Muž v ohni (2004)

Keď čakám akčný film tak chcem vidieť čosi ako toto. Pravda, to hranie sa s kamerou občas pôsobilo viac rušivo ako zaujímavo ale dá sa to vydržať. Danzel Washington mi najprv vadil, niekde v tretine filmu som si naň zvykol a nakoniec sa mi prišlo zaujímavé vidieť ho v takejto polohe. Walken nemôže byť zlý. Aj keby hral mŕtvolu na ulici tak ma pohľad naň poteší. Surové, zábavné, občas zaujímavé... + kvázi nekonvenčný koniec. Kľudne by som si to pozrel ešte raz. PS: Lisa Gerrard mala svoje čaro ešte tak v Gladiátorovi. Tu sa použitie jej spevu postavilo na hranicu, po ktorej sa jej hlas stane už opočúvaný.

Pád Třetí říše (2004)

Silný film, ktorý sa oplatí vidieť hneď z viacerých dôvodov. V prvom rad je to nemecký film, ktorý sa zaoberá citlivou časťou histórie nemeckého národa. Ďalej je to vynikajúci Bruno Ganz v hlavnej úlohe, ktorý na mňa nepôsobil tak afektovane ako Robert Carlyle vo filme Hitler: Vzostup zla (a tiež je to viac psychologickejšie a menej dejepisné). Ďalšími pozitívami je aj vykreslenie ostatných vedľajších postáv a postavičiek, ktoré sa vo filme pohybujú. I napriek tomu, že je ich tam veľa, každá má dostatok priestoru. Zopár scén bolo naozaj dosť drsných a to dokonca aj bez toho aby ste videli lietajúce kusy ľudských tiel (i keď tým zopár akčným scénam nebolo čo vytknúť). A hlavné je, že prvoplánovo neodsudzuje, ale necháva diváka premýšľať. Vysoko kvalitný film po všetkých stránkach.