• Krátkometrážní

Blood Drive (2017) (seriál)

Blood Drive je pretek s hlavnou cenou desať miliónov dolárov a večnou slávou pre víťaza, ktorý sa stane novým Primom. Grace D'Argento (Christina Ochoa) je odhodlaná pretekárka, pre ktorú je najväčšou motiváciou to, že ak vyhrá, môže pomôcť svojej sestre, ktorá sa lieči v psychiatrickej liečebni. Celý pretek však má jeden háčik. Autá všetkých účastníkov sú poháňané krvou. To je dôvodom, prečo sa jeden z posledných neskorumpovaných policajtov v LA Arthur Bailey (Alan Ritchson) rozhodne pretek zastaviť. To sa mu nepodarí a nešťastnou náhodou sa stane spoločníkom Grace na jej ceste za víťazstvom. V ceste im však stoja desiatky nevraživých súperov, nástrahy spustošeného sveta, organizácia Heart Enterprises a vedúci závodu Julian Slink (Colin Cunningham). Najväčším problémom pre dvojicu je však to, že ich auto potrebuje palivo, ktoré možno získať jedine zavraždením nevinných divákov. - Keby mi niekto pred pár dňami povedal, že v Syfy dokážu vytvoriť seriál s normálnou dejovou linkou, sympatickými postavami a bez žralokov alebo iných digitálnych kreatúr, asi by som ho chytil za držku, ale opak je pravdou a keďže je tento rok nových hororových seriálov velmi málo, Blood Drive medzi nimi jednoznačne vedie a stáva sa tým najlepším, čo zatial na seriálovej hororovej scéne tento rok vzniklo. Potešia neopozerané herecké obsadenie, sympatické ústredné duo s perfektnou chémiou, nespočet zvráteností a dynamický dej plný prekvapení. Na to, že to vzniklo tam, kde to vzniklo, to má naozaj dobre zvládnutý scenár a aj keď je téma dosť šialená, drží sa to v rovine, ktorá bude podla mňa baviť aj ludí, ktorí takéto psycho záležitosti často nevyhladávajú. Pre mňa osobne bola najlepším dielom druhá epizóda, ktorá je ultimátnym masakrom a takto nejak by mal podla mňa vyzerať najnovší príspevok do série The Texas Chain Saw Massacre, ktorý sa objaví o pár týždňov. S týmto seriálom som velmi spokojný, aj keď sa občas samozrejme nájdu chyby, ktorým sa v seriáloch s trinástimi epizódami nedá vyhnúť, a myslím si, že keby bolo epizód desať, fungovalo by to ešte lepšie. Podla mňa je to asi aj najlepšia vec od tohto štúdia, takže tá červená farba je tu právom a som zvedavý, či vznikne aj druhá séria, pretože koniec je dosť rozporuplný. + herec z The Magicians + herec z Mirrors + herec z Tremors 5: Bloodlines

Blood Relatives (2022)

Starý upír Francis sa bezcielne potuluje naprieč USA a okrem zaobstarávania potravy nemá žiadne starosti. To sa zmení vo chvíli, keď sa v jeho izbe objaví Jane, ktorá tvrdí, že je jeho dcérou. Keďže je Francis známy záletník, uvedomí si, že má dievča možno pravdu. Jeho sebecký život sa následne od základov zmení. - Mám rád, keď sa aktívni hororoví herci postavia za kameru, ale tento kúsok od veterána béčkovej americkej hororovej scény Noaha Segana ma príliš nechytil. Problémom je hlavne nulová chémia medzi ústrednými postavami. Každý konflikt, ktorý má za ciel posunúť dej ďalej, je extrémne silený a herci totálne prehrávajú, čo ma s pribúdajúcimi minútami stále viac iritovalo. Párkrát som sa zasmial, ale keďže daný subžáner nemusím ani v samostatnej hororovej forme, tento kúsok od Shudderu ma nezaujal.

