýchla správným tónem a to mi bohatě stačí.