• Krátkometrážní

Destroy All Neighbors (2024)

Shudder sa za posledný rok vo výbere hororov ohromne zlepšil, za čo som velmi rád. Destroy All Neighbors obsahovo velmi neohúri, ale sú tu naprosto fenomenálne praktické masky a efekty (v závere úplne pokazené pridaním zbytočného digitálu, čo som nepochopil), ktoré musia potešiť každého fanúšika old school hororov. Taktiež tu sú slušne napísané a zapamätatelné charaktery, ktoré dokážu vyčariť úsmev na tvári a celkovo má film príjemný nádych a je z neho cítiť režisérova vášeň k žánru. Režisér by mal byť na hororovej scéne aktívnejší, pretože talent určite má.

Earworm (2024)

Tematicky velmi aktuálne, pretože mi je zle zo všetkých tých internetových šarlatánov, ktorí za poplatok slubujú úspech v businesse / fitness / datingu a ešte viac ničia už tak nízke sebavedomie mladých chalanov, podobne ako to je v prípade hlavného hrdinu tohto filmu, aj keď v trochu inej podobe. Ako horor Earworm príliš nenadchne, pretože dej je až príliš generický, sú tu slabé herecké výkony, scenár zrejme nemal viac ako jednu stranu a znatelne nízky rozpočet na celkovom dojme tiež príliš nepridá. Mať to sympatickejšiu hlavnú postavu a o štvrtinu stopáže menej, bol by to aspoň priemer, ale takto max slabé dve.

Hellhounds (2024)

Nemám rád, keď sa neschopní režiséri s nulovým rozpočtom snažia rozvíjať tolko dejových liniek, že by to nezvládol do úspešného konca dotiahnuť ani žiadny borec z Hollywoodu a presne to je prípad tohto hororu. Občas sa tu objaví nejaká schopná scéna a aj masky werewolfov sú celkom podarené, ale scén s nimi je len zopár a sú katastrofálne zostrihané. Robert Conway nanešťastie zrejme nikdy nenatočí film, ktorý by stal aspoň trochu za pozornosť.

History of Evil (2024)

Zo začiatku to vyzerá na pecku v štýle The Purge, ale postupne sa z toho vyvinie nudná somarina s bandou nesympatických postáv zatvorených v odlahlom dome. V podstate ma po úvode zaujala už len jedna scéna, v ktorej príde militantná skupina prehladať dom a skončí sa celkom prekvapivým spôsobom. To je na takýto film strašne málo a po velmi silnej jeseni tentokrát Shudder nepríjemne sklamal. Režisérovi ale slúži ku cti to, že politické motívy neťahal do extrému, čo je v dnešných hororoch celkom rarita.

Lisa Frankenstein (2024)

V prvom rade musím vyzdvihnúť kulisy, pretože takéto krásne dekorácie sa v hororoch neobjavujú často. Vynikajú aj hudba, kostýmy a parádne herecké výkony velmi silnej zostavy. V týchto aspektoch je velmi silno cítiť to, že tvorcovský tím je takmer kompletne tvorený ženami s citom pre estetiku. Obsahovo ma to ale vôbec nechytilo a celá tá love story mi prišla nezáživná. Vrážd je tu málo a nie je pri nich nič ukázané. Pozrieť sa to dá, ale ja aj pri týchto príjemných hororoch potrebujem aspoň trochu nejakého konfliktu a trochu svižnejšie tempo ako napríklad v tematicky podobnom Warm Bodies z 2013. No a teším sa na nadchádzajúci horor s Kathryn Newton, pretože podla jej filmografie to vyzerá, že už ju v tomto žánri po tomto roku opäť neuvidíme.

Noční koupání (2024)

No jako som dosť pozitívne prekvapený. Od Night Swim som čakal totálny prepadák, ale ono ma to bavilo od začiatku do konca. Dej je samozrejme jedno velké klišé a slovo inovácia je pre tvorcov očividne tabuizmus, ale rodinka je tak sympatická, že sa jej jednoducho nedá nedržať palce. Strašenie je také že nič moc, ale ako píše kamarát stitch7, páčili sa mi desivé aktivity prebiehajúce aj za bieleho dňa. Niektoré zbytočné scény by som vymenil za rozvinutejšiu mytológiu, ktorá je v závere pekne načrtnutá, ale dostane málo priestoru. Celkovo som spokojný a ak od toho človek nebude mať žiadne očakávania, dá sa u toho vydržať. Jo a kde sú tie časy, keď sme my, ktorí sa snažíme vyhýbať ludskému kontaktu, museli na kinohorory čakať tri mesiace. Teraz vychádzajú horory dva týždne po premiére, pričom treba dodať, že toto je film vhodný práve pre VOD platformy a v kine nemal čo hladať.

Project Dorothy (2024)

Dvaja zlodeji sa ukryjú v starej továrni, ktorú ale ovláda zabudnutý AI systém, ktorý chce ovládnuť svet. Čo by teda nebol zlý námet, keby sa to nebralo smrtelne vážne. A to je v kombinácii s krvilačnými vysokozdvižnými vozíkmi recept na neúspech. Moja oblúbená Danielle Harris tentokrát prepožičala len svoj hlas, pričom zrejme na jej paycheck smerovala drvivá väčšina rozpočtu. Pri tejto stopáži stačilo doslova pridať pár gore scén a niekolko vtipných scén a bola by to pozeratelná záležitosť. Takto je tých 75 minút utrpenie.

Tall, Dark and Dangerous (2024) (TV film)

Celkom pozeratelný a rýchlo ubiehajúci thriller s príjemnými postavami. Kedysi som si myslel, že Jamie Bernadette by to v hororovom žánri mohla niekam dotiahnuť, ale keď sa po rokoch objavuje vo filmoch s takými esami ako sú Eric Roberts alebo Michael Paré, je mi jasné, že z jej kariéry nič nebude a zapadne medzi stovkami hollywoodskych herečiek. Záporáka sa tu ale podarilo vybrať na jednotku, pretože takého slizouna človek nestretne na každom rohu.

A Creature Was Stirring (2023)

Na A Creature Was Stirring som bol kvôli partii šikovných hercov a skvelému námetu zvedavý dlhšie, ale s výsledkom spokojný rozhodne nie som. Síce je to pekne nasvietené a moji oblúbenci hrajú s prehladom, ale režisérovi sa to vôbec nedarí dať do podoby, ktorá by bola účinná. Velmi tomu nepomáha príšera, ktorá vyzerá ako dikobraz skôr než zdesenie vyvolá úsmev na tvári. Síce oceňujem praktické efekty a snahu o čo najmenej digitálnej pomoci, ale výsledná podoba mi skrátka vôbec nesadla a pevne verím, že tento režisér dokáže natočiť lepšie veci.

Bad CGI Gator (2023)

Vzhladom k nulovému rozpočtu až prekvapivo príjemný film, ktorý sa na nič nehrá a preto funguje. Herecké obsadenie je sympatické, humor vyhovujúci, krokodíl zábavný a stopáž necelej hodiny z toho pre človeka, ktorý to nebude brať príliš vážne, robí pozeratelný kúsok. Teda aspoň lepší kúsok, než sú napríklad preafektované filmy so žralokmi od Syfy.