Blood Shed (2014)

Blood Shed bol jedným z posledných hororov roku 2014, ktoré som nevidel. Vedel som, že je na ČSFD čierny, a tak som od neho vela neočakával. Nakoniec ničím neprekvapil, ale vytiahol som ho z čiernej do modrej. Mrzí ma hlavne priestor, ktorý film dostatočne nevyužil. 4000 miestností s neznámym obsahom znie velmi dobre, takže je to škoda. Jeden z najslabších hororov roku 2014. + herečka zo Smiley

Blood Story, A (2015)

Niekolko ludí sa stretáva v obrovskom sídle, v ktorom je vraj prameň večného života. Majitel tohto sídla ponúka luďom k jedlu ludské mäso a k pitiu ludskú krv. Madison (Mindy Robinson) sem prichádza, aby sa zbavila jaziev, ktoré na nej zanechal jej manžel. Taktiež tu spozná Cartera a vznikne medzi nimi vzťah. Keď dostane možnosť okúpať sa k krvi a príde na to, že jej jazvy po tomto kúpeli zmizli, stane sa jej cielom dostať sa sem znovu a zostať večne mladá, rovnako ako Elizabeth Bathory, o ktorej koluje legenda, že sa kúpala v krvi panien, aby zostala večne mladá. - Velmi slabý horor, ale nič iné sa ani nedalo od režiséra slabučkého Disciples čakať. Čo z toho, že Joe Hollow dokáže zohnať známych hororových hercov, keď je scenár úplne oničom? Jediným lákadlom pre mužov môže byť krásna Mindy Robinson, ktorá sa tu neustále obnažuje, ale ani to nebolo pre mňa nič nové, keďže som jej prednosti videl už vo V/H/S/2. Interiér tej budovy je strašne jednotvárny a zle osvetlený, takže to prostredie natáčania bolo u mňa takmer neznesitelné. Legenda okolo Alžbety Báthory bola zaujímavá, ale ako som už spomenul, s takýmto scenárom sa toho vela urobiť nedá. Som zvedavý na režisérov ďalší prichádzajúci horor Cannibals, ktorého herecké obsadenie vyzerá fakt úžasne. Dúfam, že tým prekoná A Blood Story aj Disciples a to v ovela vyššej miere. Ale stále lepšie točiť slabé horory, ako točiť iné žánre. + herečka z V/H/S/2 a Burying the Ex + herec z Disciples + 2 herečky z Disciples

Bloodsucking Bastards (2015)

S Evanom to v poslednom čase ide dolu vodou. Rozišla sa s ním priatelka a namiesto očakávaného povýšenia v práci klesol na nižšiu pozíciu. Jeho miesto dostane neznámy chlap s menom Max. Ten pri úvodnej reči spomenie, že ak nebudú zárobky miliónové, všetci zamestnanci zomrú. Zamestnanci si myslia že to je vtip, ale ešte nevedia o tom, že Max z nich chce urobiť krvilačných bastardov. - Zatial najlepšia hororová komédia roku 2015. Najväčším kladom je tu herecké obsadenie. Fran bol úplne top v The Cabin in the Woods a Emma bola úplne top v The Collection a tu svoje výkony dokonca ešte vylepšili. Ďalší herci za nimi taktiež vôbec nezaostávajú. Zo začiatku sa to rozbieha dosť pomaly, ale postupom času sa to dostane do perfektného tempa, pri ktorom mi pripadal tento horor dokonca príliš krátky. Krvavých scén tu je taktiež neúrekom a tvorcovia s krvou rozhodne nešetrili. Tvorcov obdivujem hlavne preto, že celý horor natočili len v jednej kancelárii, jednom sklade a jednej podzemnej garáži. Tento týždeň som u jedného užívatela čítal, že horory by sa nemali kombinovať s komédiou. Pre mňa to je úplný nezmysel, pretože ako človek, ktorý pozerá len horory, sa velmi rád pobavím komédiou plnou krvi. Taktiež som si všimol, že to je prvý film scenáristov vôbec, takže pevne dúfam, že zostanú verní hororu. + herec z The Cabin in the Woods + herec z Hatchet a Hatchet II + herečka z The Collection + herec z Cabin Fever

Blood Widow (2014)

