• Krátkometrážní

Morbius (2022)

Doktor Morbius sa pokúša objaviť liek na chorobu, ktorá ničí životy všetkým, u ktorých sa objaví. Jeho výskum sa ale zmení na katastrofu, keď látku vyskúša na sebe a po jej aplikovaní sa zmení v monštrum bažiace po krvi. - Režisérov predchádzajúci horor Life sa mi velmi páčil a mal by som si ho niekedy zopakovať, ale na toto sa nedalo pozerať. Zo začiatku to ešte vyzerá znesitelne, ale v okamihu, kedy si Morbius pichne to sérum, sa spustí smršť podradných vizuálnych efektov a v jednom okamžiku je z toho film, ktorý v kinách nemá čo robiť. Komiksy nepoznám a neviem, či je film  zasadený do nejakého špeciálneho univerza, ale budem rád, keď sa tieto priteplené záležitosti budú žánru horor oblúkom vyhýbať.

M3GAN (2022)

Súhlasím s kamarátom stitch7. Tvorcom tu išlo o to, aby podobne ako krátko pred koncom filmu nalákali čo najviac detí. M3GAN je ukážkovým príkladom moderného generického hororu, po ktorom si človek po pár hodinách nebude pamätať ani jednu scénu. Panenka je síce creepy, ale je tu výrazne cítiť PG-13 rating, kvôli ktorému sú všetky vraždy mimo záber. Tvorcov ako Gerald Johnstone a Akela Cooper je na takýto horor, ktorý patrí jednoznačne na VOD, obrovská škoda.

Něco je v hlíně (2022)

Dvaja kamaráti zistia, že sa v jednom z apartmánov v Los Angeles odohrávajú nevysvetlitelné javy a rozhodnú sa o nich natočiť dokument. Stále viac sa zamotávajú do záhadných udalostí a namiesto zisku a slávy, ktoré boli ich prvotnou motiváciou, prichádzajú chaos a nedorozumenia. - Something in the Dirt bol tento rok pre mňa jedným z najočakávanejších indie hororov, ale podobne ako Nope, s ktorým zdiela niektoré tematické prvky, ma výrazne sklamal. Na ústrednú dvojicu sa ako vždy pozerá dobre a nevadilo mi ani extrémne pomalé tempo, ale obsahovo mi to prišlo nedostatočné a chýba tomu práve to, čo robí horory dvojice Benson / Moorhead štýlovými. Teda dej, ktorý ma prinúti zamýšlať sa nad významom a vymýšlať si rôzne interpretácie aj dlhé mesiace po zhliadnutí. Na ich predchádzajúci kúsok The Endless si spomeniem vždy, keď idem pri splne ráno do obchodu. Na Spring zase keď ma niekto presviedča že ''šak ale romantický horor to nemože egzistovat''. U tohto kúsku si už o týždeň nebudem pamätať, o čom vlastne bol. Túto dvojicu mám ale stále rád za to, že si ide vlastnou cestou, pretože neverím tomu, že ešte nedostali ponuku od nejakého známeho štúdia, ktoré by im ale diktovalo, ako sa má točiť.

Nene (2022)

Rodina Haywoodovcov žije na odlahlej farme. Otec Haywood jedného dňa príde o život za záhadných okolností. Po jeho smrti sa na farme začnú odohrávať zvláštne úkazy, ktoré súvisia s tajomným oblakom na nebi. Jeho deti sa ocitnú v obrovskom nebezpečenstve, ale túžba odhaliť skutočný dôvod smrti ich otca je silnejšia než strach. - Som velkým fanúšikom hororovej tvorby Jordana Peelea, ale toto ma úplne minulo. Možno som naivne dúfal, že ako jeden z mála filmových tvorcov dokáže opäť vybudovať príbeh, ktorý bude silnou sociálnou kritikou, ale tentokrát tomu tak nie je. A zdá sa mi, že pokial sa Peele nesústredí práve na túto kritiku, film jednoducho nemá čím zaujať. Duo Kaluuya / Palmer je perfektné, ale ostatné postavy im absolútne nestíhajú sekundovať a každá scéna bez nich dvoch ma začala v druhej polovici filmu ubíjať. Nope nie je zlým filmom, ale každý rok vyjde jeden dlho očakávaný horor, ktorý mi vôbec nesadne. A tento rok to je práve tento snímok. Jordan Peele je ale stále tvorcom, ktorého sa oplatí sledovať aj do budúcnosti. EDIT: 03.09.2022 - No musím to dať aspoň na dve, lebo posledné dni furt čumím na oblaky, že či náhodou niektorý z nich nestojí stále na rovnakom mieste.

