Redneck Zombies (1989) odpad!

Neskutočná nuda... a to som si myslel, že sa pobavím. Nejde o amatérsku formu ale o nudný obsah a nudné gore scény.

Bezstarostná jízda (1969)

Nezvládnutý film, ktorý mi nič nedal, postavy ma neoslovili (tie dve hlavné by som zastrelil aj sám), a kvalitne ma nudil. Podľa mňa sa len priživuje na Hippies hnutí a deťoch kvetov. To sice robili aj Doors ale to sa dá aspoň počúvať.

Mnichov (2005)

Pri filmoch od takýchto veľkých režiséroch stále ako prvé hľadám nedostatky. Pri tomto filme som nenašiel skoro žiadne. Hádam len jednu drobnosť, ktoré nestojí za reč. Pozítíva? Asi všetko. Neskutočne vynikajúca kamera, pri ktorej máte pocit, že film bol skutočne natočený niekedy v 70tych rokoch. Vynikajúci herci a tým myslím naozaj všetkých, nie len Mosad bandu ale napríklad aj taký Louis a jeho otec. Film je vyvážený (akcia - statika), žiadne patetické reči, žiadna snaha nájsť rýchlokvasené riešenie problému, len brilantný film s výborným scenárom, ktorý by mohol mať aj o hodinu viac a nenudil by. Jednoducho povinosť.

Zvětšenina (1966)

Prvýkrát som teno film fidel na programe TNT, bez tituliek a v originále. A pamätám si, že veci ktoré som si z neho najviac pamätal boli hlavná postava (vynikajúci Hemminhgs) a scéna v parku (šum lístia). Až neskôr som niekde čítal, že tento film sa považuje za klasiku a tak som si povedal, že sa naň musím pozrieť ešte raz. A pravda, tento film si zaslúži byť klasikou ale nepýtajte sa prečo. Ako už niekto spomínal, je jedno, aké teórie existujú. Teórie o tom, čo by mala tá alebo tá scéna znamenať a o čom to vlastne celé je. K tomuto filmu neexistuje schéma ani návod, podľa krorého by ste sa mali riadiť. Tento film je dobré vidieť a nájsť si v ňom myšlienku a význam osamote. Tento film núti rozmýšľať a to za podpory dobrého herca, vynikajúcej kamery a zaujimavej atmosféry. PS: Čo sa týka spomínaných teórii o význame filmu, mne sa najviac páči interpretácia scény so zväčovaním fotografie, ktorá mala byť symbolom toho, že čím bližšie sme k veciam, ľuďom a udalostiam tým menej im rozumieme a tým viac sa dozvedáme veci, o ktorých by sme vedeli najradšej čo najmenej. No je len na nás, či budeme nezúčastnenými pozorovateľmi skutočnosti alebo tými, ktorý sa oňu budú zaujímať dohĺbky a snažiť sa napraviť jej negatíva.

3 nindžové v zábavním parku (1998)

Nedá sa nezaradiť medzi Ztko. Je to asi prvý rodinný film, ktorý radím na dno kinematografie. Hulk Hogan pobehujúci v červených riťopleskách, tona nelogických situácií a hnusné malé deti, ktorým som prial aby niekde spadli a napichli sa cez anus na nejakú hrubú kovovú tyč. Keď to zrátame dostaneme z toho svojskú zábavu, ktorej človek musí prísť na chuť.

Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

Atmosféra, hudba, postavy, humor - to všetko vo svojskom podaní pána majstra Jarmuscha. Film, ktorý dokáže vtiahnuť, a tým lepšie a inovatívnejšie premýšľať o postavách a príbehu. Takéto filmy sa len tak nevidia a ak sa niekedy postaví múzeum filmov 20. storočia, tak Jarmusch by tam mal mať osobitné miesto. Skrátim to: Pán režisér a jeho brilatné 100% dielo.

