• Krátkometrážní

Bledé modré oko (2022)

V roku 1830 sa vo vojenskej akadémii v štáte New York za záhadných okolností obesí jeden z miestnych kadetov. Na miesto je privolaný detektív Landor, ktorý má zistiť, čo sa na mieste stalo. Obesenému mužovi niekto z hrudníka vybral srdce, takže začína byť jasné, že pôjde o neobyčajný prípad. - Podobne ako Antlers velmi depresívny film. Nepríjemné pocity dokáže Scott Cooper vytvoriť s prehladom, ale podobne ako u jeho predchádzajúceho filmu som mal pocit, že sa bojí zatlačiť na pílu a nechce stratiť divákov, ktorí mali radi jeho diela ešte predtým, než sa začal sústrediť na tvorbu hororov. Osobne ma nepotešila ani prehnaná stopáž, ktorá sa tu k pomalému tempu príliš nehodila, ale inak k tomu nemám viac výhrad. Chémia medzi Landorom a fenomenálne zahraným Poeom mi prišla super, dej bol až do úplného konca plný prekvapení a výprava mi prišla zvládnutá s prehladom, rovnako ako vynikajúco využitá práca s nepríjemne mrazivým prostredím. Keby to išlo do kín medzinárodne, asi by to neuspelo, ale ako VOD film na začiatok novej hororovej sezóny u mňa spokojnosť. Som zvedavý aj na režisérov ďalší horor A Head Full of Ghosts a zaujímalo by ma, prečo je tak zaťažený na točenie filmov podla predlohy.

Blood Relatives (2022)

Starý upír Francis sa bezcielne potuluje naprieč USA a okrem zaobstarávania potravy nemá žiadne starosti. To sa zmení vo chvíli, keď sa v jeho izbe objaví Jane, ktorá tvrdí, že je jeho dcérou. Keďže je Francis známy záletník, uvedomí si, že má dievča možno pravdu. Jeho sebecký život sa následne od základov zmení. - Mám rád, keď sa aktívni hororoví herci postavia za kameru, ale tento kúsok od veterána béčkovej americkej hororovej scény Noaha Segana ma príliš nechytil. Problémom je hlavne nulová chémia medzi ústrednými postavami. Každý konflikt, ktorý má za ciel posunúť dej ďalej, je extrémne silený a herci totálne prehrávajú, čo ma s pribúdajúcimi minútami stále viac iritovalo. Párkrát som sa zasmial, ale keďže daný subžáner nemusím ani v samostatnej hororovej forme, tento kúsok od Shudderu ma nezaujal.

Bring It On: Cheer or Die (2022) (TV film)

Partia roztlieskavačiek potrebuje pred súťažou trénovať, a tak sa rozhodne využiť budovu opustenej školy. Plánujú tu stráviť dvadsaťštyri hodín, ale už po malej chvíli sa v budove objaví nemilosrdný vrah v kostýme ich tímového maskota. Ten chce zlikvidovať všetkých členov družstva a pred ničím sa nezastaví. - Celkom príjemný slasher pripomínajúci teenage horory z konca deväťdesiatych rokov. Je to PG-13, takže gore a krv absentujú, ale sú tu sympatické a atraktívne postavy na čele s herečkou pripomínajúcou Heather Langenkamp za mlada, a na to, že je to o tínedžeroch, to ani nepôsobí velmi otravne. Miestami to vďaka práci s kamerou a nasvietením niektorých scén v opustenej škole pripomínalo môj oblúbený guilty pleasure kúsok Wrong Turn 4. Tretia hviezdička je za song Confident od Demi Lovato, ktorý hororoví fanúšikovia rozpoznajú z Happy Death Day. Pokial Syfy netvorí horory s lietajúcimi morskými živočíchmi a rôznymi digitálnymi príšerami, dá sa na ich diela pozerať. Tvorcom patrí taktiež uznanie za to, že sa sériu rozhodli oživiť hororovým príspevkom a podla záverečných záberov z natáčania sa im na place podarilo vytvoriť fakt príjemnú atmosféru, ktorá sa odzrkadlila aj vo filme. Niekedy si to určite zopakujem, pretože nájsť takýto feel good kúsok, ktorý sa na nič nehrá, je v dnešnej dobe ťažké.

