Mary a Max (2009)

Nápad za nápadom, minúta za minútou a je po tom. Vodopád originality zavŕšený najlepšie ako sa dalo. Animovaný klenot, ktorý ako nenápadne príde, s takou silou odíde. Asi to nechcem vidieť znovu, ale napriek tomu som si to užil. A už teraz mi to chýba.

500 dní se Summer (2009)

Priemerná romancia so sympatickou dvojicou a pár originálnymi momentami. Inak (vzhľadom na ohlasy) prekvapivo nevtipné, suché a predvídateľné.

Avatar (2009)

Príbehovo mi to liezlo na nervy, emocionálne ma to ani trochu nechytilo, no napriek tomu ma to dosť bavilo. Charaktery sú trestuhodne ploché a príbeh primitívny, no čím ďalej tým mám väčšiu chuť pozrieť sa na Pandoru znova. Cameron stvoril dokonalý svet, v ktorom bez problémov utopil všetky mínusy.

Hanebný pancharti (2009)

Dokonalým prológom odštartovaný, mierne sám v sebe sa utálajúci, viac cool než kultový filmík. Reprezentujúc všetko videné (či už od Tarantina alebo k rámci filmových klasík) Pankcharti podávajú diétnu verziu ozvlášnenú len a len Tarantinovým umením. Pitt je cool, úvod a záver rovnako, ale celé je to len akási skromná, lokálna dráma, ktorá si sama zo seba uťahuje a preto nie je ani veľkofilmom, ani milou komédiou. Je však niečím nešpecifikovateľným, niečím, čo dokáže upútať pozornosť a nadchnúť. Ten Tarantino je v tom cítiť každým momentom.

Vysílání (2009)

Potenciál vyplývajúci z námetu nepríjemne utopený vo vodách festivalového filmu. Kým zo začiatku vyzerá Prenos zaujímavo, s pribúdajúcim časom sa zvrhne na akúsi nešpecifikovateľnú konverzačnú "drámu", ktorej aké také vysvetlenie dodávajú len okaté metafory (budovanie múru a jeho následné prispôsobovanie...) a zbytočne predvídateľný záver. Debatovať sa o tom dá, myšlienku to má tiež, ale sledovať to je bolestivé. 30%

Gamer (2009)

Ako utopiť potenciálne sci-fi desaročia v tom najjednoduchšom scenári. Gamer mal potenciál na existenciálnu sci-fi s dokonalou kritikou spoločnosti skrz konzumné prostriedky (hry, druhá realita), no je len akčákom ozvláštneným skvelým vizuálom. V rámci nalajnovanej zábavy funguje dobre, ponúka hrdinu-borca, slizkého záporáka (M.C.Hall je Pán Herec) a jeho 200 kilového poskoka, z ktorého ide strach. V akčných scénach ponúka ešte viac - takmer až revolučnú zábavu. Toto všetko však nepríjemne rýchlo vyprchá a zostane nepríjemný pocit z premrhanej šance. Podobný ako z Bayovho Ostrovu. Tí chlapci si neuvedomujú, že ich nápady sú 100 krát cennejšie než ich prevedenie?

Piráti na vlnách (2009)

Sled scénok, takmer na seba nenadväzujúcich, držiacich po kope len silou stiesnených priestorov jednej lode a osôb na nej pôsobiacich. Kým takmer tri štvrtiny sa ide čisto na gagy, ku koncu sa kormidlo otáča a pulzujúce emócie sú prekvapivo silné. Dobovou atmosférou skvele nasiaknuté číslo, ktoré dokáže baviť aj rozcitlivieť. A ktorý vám ukáže rozdiel medzi britským a americkým pátosom ako ešte nič.

Zombieland (2009)

Klasická, v porovnaní s hociktorým iným zombie-movie plytká zábava, ktorú prekvapivo zachraňujú herecké výkony. Harrelson ťaží z pozície asi najškaredšieho hollywoodskeho herca, romancia dvoj hrdinov funguje a malá Abigail plný svoju rolu tiež dostatočne. Zábavná, skrz na skrz predvídateľná zábavička, ťažiaca mnoho z doby, v ktorej vzniká. Neškodné.

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Prvé tri série sú revolučné. Ponúkajú takú chémiu medzi hercami, z ktorej pramení všetko, na čo môžete v rámci sitkomu pomyslieť. Vtipy, romanciu, epiku a hlášky. Neskĺzava do sitkomového obmieňania tých istých schém, romanticky funguje NEUVERITEĽNE a v postave Barneyho zosobňuje najvtipnejšiu seriálovú postavu posledných rokov. Dokonalosť sama. Od štvrtej série však prichádza k prudkému pádu, kedy zostáva už len tá herecká chémia a pár vtipných momentov. Chce to skončiť čo najskôr našlapanou poslednou sériou, ktorá by HIMYM dodala tak potrebnú a predtým prítomnú vážnosť a osudovosť, ktorú mal. No aj napriek tomu ponúka more vtipných hlašok, príbehov a rád, ktoré fungujú v reálnom živote, že ho nejde zatratiť.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Ako sa rýchlo rozbehol, tak rýchlo zhasína. Počas práve bežiacej tretej série mám pocit, že Big Bang kvalitatívne vyvrcholil už v druhej sérii, kedy vystriedal všetky najlepšie hlášky a využil potenciál stretu "normálneho" svetu so svetom, v ktorom žijú dvaja hlavní predstavitelia. Hádky Sheldona s Penny mali vtedy ešte šmrnc aj vtip, Howard bol vtipný a Indova porucha bola originálna. Kde sú tie časy.