Mrtvý muž (1995)

Samozrejme, že za 5! To sa už ani u Jarmuscha ináč nedí. Pro tomto filme som si uvedomil, že jeho filmy s lineárnym dejom (oproti Káve a cigaretám a Noci na zemi) sú predsa len lepšie. Jarmuschovi to viac svedčí. Jarmusch už ako uznávaný režisér má možnosť pracovať so známymi a zaujímavýmo hercami. Depp, Henriksen, Byrne, Molina, Mitchum, Pop a tak dále, a tak dále a tí mu jeho pozvanie do filmu odplácajú dvojnásobne. A to i v prípade, keď si zahrajú len zopár štekov. Absolútne brilantná je hudba Neila Younga a to aj napriek tomu, že pred filmom som jeho hudbu nijako zvlášť nevyhľadával. No a film samotný je presne taký ako sa dá od Jarmuscha očakávať... svojský, pekvapivý, s podmanivou atmosférou, s pomalým plynutím. Po tom všetkom sa mi dostavila katarzia a ani som tým nebol prekvapený. Jarmusch je jednoducho pán majster, ktorému ak prídete na chuť odmení vás veľkou porciou kvalitného filmového umenia.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Toto sa jednoducho nedá nijak inak, len to chváliť, chváliť a chváliť. Vynikajúce herecké obsadenie, vynikajúca hudba, úžasné interiéry a exteriéry, sranda, malá strašidelnosť... všetko v tomto filme je zvládnuté na 110%. Sledovať toto je jednoducho pôžitok, za ktorým stojí niekto tak inovatívny, šikovný a plný fantázie ako je Burton. Prekrásna mozaika farieb, hudby a zábavy. Ak by som mohol, tak by som dal šesť hviezdičiek z piatich.

Dr. House (2004) (seriál)

Pre mňa nečakane kvalitný seriál. Charizmatický "zlý" lekár a jeho tím rieša zdanlivo neriešiteľné prípady ochorení. Popri tom sme svedkami osbných konfliktov s politiky pri riadení nemocnice. Okrem zaujímavých prípadov seriál stojí na vynikajúcom výkone Hugha Laurieho. Jeho hlášky sú vtipné ale ako pacient by som sa mu zďaleka vyhol. :)) Určite nadpriemerné dielko, ktoré spríjemní večer a človek si pri tom oddýchne bez pocitu, že z neho tvorcovia robia blbca.

Crash (2004)

Ano je to vynikajúci film, ktorý sa jednoducho musí vidieť. Hlavne kvôli samotným hercom, s ktorých niektorí naozaj milo prekvapia. Ani minútka v tomto filme nie je hluchá... a to možno až naškodu. Režisér chcel natočiť snímku o probléme rasizmu v US ale podarilo sa mu hlavne to, že som mal pocit, že v USA sa každý vyjadruje na adresu toho druhého s rasistickým podtónom. Akoby to snáď ani neboli ľudia, ktorí sa bavia aj o normálnych veciach ale ľudia, ktorí nemajú nič iné v hlave len to ako vynadať tomu druhému, ktorý sa od neho odlišuje. Režisér chcel toho v tých 100 minutách vyjadriť asi príliš mnoho a preto je ten film pre mňa príliš nahustený a nenechá nám oddýchnuť ani chvíľu. Avšak treba si pri ňom zachovať dostatočný odstup a vkladať medzi jednotlivé epizódy aj niečo vlastné, čo zriedi tu hustotu xenofóbie. Samozrejme, že rasizmus na svete (nielen USA) existuje, samozrejme, že to nie je (a nikdy nebol) len problémom bielych, a samozrejme bude ešte dlho exitstovať. Veľká vďaka Hagginsovi za jeho odvážnu snímku, ktorý sa to nesnaží vyriešiť ale snaží sa na tento problém ukázať z rôznych uhlov pohľadu a núti (nejednostranne) rozmýšľať.