Carnifex (2022)

V uplynulých hodinách zverejnil internetový ''pirát'' BobDobbs viac ako 30 nových hororových snímkov zväčša mizernej kvality. Carnifex ma ako jediný zaujal a som rád, že som si ho pozrel. Ide o s prehladom zvládnutý režijný debut, na ktorom je vidieť, že sa Sean Lahiff pri natáčaní druhého Wolf Creeku a niekolkých ďalších celkom slušných austrálskych hororov niečomu priučil. Postavy majú medzi sebou príjemnú chémiu, austrálskou divočinou nikdy nepohrdnem a aj to prekvapenie skrývajúce sa v lesoch sa mi dosť páčilo. Režisér dokáže pri svojom debute celkom zručne narábať s atmoférou, a aj keď je tu obrovská kopa vecí, ktoré by sa dali doladiť, neprekvapilo by ma, keby po ňom siahlo niektoré zo známejších štúdií a ponúklo by mu prácu na nejakom ambicióznejšom projekte. Za mňa velká spokojnosť, aj keď všeobecne zrejme nepôjde o film s pozitívnymi reakciami.

Cesta ven (2022) (seriál)

Rodina na výlete dorazí do malého mestečka s podivnými obyvatelmi. Keďže sa v ňom nič nenachádza, pokračujú v ceste ďalej, ale po chvíli sa zjavujú na rovnakom mieste. Keď sa tento sled udalostí zopakuje, zisťujú, že sa ocitli v izolovanom meste, ktoré je počas nocí terorizované bytosťami žijúcimi v miestnych lesoch, pred ktorými sa dá chrániť jedine tajomnými symbolmi. - Na From som bol dosť zvedavý, ale čakal som skôr nejaké monštrum v lesoch na štýl nedávneho Eight for Silver, než akési mátohy prichádzajúce po nociach z lesov. Jednotlivé postavy aj komunita sú velmi sympatické a v podstate tu nie je nikto, kto by divákovi liezol na nervy. Osobne ma velmi zaujalo tradičné zobrazenie mužských a ženských úloh, čo by som u TV produkcie z USA v roku 2022 vôbec nečakal. Šerif a kňaz sú silnými lídrami a na druhej strane sú Kristi a pani Tian Chen Liu, ktoré sa starajú o zdravie a kŕmenie miestneho obyvatelstva. LGBT tematika tu je spracovaná nenásilne, pretože súvisí s objavovaním samého seba a nie je to len klasický moderný pandering, ktorý by tam bol len preto, aby tam jednoducho bol. Gore scén nie je vela, ale keď sa nejaká objaví, je na pomery seriálových hororov slušne spracovaná a kamera sa nevyhýba zobrazeniu násilia. Logika miestami absentuje a postavy robia tupé rozhodnutia, ale tie sú v rámci emócií pochopitelné, keďže bez týchto prešlapov by hororová stránka seriálu nemohla fungovať a išlo by len o postavy zatvorené počas nocí v príbytkoch. Finále prinieslo viac otázok než odpovedí. Hororová stránka seriálu sa s každou minútou rozplýva, takže neviem, či bude stáť za to pokračovať v sledovaní druhou sériou.

Count Magnus (2022) (TV film)

Na pomery TV filmov celkom v pohode, ale zase nič extra. Hororové scény sa podarilo spracovať celkom pôsobivo, ale počas pol hodiny sú tam asi tri a to je strašne málo. Ostatný čas zaberajú dlhé a nezáživné dialógy s postavami, o ktorých človek nič nevie. Výprava a dobové kostýmy sa podarili, ale skrátka to celé dopláca na to, že sa tu režisér nesústredil primárne na hororovú stránku.

Courtney Gets Possessed (2022)

Jeden z tých filmov, ktorých scenár vyzerá zaujímavo na papieri, ale je ťažké preniesť ho do sfilmovanej podoby. A o to horšie to je, keď si na pomoc zavoláte bandu neschopných hercov. Zopár vtipných momentov tu ale bolo a preto to je aspoň za slabé dve.