Nepřivolávej nic zlého (2022)

Dve rodiny sa stretávajú počas letnej dovolenky v Taliansku a zostanú v kontakte aj naďalej. Rodina z Holandska pozve rodinu z Dánska na návštevu a oni sa rozhodnú vyraziť. V žiadnom prípade ale nepôjde o príjemný víkendový pobyt. - Keď som včera videl, že tomu kolega domirovec napálil plný počet, myslel som, že to bude príjemné nedelné potešenie, ale velmi ma to nezaujalo. Ano, atmosféru to má mrazivú a človek fakt netuší, čo sa z toho vykluje, ale keď príde záver, všetko, čo sa dovtedy vybudovalo, podla mňa vyšumelo do prázdna a film nevyjadril nič, čo ním zrejme režisér vyjadriť chcel. Možno by to fungovalo lepšie, keby to malo lepšie odprezentované charaktery a ich rodinné vzťahy, ako tomu bolo napríklad v Hereditary, ale tu ide proste len viac-menej neznáma rodinka na výlet, ktorý nedopadne dobre. Už ma tieto horory, kde sa viac ako hodinu nič nedeje a v poslednej pol hodine sa to tvorcovia snažia dobehnúť, prestávajú baviť. Našťastie Sidsel Siem Koch svojím hereckým prejavom načisto pripomína Toni Collette, takže aspoň za priemerné tri hviezdičky to musí byť.

Night's End (2022)

Mladý muž sa po strate svojej rodiny a práce presťahuje do budovy, kde žije len on. Zisťuje, že v jeho novom domove kedysi zomrelo mladé dievča, ktorého duch sa kvôli jeho nerozvážnosti prebudil. - Už dlho som nezaregistroval film, v ktorom by ma nezaujala ani jedna scéna. Aj v tých najviac odpadových hororoch sa vždy nájde aspoň jedna, ktorá naznačí záujem tvorcov ukázať divákovi niečo zaujímavé. Tu tomu tak nie je, takže dúfam, že režisérka sa bude naplno venovať výučbe umenia a svojim social justice aktivitám a k hororu už nikdy nezablúdi.

Ohavný (2022)

Spevák Oliver Sim sa počas živého vystúpenia v talk-show odváži k svojmu coming outu. Tento čin bude mať pre neho a ludí okolo nepríjemné dôsledky. - V podstate nepozeratelná odpadová záležitosť. Prečo teda tri hviezdičky? Pretože som mal u sledovania pocit, ako keby niekto hudbou, kamerou, réžiou a nasvietením vytvoril horor, v ktorom je ústredným charakterom mix Jamesa Patricka Marcha a Liz Taylor, čo sú dva top charaktery z mojej srdcovky AHS Hotel. K tomu minútková poloamatérska Splatter sekvencia v živom prenose, takže jo, takéto veci ja osobne rád.

Outpost (2022)

Škoda premárneného potenciálu. Atraktívna hlavná hrdinka si po traumatickom zážitku nájde prácu strážničky opustenej veže v horách, kde sa začne prejavovať jej PTSD a ona prestáva vnímať realitu. Celkovo je film strašne natiahnutý, obsahovo prázdny a dej strašne silený, takže ku koncu už sa na to nedá pozerať a ide o čistý amatérizmus. Z biedy to nevytiahne ani principál z Trick 'r Treat a jedna hviezda je teda len za krásne scenérie a zopár podarených scén s vidinami.

Pearl (2022)

V roku 1918 žije Pearl na odlahlej farme spolu so svojimi rodičmi. Svet je ovplyvnený vojnou a pandémiou, ale ona aj napriek tomu sníva o tom, že raz bude hviezdou. - X malo aspoň gore, toto nemá okrem triviálneho príbehu čo ponúknuť. Teda vlastne by aj mohlo, keby v poslednom desaťročí nevznikli žánrové pecky typu Starry Eyes alebo The Perfection. Alebo keby mal Ti West talent. Alebo keby výprava vyzerala aspoň trochu na to, že sa to odohráva v roku 1918. A takto by som mohol pokračovať donekonečna. S týmito vizuálne vyparádenými ale obsahovo takmer prázdnymi kúskami už u mňa režisér nezaboduje a zúfalá snaha poukázať na to, aké to mali ženy počas vojen ťažké, tak to mu teda vôbec nevyšlo.

Pekelná díra (2022)

Mladý kňaz prichádza do odlahlého kláštora v Polsku, aby sa pridal k miestnym mníchom. Tí žijú v uzatvorenej komunite a pomáhajú osobám posadnutým diablom. V útrobách kláštora sa ale skrývajú omnoho temnejšie tajomstvá, ktorým bude musieť nový člen čeliť. - Neviem, prečo tu obsah od Netflixu hneď v prvom slove prezrádza jeden z klúčových aspektov filmu, ktorý vyjde najavo až takmer v polovici stopáže, ale tak čo už. Bartosz M. Kowalski je bezpochyby talentovaný režisér, ale podobne ako u dvojice filmov Nobody Sleeps in the Woods Tonight mi vadilo, že do svižného deja v závere zase zakomponoval akési nezmyslené presahy, bez ktorých by sa to celé zaobišlo a nebyť záverečných 10-15 minút, vyznelo by to u mňa omnoho pôsobivejšie. Vlastne je to jediná výtka, ktorú k tomu mám, ale zaváži vela. Inak to má skvelú výpravu, mrazivé prostredie starého kláštora plného odporných dedkov, sympaťáka v hlavnej úlohe a vlastne to celé funguje aj ako sociálna kritika cirkvi v Polsku (pedofília a zneužívanie mladistvých, ktoré sa tí na najvyšších pozíciách cirkevnej hierarchie snažia zakryť). Spokojnosť, ale režisér ešte stále nedosiahol svoje hororové maximum.