Mladý pár sa nasťahuje do svojho vysnívaného domu, ktorý sa nachádza blízko domu s temnou minulosťou, v ktorom sa ešte stále skrýva žena s maskou. Mladý pár sa rozhodne usporiadať párty, na ktorú pozvú svojich priatelov, ale tí vojdú do domu, do ktorého nemali vstúpiť a tak na seba privolajú ženu s maskou. Párty začne a ludia sa bavia, no postupne ich začne ubúdať. Samozrejme ako v každom Slasheri tu nechýba nelogickosť. Potešila ma hlavne pekná maska Krvavej Vdovy a useknuté hlavy.

Bloom (2015)

Lily (Deann Baker) sa zobudí uprostred kúpelne v kaluži krvi. Po rozhovore s kamarátkou, s ktorou strávila predchádzajúci večer na párty, si začne myslieť, že ju muž, s ktorým potom z párty odišla, zdrogoval a potom jej ublížil. Odmietne to však nahlásiť na políciu. Z ničoho nič ale stráca chuť do jedla a začína objavovať nadprirodzené schopnosti, ktoré predtým nemala. Postupom času zisťuje, že v ten osudný večer neublížil chlap jej, ale ona nemu, pretože sa zmenila na krvilačnú beštiu. - Tento horor ma v úvodných minútach strašne hneval. Niekolko minút hlavná postava čaptavo chodí v topánkach s vysokým podpätkom a to ja u žien nenávidím. Našťastie si ich neskôr vyzula a môj dojem sa tak začal zlepšovať. Pribraté ženy velmi nemusím, ale táto mi vôbec nevadila a dobre sa na ňu pozeralo. Aj ostatné postavy boli znesitelné. Námet mi trochu pripomínal horor Afflicted z roku 2013, aj keď kvalitou mu nemôže konkurovať. Velmi sa mi páčil hudobný doprovod a chytlavé soundtracky. Pôvodne som ohodnotil 4*-mi, ale potom som uznal, že napriek velmi krátkej stopáži sa tu našlo zopár hluchých miest, takže som hodnotenie zmenil na 3*.

Boar (2017)

Neďaleko malého mestečka v Austrálii sa objaví monštruózny diviak. Zviera je odhodlané zničiť všetko, čo sa mu postaví do cesty, takže sa miestni obyvatelia ocitnú v obrovskom nebezpečenstve. - Boar je už niekolko rokov očakávaným produktom z Austrálie. Pánovi Chrisovi Sunovi sa sem podarilo dotiahnuť viacero fenomenálnych hercov z hororových béčok a preto mi osud postáv nebol ukradnutý. Film presne slúži zámeru, pre ktorý bol vytvorený a je príjemne priamočiary. Diviak je spracovaný dôkladne a tvorcovia sa ho neboja ukázať v plnej kráse. Najväčšie uspokojenie poskytnú zabitia, ktoré sú pekne natočené a kamera sa ničomu nevyhýba. Plusom sú litre krvi, ktoré pri úmrtiach tečú a príjemná nálada, v ktorej sa to celé nesie. Len záver je trochu slabší, ale nič, čo by pokazilo hodnotu silných troch hviezd. Austrália opäť potešila a ukázala, prečo patrí medzi hororové velmoci. Spomínam si, že nejaký frajer počítal, kolkokrát v The Devil’s Rejects zaznelo slovo fuck, takže by som velmi ocenil, keby spočítal, kolkokrát postavy v tomto horore povedali klasické austrálske slovo mate. + Bill Moseley + John Jarratt + herec z Charlie's Farm + herec z Observance + herečka z Charlie's Farm

Boarding School (2018)

