• Krátkometrážní

What Keeps You Alive (2018)

Pomalu se nám tu rýsuje nová hororová hvězda jménem Hannah Emily Anderson. Tohle je její třetí hororová role, kde hraje povahově úplně jinou postavu než v The Purge a Jigsaw, a opět je to skvělý a přesvědčivý výkon. Její partnerka, Brittany Allen má mnohem větší herecké zkušenosti, nejen co se hororu týče, ale v tomto filmu mi byla silně nesympatická. Jedná se o příjemnou lesní naháněčku, která však skutečně nemá co nového nabídnout. Při úvodním seznamování s postavami je na můj vkus přehnaně moc nepodstatných dialogů, takže je třeba přežít první nudnou půl hodinku, aby se něco začalo dít. Se scénářem si nikdo moc práce nedal, protože jak čas běžel, tím více jsem se chytal za hlavu a říkal si jestli to je myšleno vážně. Racionální jednání tu už vůbec nečekejte, protože si troufám říci, že jsem letos hloupější chování postav neviděl. Sleduje se to ale pěkně, především díky výborné kameře a hudbě, kterou tento thriller disponuje. V mém osobním měřítku, dle kterého hodnotím, je to čistý průměr.

Wildling (2018)

Věrná napodobenina švédského Let the Right One In, případně amerického Let Me In jen s rozdílem, že upíra vystřídal vlkodlak. Kdo jste viděl alespoň jeden z těhle zmíněných hororů, víte jakým směrem se bude Wildling ubírat. Já do toho šel trochu kvůli Tylerce, ale ta tu bohužel hraje druhou kolej. Točí se to kolem nesympatické, nehezké pomalu třicátnice, která hraje šestnáctiletou dívku, což moc nechápu, když je plno dospívajících, krásných nadějných hereček. Žádného extra gore se bohužel nedočkáme, takže jediné co za něco stojí je maska vlkodlaka a temné lesní prostředí. Škoda toho klišé v závěru, mohlo to skončit nějak více... hororově. Je to čistý průměr, ale jelikož už tu delší dobu nebylo něco podobného, má to u mě minimálně na nějakou dobu lehčí přilepšení.

XX (2017)

K antologiím se stavím dost skepticky, vzhledem k předešlým zkušenostem a můj pohled na ně nedokázala změnit ani čtveřice poměrně začínajících režisérek. 1. povídka - Má zajímavý úvod, který se rozvine do napínavé atmosféry. Divák je celou dobu v napětí a nejistotě, ale bohužel to má nedotažený konec a není nám vysvětleno mnoho věcí. Těžko říct zda to byl úmysl nebo došel nápad, jak to celé epicky završit. Plusové body za pěknou gore scénku - (3*). 2. povídka - Je zřejmě pojatá jako vtip pro pobavení, jinak to na mě nepůsobilo. Natočené je to depresivně a hlavní postava měla očividně jakousi mentální poruchu - (odpad). 3. povídka - Je z téhle čtyřky jednoznačně nejlepší. Skupinka kamarádů na výletě v krásné přírodě se dostane do problémů s jakýmsi démonem. Sice mi tam chybělo gore, ale ,,znetvořená bytost" vypadala skvěle, a mohla by mít klidně celovečerák - (slabší 4*). 4. povídka - Je na tom podobně jako ,,Narozeninová oslava". Sice má velice vydařený námět, ale ten zůstal absolutně nerozvinutý. Tohle si říkalo o pořádnou nálož gore a nedostalo se nám vůbec nic zajímavého. Ze začátku tam byl náznak atmosféry, ale i ten se po chvíli vytratil - (1*). Zdálo by se, že 80 minut je krásná stopáž, jenže když vás to nenadchne a nudíte se, je i tak utrpení to dokoukat. V součtu to vidím na dvě slabší hvězdy, a už o to nechci nikdy zavadit.

xXx: Návrat Xandera Cage (2017)

No co si budeme povídat, bylo to přehnané, hodně přehnané. Ať už samotný nápad o zařízení, které ovládne jakýkoliv satelit a shodí ho na kohokoliv, koho si majitel ,,Pandořiny skříňky" usmyslí nebo v podstatě každá akční a kaskadérská scéna. Tím ale nechci říct, že se mi to nelíbilo, někdy stačí ke spokojenosti málo. Potěšující je hvězdné obsazení a vtipné hlášky, kterých je v každé scéně nespočet, takže né každé fungují. Vin se mi líbí ve všem v čem hraje a nemusí to být jen FaF. Ženské zastoupení je sympatické. Dobře vybraní ,,záporáci" Tony Jaa a Donnie Yen. Úsměvná je i mini role Jacksona a Neymara, která otevírá dveře pro další díl. Rozhodně v popisku chybí zařazení komedie, protože tohle je suverénně jedna z nejlepších akčních komedií.

