Na sever Severozápadní linkou (1959)

Severozapad v sebe IMHO neskryval velke napatie. Mnoho z filmu jednoducho pre mna vyprchalo farby zo starej fotografie. Herecke vykony odpovedaju ziadostam vtedajsieho holywoodu, ktore su vsak pre mna dnes len zastaralymi sablonami, ktore som uz videl mnoho krat. Pribeh mi prisiel fajn, dokial som sa v tretej tretine nedozvedel, o co ide. Na filmy ako tento sa dokazem pozerat len ocami moderneho divaka a nebudem si dokazovat, ze je to inak. Nakoniec sa mi tento film do pamati vryl len slavnou scenou s lietadlom (i ked Gallov vystup v Arizona dream sa mi zdal o cosi strhujucejsi :), vybornou scenou v aukcnej sieni a skutocne komickym strihom Grantovych nohavic. Som rad, ze som to videl, ale viackrat si uz asi prosit nebudem.

Ordinácia v ružovej záhrade (2007) (seriál)

Prejavom arogancie a namyslenosti, ci pocitu, ze som elita v nejakom smere je travenie casu niecim, co viem, ze ma nezaujima a nasledne to riadne skritizujem (i ked je jasne, ze kritiku som mal pripravenu este predtym ako som s tym vobec zacal). Na akeho boha pozerate rodine serialy, ak vas nezaujimaju. Dobre viete o co v takychto serialoch ide, ako su stavane, ako su natacane (konkretne tento dost narychlo, co vidiet hlavne v zle natocenych zaberoch, ktore si niekto musel vsimnut, no neopravil ich. Myslim konkretne trciaci mikrofon na vrchu zaberov). Tak na co to pozerate? To je ako ist na film s nazvom Kong Kong a potom sa stazovat, ze tam pobiehala obrovska digitalna opica. Dajte sa vypchat. Suhlasim s tronom, ta papucovka ma nieco do seba. Nie nevyhnutne ale neuskodi. Ako chrumanie slanych tyciniek, pri sledovani telky.

Bourneovo ultimátum (2007)

Od svojej puberty som sa snazil nebyt sucastou akejkolvek skupiny aby ma nahodou s niekto nahodou neidentifikoval. Aj ked som mal na nieco podobny nazor ako vacsina, bud som ho nevslovil alebo som sa ho snazil aspon inak povedat. No urobim vynimku a Greengrassovi nasolim za tento film 5 hviezd a len ticho suhlasim s vyjadrenymi superlativmi v komentaroch. Asi starnem.

Skrytá identita (2006)

Cim dalej tym viac zistujem, ze hodnotenia a komentare CSFD k filmom, kotre pozeram ma cim dalej tym viac dezorientuju a sklamavaju. Je to hlavne pri filmoch s vacsim poctom hodnotiacich a komentujucich uzivatelov. A podobne je to aj s tymto filmom. Po neskutocne dlhom case ma konecne Scorsese dokazal oslovit a to za plny pocet bodov. A to Scorsese u mna nema velmi lahke. Niektore filmy jednoducho nemusim (Letec), niektore po prvom zhliadnuti milujem, no na druhy krat uz ich ani nedopozeram dokonca (Spinave ulice), niektore akokeby som ani nevidel (Pocitanie mrtvych). Departed si kazodpadne zalozim hned vedla Taxikara a Mafianov. Vynikajuci kriminalny film, kde som sa naucil mat rad Damona, v ktorom som osobne nenasiel jedine hluche miesto. Vynikajuca kamera, odlahcujuci soundtrack, solidny casting. Dej mozno spletity, ale nie neprehladny nepusti a ziada si dvojhodinovu pozornost a nepolavi ani pri holywoodsko-nekonvencnom konci. V takomto tempe a hustote by som zvladol aj o hodinu stopeze viac. Vynikajuci svizny film. Po dlhom case poriadna kriminalka pre vsetky vrstvy divakov.

Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (2004)

Po Zoolanderovi najlepsi Fratpack. Posanahany scenar, kde mate pocit, ze toto ste uz niekde videli, je spracovany vybornym sposobom. V tom su komedie od FP asi nalepsie. Zoberu zastaraly, 100x pozity material, a urobia z toho vybornu komediu. Herci su vynikajuci, gagy vynikajuce, dej nenudi. Podla mna vdaka Ferrellovi a jeho bande sa americka komedia dostava z priemernosti a nudy. Burgundyho pribeh vas pobavi kolkokrat si ho pozriem.A samozrejme odporucanie: Najlepsie vidiet v anglictine s titulkami.

