Columbo - Vražda podle knihy (1971) (epizoda)

Ďalšia z častí legendárneho detektívneho seriálu. Columbova na prvý pohľad zjavná neohrabanosť s celkovým výzorom evokujúcim bezdomovca je v ostrom kontraste s drvivou väčšinou ostatných predstaviteľov ,,policajtských“ úloh v nespočetnom množstve podobných televíznych sérií. Falkova postava však na rozdiel od ostatných poráža zločincov bez akejkoľvek akcie, len vďaka svojej inteligencii a detektívnym inštinktom. Jeho kvalita je preverená už desaťročiami, takže niet o čom pochybovať - každý Columbov prípad je skrátka ,,trefa do čierneho“:)

Lovec jelenů (1978)

Je zaujímavé, ako sa dajú filmy s ,,vietnamskou“ tématikou členiť na tri oddelené kapitoly. Či je to Kubrickova Olovená vesta, Stoneov Narodený 4. júla a samozrejme aj Ciminov Lovec jeleňov, obvyklej schéme sa nevyhnú: 1. chlapci patrioti - plní naivných ideálov, 2. chlapi poznávajúci pravú tvár krutej vojnovej reality, 3. fyzicky i psychicky poznačení veteráni neschopní vrátiť sa do normálneho života (Kubrickova Olovená vesta tiež plní pravidlo ,,troch kapitol“, aj keď psychický vývin a nevyhnutné záverečné poznanie jednotlivých postáv podáva takpovediac za pochodu, keď ich vnútorná premena začína vo výcvikovom tábore). The Deer Hunter sa rozbieha zvoľna, aby neskôr vyústil do prebudenia sa vo vojnovú nočnú moru a skončil neodvratnou existenciálnou bezvýchodiskovosťou tých, ktorí prežili. Skvelí herci na čele s vynikajúcim Robertom de Nirom a samozrejme legendárna scéna úniku z vietnamského zajatia. Jeden z najlepších filmov ,,o Vietname".

Phar Lap: Národní hrdina (1983)

Krásny, no tragický príbeh ušľachtilého tvora so srdcom hrdého bojovníka. Čaká Vás pútavý a dojímavý divácky zážitok, pri ktorom budete legendárnemu Phar Lapovi pomáhať pri každom kroku, najmä keď v nevyhnutnom morálnom porovnaní človeka so zvieraťom prehrávame na celej čiare... Filmový klenot nielen pre milovníkov koní.

Jeden svět nestačí (1999)

James Bond je znova vo forme!!!:) Jeden svet nestačí ponúka všetko, čo od neho fanúšikovia očakávajú: legendárny agent jej veličenstva s prehľadom porazí dostatočne megalomanského ,,záporáka“ (a ,,záporáčku“:), verný tradíciám si pripíše pár prsnatých trofejí najvyššej kvality a obidve zmienené ingrediencie dobrej bondovky sú podávané slušne pretrepané s tradične krásne nerealistickou dychberúcou akciou... Scéna, keď sa James a Christmas pokúšajú zneškodniť časovanú bombu v module rútiacom sa šialenou rýchlosťou ropovodným potrubím a 007 pokojne zahlási: ,,Život je plný drobných problémov.“, je naozaj skvelá a 100% ,,bondovská“:)

Con Air (1997)

Poctivý akčný film, v rámci žánru jeden z najlepších v 90-tych rokoch. Cameron Poe v podaní Nicolasa Cagea je síce charakterovo plochejší ako Stanley Goodspeed v Skale alebo Castor Troy vo Face off, pri efektnom posielaní ,,padouchov" do večných lovíšť však psychológia nie je primárnym kritériom:) No Con Air nie je len o ústrednom hrdinovi: obvyklé klišé desiatok bezmenných ,,záporákov“ vopred odsúdených na smrť nahrádza skvelý herecký ,,ansámbl" vo vedľajších úlohách, ktorým kraľujú John Malkovich a Steve Buscemi (kto iný:) Pohodová zábava na striebornom plátne, ale v reále by som v tom lietadle nechcel byť...:)

Božská relikvie 2 (1991)

Podľa mňa jeden z najlepších Jackieho filmov:) Božská relikvia 2 má všetko, čo je pre jeho dobrodružstvá charakteristické: akrobatické bojové scény (pri zostrihu nepodarených záberov si všimnite, ako utrpel X-té zranenie spôsobené pádom z reťaze počas jednej zo záverečných sekvencií), vtip a tentokrát aj tajomné prostredie starého nacistického úkrytu so slušnou atmosférou. Príbeh nestráca tempo od začiatku až do konca a mohol by sa páčiť nielen ortodoxným fanúšikom hongkongskej legendy.