You're Next (2011)

Tak tohle teda jo.. Tak dlouho jsem to odkládal a neměl jsem nejmenší tušení, o jaký skvost se připravuju. Když jsem viděl, kolik členů sčítá rodinná oslava, bylo jasné, že tu nebude nouze o pořádný bodycount. To je faktor, který je na Home Invasion jeden z nejdůležitějších. Od samého začátku si to drží skvělé napětí. Je tu sice absolutní absence psychického nátlaku na oběti, jenže ta je vynahrazena v gore, se kterým si tvůrci pohráli a nutno podotknout, že brutálnější Home Invasion není. S postavami moc seznámeni nejsme, takže si nevytvoříte citový vztah, no alespoň si užijete každé krveprolití. Když útočníci prvně ,,vyšli" na scénu, nezdála se mi ta hodně roztřepaná kamera, ale potom je to naštěstí v pořádku. To samé platí i u chování některých postav, které moc ze začátku nedávalo smysl, ale potom začali logicky přemýšlet, takže ani s tím nemám problém. Nechybí ani dechberoucí zvrat a skutečně fantastická ,,Final Girl." Tenhle mix Slasheru a HI mě doslova uchvátil a nemám jediný důvod uvažovat o nižším hodnocení.

Yummy (2019)

Yummy je skvělým příkladem, že, chcete-li pořádný gore horor, tak musíte hledat v evropských vodách, jelikož se američané svou bojácností nemohou srovnávat například s Francouzi, Španěli nebo, v tomto případě, s Belgičany. Největší problém jsou zřejmě postavy, které nejsou sympatické a jen těžko si najdete svého favorita, ovšem vezmeme-li to z druhé stránky, tak je k dostání bodycount v dvouciferném čísle a to je věc, kterou v poslední době v hororech postrádám. Nejednoho člověka, určitě, potěší i lehčí porce nahoty, která v erkovém hororu nesmí chybět. Pozitivní je i to, že to není moc komediální, ačkoliv zdejší popisek pravý něco jiného. Hloupé to také není, vše dávalo smysl a zrod epidemie je realistický. Co se týče samotných zombie, tak to je slast pro každého fanouška těchto stvoření. Masky jsou výborné, krev tu teče po litrech, střeva se válejí až na stropě a fakt, že tyhle potvory řádí v prostorných chodbách nemocnice, tomu dává tu správnou atmosféru. Yummy tak dostálo svému jménu, protože tohle bylo opravdu ,,yummy."

Zběsilost (2019)

Noční můrou všech majitelů nemovitostí, kteří vyrazí na delší dovolenou, je to, co najdou po návratu domů. V případě hlavních postav, této Netflixovské pecky, je to obsazení jejich domu párem, který jim ho měl, po dobu jejich nepřítomnosti, hlídat. Nepříjemná situace pro postavy a ještě nepříjemnější pocit pro diváka, který cítí jejich zoufalství, když ani zákon není na jejich straně. Zpočátku to vypadá na slušný thriller, ovšem v závěru se to, nečekaně, přehoupne v regulérní home invasion. Gore je obstojné, krev je k dostání v hojné míře a potěší erkový rating, který tu být musel už jen proto, že se jedná o film z francouzské produkce. Vytknout se musí pomalejší rozjezd, který není příliš zajímavý, trvá dlouho než začne pořádná akce a také bych si uměl představit větší bodycount. Herci jsou sledovatelní, hrají důvěryhodně a hlavním postavám věříte každý výraz zoufalství, které prožívají. Nakonec je z toho sledovatelná, nadprůměrná žánrovka, jejímž shlédnutím nic nezkazíte, ale žádnou větší pozornost si u vás nevyslouží.