Cursed Friends (2022) (TV film)

V roku 2002 sa počas halloweenskej noci štyri deti hrajú hru M.A.S.H., pri ktorej zapisujú, ako bude vyzerať ich život o 20 rokov. O dvadsať rokov neskôr sa počas halloweenskej noci opäť stretávajú a všetko začína nasvedčovať tomu, že sa všetko, čo napísali do hry, stalo realitou. Problémom je to, že do knihy napísali aj to, akým spôsobom zomrú, čo sa im čoskoro stane osudným. - V dnešnej dobe, kedy je už mainstreamová komédia kvôli rôznym aktivistom, ktorí by najradšej zničili všetko, čo luďom dokáže vyčariť úsmev na tvári, dá sa povedať mŕtva, sa už podla mňa ani neoplatí točiť filmy ako tento. Všetky pokusy o vtip sú kvôli korektnosti úplne k ničomu, a tak sa títo komici, z ktorých ma niektorí ešte pár rokov dozadu velmi bavili, len potácajú z jednej scény do druhej a je vidieť, že tam sú len kvôli paychecku. Dokonca by som povedal, že deti v úvode zahrali lepšie, než dospelí v celom filme. Keby to malo aspoň trochu sviatočnú atmosféru, ale aj tá tu úplne chýba, takže ide o výrazné sklamanie.

Čuník (2022)

Kvôli svojej nadváhe je Sara terčom posmechu medzi svojimi rovesníkmi. Šikana dosiahne vrcholu, keď jej miestne dievčatá pri bazéne vezmú všetky veci a ona musí kráčať domov len v plavkách, čo je pre ňu kvôli nadrozmernej postave ponižujúce. Po ceste narazí na tajomnú dodávku, v ktorej sú tri dievčatá, ktoré jej práve ublížili. Nie sú však samé, pretože vodičom je neznámy psychopat s vražednými chúťkami. - Ďalší všeobecne pozitívne prijatý horor zo Španielska, ktorý mne osobne vôbec nesadol. Značnú vinu na tom nesie nechutný anglický dabing, ktorý pripomína český dabing k À l'intérieur z 2007. Postavy sú nesympatické, logika sa tu nedá nájsť snáď v jedinej scéne a ani po finále nezostane divák ovela múdrejší. Naviac nechápem, prečo tu žena, ktorej tiahne na štyridsiatku, hrá tínedžerku, ktorá si musí neustále robiť domáce úlohy. Rozumiem tomu, že sa to niekomu, kto si šikanu v tejto alebo aj akejkolvek inej podobe niekedy zažil, môže páčiť, ale ja som tu nenašiel nič, čo by ma aspoň trochu zaujalo.

Ďábel v Ohiu (2022) (seriál)

Neznámemu vodičovi vbehne do cesty mladé dievča, ktoré má na chrbte vyrezaný zvláštny symbol. Po príchode do nemocnice sa jej ujme miestna psychiatrička Suzanne. Postupne vychádza najavo, že dievča patrilo k tajomnému kultu sídliacemu v Ohiu. Ten ju ale nenechá len tak odísť a Suzanne dostane svoju rodinu do problémov. - Dosť mi to štruktúrou pripomína minuloročný seriál Yellowjackets. Tiež tu je na začiatku načrtnutá určitá hororová téma a divák čaká, že tu bude diabolský kult naháňať dievča, ktoré z neho utieklo, ale nakoniec sa z toho vykluje seriál, ktorý vyzerá úplne inak. Nie je to vôbec zlé. Postavy sú sympatické, postava Mae a kult, z ktorého utiekla sú dostatočne tajomné a írska mytológia v hororoch nikdy nesklame. Naviac je tu po celý čas cítiť, že sa okolo projektu pohybovalo viacero žien a je to výrazne odlišné. Hlavne sa dej zameriava skôr na psychologickú stránku, než na vyššiu mieru brutality, ktorú si predovšetkým záver v centre kultu doslova pýtal. Totálne hlúpu linku so sestrou, ktorú omrzí vzťah s najkrajším chalanom na škole a uprednostní radšej čiernu lesbu, si tvorcovia mohli odpustiť, ale to by nebol Netflix, že jo. Druhú sériu to podla mňa velmi nepotrebuje, ale keby vznikla, rád si ju pozriem.