Ledově ostří (2007)

Po slabsom uvode, hned zistujeme kto je tahac celeho filmu a tym je samozrejme Ferrell. Napad s muzskym parom v krasokorculovani, by mohol dopadnut akokolvek zle a trapne, avsak nestalo sa. Vtipne dialogy, vyborny Ferrell (zly nebol ani Heder), dobra minutaz a dobry pomer medzi "akciou" a dejom z tohto filmu pre mna urobil naozaj necakane prijemne prekvanie.

Vybíjená (2004)

Dost priemerna komedia, drziaca sa vsemoznych klise, ktore ani nijako neinovuje. Herecky to tiez nestalo zavela. Vaughn sa tam len prakticky prechadzal, Stiller sa snazil najviac a aj to na filme vydiet, nakolko jeho vystupy su najlepsie. Scena s Amstrongom bola ndmieru zbytocna a stupidna. Pre mna osobne velke sklamanie. Bez Ferella ten Fratpack za vela nestoji.

Dlouhý Velký pátek (1980)

Tento film sa v ziadnom pripade neda porovnat s vynikajucim krstnym otcom. Bob Hoskins je naozaj vznikajuci a vlastne len kvoli nemu dam tomuto filmu dve hviezdicky. Filmu chyba riadna akcia, napatie a brutalita (ak to teda ma byt gangstersky film). Namiesto toho, sa tu objavuju len naznaky (neskutocne premrhana sanca skladisku mrazeneho masa, kde som mal pocit, ze sa ponuknutej sance zlakol sam reziser), za otravnej klavesovej hudby, typickej pre 80te roky. Zapletka je dost uboha, a zaver absolutne nezvladnuty. I napriek vybornemu vykonu Hoskinsa, je to podpriemer a pre mna sklamanie. Zas a opat sa musim vratit k 70. rokom, ktore v zanri filmov, ktorych postavy sa pohybuju na hranici zakona, nam dali to najlepsie.

Chyťte Cartera (1971)

Takto presne si predstavujem kvalitny kriminalny film. Sedemdesiate roky boli v tomto najlepsie a toto je len dalsi dokaz. Drsne prostredie uprsaneho New Castlu, s odpornymi uzkymi ulickami, spinavymi barmi, ktore su plne unudenej a upracovanej spodiny. V tomto prostredi posobia gangstri ako uhladeni dzentlmani. Caine je absolutne hypnoticky. Nonsalatnym sposobom sa pohybuje vo svojom rodnom meste aby zistil, ako zomrel jeho brat, no tiez aby sme aj my spoznali jeho charakter. Jednoduchy, ale dobre zvladnuty scenra s malymi odbockami nenudi, i napriek tomu, ze akcnosti sa dockame az v druhej polovici filmu. Sila prvej polovici filmu je hercoch, postavach a hlavne v genialnych exterieroch a interieroch anglicka 70.tych rokov, ktore su sede a smutne podobne ako uvodna a zaverecna hudba filmu. Osobne tomuto filmu nemam co vytknut. Dostal som na 100% co som cakal, a mozno aj trochu viac.

Bullittův případ (1968)

Viac ako solidne tri hviezdy tomuto filmu nemozem dat. Taka pecka aku som ocakaval to nie je. Scenar je trochu poslabsi. Mne osobne uz v polovici filmu zacalo byt jedno, ako sa pribeh bude vyvijat. Policajti ako goodguys a "Organizacia" na tej druhej strane posobi ako jednoduche klise, ktore sa uz vo filme viac nerozvadza. Akcie nie je zas tak vela, automobilova nahanacka nie je zla, i ked najlepsie na nej boli prdacke auta (to "zle" samozrejme bolo ciernej farby) a prostredie ulic San Franciska. Samotna choreografia nic-moc. McQueen posobi naozaj sebaisto a s coolovostou to neprehana. Jeho postava mohla byt vsak omnoho zaujimavejsia. Ono to cele posobi nemastne neslane. Hlavne mi tam vadil ten kontrast kriminalneho zanru a slanecnych ulic Friska. Na kriminalny zaner to bolo, pre mna, malo realisticke snimanie kamery. Vsetko posobilo dost sterilne a neosobne. Nakoniec najvacsim potesenim z filmu bol pre mna Duvallov stek taxikara.