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Veleúspěšný Zombieland se, po deseti letech, dočkal svého pokračování a dopadlo to lépe, než mnozí očekávali. Protože jestli byl první díl nejlepší zombie komedie historie, tak vězte, že tohle je ještě o něco lepší, čili můžete začít přepisovat žebříčky. Vrací se celé původní obsazení, které je s přibývajícím věkem lepší a lepší, vyjma Abigail, která tu nevypadá zrovna přitažlivě, ale vzhledem k jejímu ,,screen timu", nás to nemusí trápit. Jakoby si tohoto faktu byly tvůrci vědomi, tak napsali novou postavu, hloupoučkou blondýnku, které propůjčila tvář, talentovaná, Zoey Deutch a při každé její scéně budete chytat záchvaty smíchu. Největší hvězdou samozřejmě zůstává mistr Woody, v jehož podání jsou všechny hlášky dokonalé a rozhodně jich tu není malé množství. Zombie masky jsou to nejlepší, co daný žánr nabízí a navíc jsou, nyní, rozděleni do skupin, podle jejich intelektu, jelikož ani těmto stvořením se evoluce nevyhnula a je to velice vítaná novinka. Příběh je určitě méně zajímavý než v jedničce, navíc je velká část děje ,,road movie" filmem, ale vzhledem k běžné celovečerní stopáži, by to nikomu nemělo dělat problém. - Pokud, tedy, hledáte oddechovou popcornovku, klidně pro celou rodinu, tak oba Zombielandy jsou to pravé.

Žena (2011)

Psycho-thriller, který určitě mnoho nezkušených diváků pohoršil a překvapuje mě, že je tu tak málo odpadů. Celé to má až depresivní atmosféru, kterou dělá především ústřední rodinka. Takové magory jen tak někde nenajdete a postava otce je jedna z nejnesympatičtějších a nejnenáviděnějších jakou jsem kdy kde viděl. Skotská herečka s velice zajímavým jménem už nějaké zkušenosti s filmy nasbírala, ale tohle je bezpochyby její nejvýraznější role. Ani ne tak za herectví, ale za vzhledovou stránku a za to, čemu se upsala. Protože třeba takovou ,,full naked purge'' scénu nemusel každý rozdýchat. V závěru se režisér vytasil s twistem, kdy konečně vysvětlil předchozí zmiňování genetické vady Anoftalmie, čímž si u mě nějaké plusové bodíky koupil. Jinak je to také jeden z mála hororů, který diváka chytne psychickým násilím více, než fyzickým, a to vždycky cením zlatem. Tady je ale bohužel jedna věc, kvůli které nemůžu dát pátou hvězdu, a tou je nezvládnutý konec. Ten i když je pro oko hororového fanouška lahodící svojí brutalitou a potěší hlavně úplné finále, tak to bylo všechno strašně zběsilé, nepřehledné a hlavně nelogické.

#Žiju (2020)

Korejci jsou, téměř vždy, zárukou kvality a platí to dvojnásob, točí-li pro celosvětovou platformu, jakou je například Netflix, kterého se, právě, tento zombie horor týká. Alive je po všech ohledech originální, což se, v dnešní době, v tomto subžánru, vidí málokdy. Film se z velké části odehrává v menším bytě, obrovského bytového komplexu, což přivádí správnou klaustrofobickou atmosféru a úzké chodby, mezi byty, zase pocity nejistoty a strachu, kdy nevíte odkud se, na našeho hrdinu, vyvalí horda zombie. Přesto, že se děj odehrává na tak malém prostoru, tak tu není žádné hluché místo a stále se děje něco zajímavého. Co se masek týče, tak jejich vzhled je, ve většině případů, výborný a je nutné ocenit maskérskou práci, díky které nebylo potřeba využití digitálního upravování. Zombie jsou nadprůměrně rychlí a hlavně jsou extrémně chytří - nejinteligentnější, jaké kdy bylo, na obrazovkách a plátnech, možné vidět. Vytknout se dá jen gore, které je sice pěkné, ale je ho trestuhodně málo, jelikož je většina akce mimo záběr. Alive je, tedy, rozhodně, doporučení hodný, nejen méně zkušeným divákům, ale i těm náročnějším, jejichž chutě by měly být také uspokojeny.