Mechanický pomeranč (1971)

Mechanický pomaranč je jedným z najpozoruhodnejších filmov kinematografie. Vyjazdené koľaje umeleckých zákonitostí sú mu na míle vzdialené, dej sa vinie svojou vlastnou zvláštnou cestou, každý krok je sprevádzaný inou do extrému zachádzajúcou emóciou. Je to schizoidný existenciálny traktát o spoločnosti presýtenej násilím, o nás ľuďoch, ktorí už nevedia čo je dobré a čo zlé? O nás ľuďoch, ktorí už viac nerozoznávajú základné morálne hodnoty? Má to byť odkaz, že dobro sa nachádza v každom z nás ako v indivíduu a že skôr spoločnosť ako celok je tým chorým a zhnitým, čo jednotlivca mení na svoj obraz? Alebo je to úplne naopak? Nadčasovú hodnotu Mechanického pomaranča stonásobne zvyšuje rok jeho vzniku (1971) - Kubrick musel mať popri nespochybniteľnom autorskom sebavedomí aj obrovskú osobnú odvahu... Tak či onak, žiadny divák na toto dielo tak skoro nezabudne... A možno naň nezabudne nikdy...

M*A*S*H (1972) (seriál)

Neviem, či je vôbec potrebné čokoľvek dodávať... Tvorcovia MASHu počas dlhých 11-tich rokov oplývali naozaj bezodnou studňou nápadov a tak sa z neho stala LEGENDA, ktorá nemôže omrzieť ani v x-tej repríze...:) Tento seriál však nie je len maratónom gagov, ale aj zamyslením sa nad základnými ľudskými hodnotami ako život, mier, humanita či priateľstvo... Takže pýtam sa opäť, čo k tomu dodať? Jazykom legendárnych slovných hračiek seriálu: ,, Dodám k tomu, že k tomu není co dodat!“:)

Glimmer Man (1996)

Pre mňa možno najlepší film so Stevenom Seagalom:) Bežná policajná zápletka s vyšetrovaním vrážd masového vraha (samozrejme doplnená o klasickú ,,seagalovskú“ akciu:) má vcelku svižné tempo a hutnú atmosféru, navyše vyznieva o dosť reálnejšie ako napr. Prepadnutie jednotka alebo dvojka, prípadne Lovec policajtov. Ďalším plusom je, že dej sa nesústredí len na obvykle dominantného Seagala, ale ,,päsť k dielu“ viac ako plnohodnotne priloží aj jeho černošský parťák (Wayans). Slušný ,,buddy-movie“ v štýle Smrtonosných zbraní, ktorý by prívržencov žánru nemal sklamať.

Osamělý vlk McQuade (1983)

Tento film má všetko... Akciu, priateľstvo, lásku...:) Keď som si konečne mohol vychutnať nezostrihanú verziu záverečného súboja (môj VHS-kový záznam zo začiatku 90. rokov z PRO 7 bol ako väčšina násilných filmov brutálne zostrihaný), dostihli ma spomienky z porevolučnej rannej mladosti vrátane akéhosi sladkého filmového uspokojenia dospelého chlapa s dušou večného dieťaťa. V dobe, kedy sa priateľstvo a férovosť nosí menej než kedykoľvek predtým, ocení aj zásadovejší pacifista efektnú a spravodlivú odplatu s parťákmi, ktorí sa s hlavným hrdinom vyberú až do pekla s hrdým úsmevom na perách:) Navyše príbehy nemusia byť vždy rozprávané s neústupčivou autorskou serióznosťou – keď zaznie hudobný motív Francesca de Masiho a Chuckovi Norrisovi sa na hrudi objaví hviezda texaského rangera, zásada ,,ži a nechaj žiť“ sa rozplynie ako ranná rosa ... + David Carradine je ako vo väčšine svojich úloh fenomenálnym filmovým hajzlom:) ________Nenáročné umenie? Možno... Ale ja naň nedám dopustiť...:)