Dexter - Série 1 (2006) (série)

Jeden z nejoslavovanějších seriálových zabijáků konečně doplul i k nám a nešlo moc zahálet, už jen kvůli četným doporučením ze všech stran. A třebaže já zatím zůstávám jen u 4 hvězd, Dexter je opravdu vyšperkovaným serošem, kde krásně hrají dohromady kriminální zápletka s budováním postav skrze spletité mezilidské vztahy a teďko, při sledování druhé řady, už můžu s klidem konstatovat, jak skvělým dílem Dexter je a že tohoto tvrzení se budu snad moct držet až do úplného závěru. [viděno na SkyShowtime]

Chungking Express (1994)

Už nějakou dobu jsem měl tvorbu oslavovaného hongkongského tvůrce v hledáčku a přestože jsem nepochopil všechny jeho zdejší motivy a záludnosti, svým způsobem je Chungking Express stále pozoruhodným dílkem, co sice hapruje v konzistentním ději, ale formu má skoro až dechberoucí. O hudebním doprovodu ani nemluvě. Rozhodně se vrhnu i do dalších Wongových děl. [viděno na MUBI 29.8.2023]

Nezvěstná (2023)

Už Searching před lety hodně překvapilo a oznámení o podobném kousku jsem bral na velkou váhu, jelikož mi tohle experimentální vyprávění skrze obrazovky nejrůznějších elektronických zařízení ohromně baví. Missing nastavuje novou laťku skrze pokrok technologií a nových aplikací a minimálně mě překvapuje skoro každým coulem. Sice závěr trochu trpí “Torenovým syndromem” (geeci pochopí), pro tu předchozí velmi slušnou gradaci ale můžu stále s radostí prohlásit, že jsem v Nezvěstné shledal jeden z nejlepších filmů roku. [viděno v ORYX ONE 27.8.2023]

Štěstí na dosah (2006)

Will Smith hledá štěstí skrze nedostatek pracovních příležitostí ve městě, kde se velmi snadno člověk může dostat na naprosté existenciální dno, stačí nerozvážně podepsat pár papírů. A asi nikdo by nedokázal takhle procíteně zahrát otce se synem jako opravdový otec se synem. Jaden Smith byl už v takhle úzkém věku přesným hereckým odrazem svého táty. Možná jsem od celého filmu čekal větší citovou nálož, ale silné momenty si tu najde skutečně každý. [viděno na Netflixu 26.8.2023]

Slzy slunce (2003)

Solidně obsazená Fuquova akční výprava do neprostupné nigerijské džungle, kde by se povstalci proti snaze o nastolení demokratického režimu měli bát na každém svém kroku drsňáckého výrazu Bruce Willise. Ten tu odvádí svou sterilní práci, za ním ale už bohužel nikdo nevynikne a film tím u mě ztrácí jakékoli emoce, i v těch akčních sekvencích, kde se mísí výbuchy se snaživou hudbou Hanse Zimmera. Ale kde jinde zhlédnout film o válce v Nigérii, než na dovolené v Africe. [viděno na Netflixu 22.8.2023]

Hypnotik (2023)

Když vypadl do světa první trailer, viděl jsem potenciál pro další mindfuckovou lahůdku, kdy to lámání divákovy mysli opravdu záměrně vyhledávám. Bohužel Robert Rodriguez je z těch režisérů, co dokáží spatlat snesitelný film pouze ve spolupráci s jinými - viz kousky, na kterých dělal s Quentinem Tarantinem. Tady velmi rychle zahrabal pod koberec vizi koukatelného mysteriózního thrilleru, v němž nedává smysl vůbec nic, ani na začátku, ani na konci. A chudák Ben Affleck má furt ambice věnovat se řádné filmařině. Kdybych neměl v letadle omezený výběr filmů, vůbec po tomhle nesahám. [viděno v ORYX ONE 16.8.2023]

Lost Highway (1997)

První setkání s Lynchem a hned absolutní pochopení pro tu disperzi mezi názory - jedni jej vůbec nechápou a nenávidí a jiní jeho práci milují. Nevím, zda jsem narazil na ještě snesitelný kousek nebo mi osobně nakonec sednou všechna jeho díla, ale ačkoli jsem si musel pro ucelení pochopení dopomoct po skončení filmu u AI, většina snímku mě fakt držela zaháčkovaného a přes absenci sebemenšího vysvětlení je těch 82 % zasloužených a rád se co nejdřív vrhnu do další zvrhlé "Lynchoviny". [viděno na MUBI 13.8.2023]

Lady Bird (2017)

Nejlepší z kvalitně hrajících zástupců mladé herecké generace s nejšílenější výslovností křestního jména v jedné ze svých prvotin. A rovnou tak dobrých. Coming of age dramata pořád nejsou moc vidět a je to obrovská škoda. Takhle lidsky odvyprávěná hodinka a půl kdekoho vrátí do těch nelehkých chvil turbulentního dospívání. A to nemusíte být žena se sklony k horkokrevnosti. Timothée Chalamet taky potěšil. [viděno na SkyShowtime 10.8.2023]

21 gramů (2003)

Komplikované drama s ještě složitější, ale bravurní myšlenkou, které nakonec nepřináší tak bombastický zážitek, v nějž jsem doufal, už jen proto, že ono propojení všech různě nakonec spojených osob nepřináší téměř žádné emoce. S takovým tématem by šly dělat opravdu divy, ona idea, že s mrtvým tělem rozhodně neumírá i duše, která si může okamžitě hledat místo jinde, mě na 21 gramů lákala už dlouhé roky. Škoda, že se to nakonec trochu minulo účinkem. [viděno na SkyShowtime 9.8.2023]

Ve jménu otce (1993)

Kdyby šlo půlit hvězdy, vtahující Ve jménu otce by bylo přesným kandidátem na 4 a půl *. Trpký návrat do ještě trpčích dějin druhé poloviny 20. století ve Velké Británii, kde vzestup IRA neznamenal jen hrozbu terorismu, ale i nekalá zvěrstva v soudnictví a politice, na které poukazuje tenhle film. Daniel Day-Lewis si střihnul další životní roli, nezastiňuje ani stejně úžasnou Emmu Thompson. Závěr filmu mi nahnal mráz po zádech. [viděno na SkyShowtime 8.8.2023]