Po tom, čo je Jacob (Luke Prael) poslaný do internátnej školy, zisťuje, že jeho školský rok nebude jednoduchý. Má totiž len šesť spolužiakov, ktorí nie sú úplne obyčajní. Nie je nadšený ani z vedúceho ústavu Dr. Shermana (Will Patton), ktorý má extrémne prísne metódy vyučovania. Na Jacoba čaká odhalenie mnohých otázok, ktorým bude musieť napriek mladému veku čeliť. - Asi prvý horor, ktorý ma nalákal výlučne svojím posterom a kvôli nemu som si ho bez akýchkolvek informácií pozrel. Nevedel som totiž, či je to chlapec alebo dievča. No a po dopozeraní z toho veru nie som o nič múdrejší. To ale vôbec nevadí, pretože ide o vynikajúcu záležitosť. Príbeh je ako keby z pera Ryana Murphyho, ktorý zatial ako jediný človek na svete dokáže vytvoriť funkčnú kombináciu LGBT a hororu, ktorá je vhodná aj pre ludí, ktorí nie sú zaslepení modernými agendami. Výkony detských hercov sú excelentné a ich podanie dialógov je nesmierne chytlavé. Divák sa dočká viacerých twistov, prekvapení a opatrných odhalení, ktoré napriek dlhej stopáži fungujú a neustále ma nútili rozmýšlať, kam to vlastne celé smeruje, pretože musí byť každému jasné, že sa to neskončí nejakým klasickým hororovým koncom. Jednoznačne jeden z najlepších tohtoročných nezávisláckych hororov, ale odporúčania sa radšej zdráham, pretože sa podla mňa nenájde vela ludí, ktorým tento štýl bude sedieť. Mne ale sedí ideálne, takže mi tento horor v hlave bude prebiehať ešte pekných pár týždňov. Zatial tomu dám tri a podla toho, ako velmi ma to prinúti zamýšlať sa nad významom všetkého, čo sa na obrazovke odohralo, hodnotenie možno zvýšim. EDIT: 23.9.2020 - Dva roky sa mi čas od času tento film vynáral v mysli a dnes som si ho konečne zopakoval, za čo som velmi rád. Za mňa jeden z najpríťažlivejších indie snímkov posledných rokov, ktorý je tak zvláštny, že sa k nemu určite vrátim opäť. + herečka z World War Z, The Conjuring a The Conjuring 2 + herečka z Here Alone + herec z Hide and Seek + herečka z The Invitation + herečka z Wildling

Bodom (2016)

Dvaja chlapci a dve dievčatá prichádzajú k jazeru Bodom, ktoré sa vo Fínsku stalo známym po záhadných vraždách v roku 1960. Chcú sa pokúsiť o rekonštrukciu udalostí, ktoré sa vtedy odohrali, ale ich výlet sa mení na niečo úplne iné. S príchodom noci zisťujú, že nie sú jedinými, kto si chce na históriu jazera zaspomínať. Táto noc bude ešte krvavejšia, ako najkrvavejšia noc v histórii Fínska. - Po Bunny the Killer Thing prichádzajú tvorcovia z Fínska s niečím úplne iným, a to s hororom, ktorý je inšpirovaný jednou z najväčších záhad v histórii ich krajiny. Tvorcovia zohnali rozpočet viac ako milión eur, čo je badatelné hlavne na technickom spracovaní. Kamera vyniká hlavne počas nočných scén s autom. Hudba je taktiež velmi dobrá a niektoré soundtracky velmi zapamätatelné. Čo sa mi však nepáčilo, sú herecké výkony. Postavy nie sú úplne sympatické, čo považujem za chybu, pretože v scenári sa tvorcovia snažili ísť do duší postáv, a tak dať ich často nepochopitelnému konaniu hlbší význam, čo však v závere vyšlo nazmar, pretože sa dej až príliš často mení a uberá sa rôznymi smermi vtedy, keď sa predchádzajúce situácie ešte neobjasnili. Uvítal by som aj väčšiu brutalitu, pretože prostredie kempu je pre väčšinu hororových fanúšikov to najoblúbenejšie, takže mám pocit z premárnenej príležitosti urobiť si významnejšie meno a dostať sa do povedomia v zahraničí. Režisér sa však možno týmto smerom ani nechce uberať, pretože je to tvorca rodinných komédií. A preto tomu trochu zvýšim hodnotenie, pretože na neskúseného tvorcu, ktorý si pri réžii sám napísal aj scenár, je to celkom kvalitne zvládnutý horor.