• Krátkometrážní

Masquerade (2021)

Skupina maskovaných útočníkov prepadne nič netušiace mladé dievča a jej babysitterku. Ich cielom sú vzácne umelecké diela, ktoré chcú získať za každú cenu. Ich skutočný motív má ale ovela hlbší význam. - No som na tom podobne ako kamarát silentname, pretože aj mne finále úplne odpálilo hlavu a vlastne ani neviem, či som pobral, čo tým vlastne tvorcovia chceli povedať. Inak je ale Masquerade svižným malým filmom, ktorý skúsenejších fanúšikov podobných záležitostí takmer ničím neprekvapí. Má ale fajnové herecké obsadenie so skúsenými mladými hororovými herečkami, na ktorých hereckých výkonoch režisér dokázal postaviť celkom zábavný počin, ktorému sa tých necelých osemdesiat minút oplatí obetovať. Režisér už pomaly dokončuje ďalší počin, v ktorom sa objaví opäť viacero zvučných mien, takže mu dám zrejme ďalšiu šancu, pretože námet znie lákavo.

Dead by Midnight (Y2Kill) (2022)

Hororová antológia vysielaná ako TV program. Skladá sa z piatich príbehov, ktoré sú prerušované reklamami s hororovou tematikou. - Kedysi som zvykol napáliť takýmto poloamatérskym underground hororom, ktoré ma zaujali, pokojne päť hviezd. V dnešnej dobe mám už problém pri tom nezaspať, takže hodnotenie musím prispôsobiť. Určite som rád, že som po nejakej dobe videl Kanea Hoddera, Hannah Fierman a aspoň počul Billa Moseleyho v niečom novom, ale obsahovo je to takmer prázdne a poviedky vyšumia za pár hodín z hlavy. Ani béčková hororová scéna v USA už nie je to čo bývala. Skôr mám pocit, že už aj tie najväčšie legendy sa v hororoch objavujú len kvôli paychecku a zábava ide nie len v tomto prípade bokom.

Shining Vale (2022) (seriál)

Rodina Phelpsovcov sa kvôli problémom presťahuje do malého mestečka Shining Vale. Podarí sa im zohnať obrovský dom za výhodnú cenu. To ešte netušia, že dom má svoju temnú históriu, ktorá čoskoro vyjde na povrch a rodinnú situáciu ešte zhorší. - Pre človeka pochádzajúceho z (ne)normálnej rodiny dosť slušná zábava. Komédia sa tu miesi s hororom, ktorý niekedy prichádza z nadprirodzených zdrojov a niekedy z klasických rodinných strastí. Courteney Cox je pred šesťdesiatkou vo famóznej forme, fyzicky aj herecky. Prekvapivo sa tu podarilo vytvoriť aj zopár fungujúcich atmosférických scén, hlavne v podkroví a v digitálnej podobe v tom Oculuse či čo to bolo. Svojím spôsobom mi to pripomínalo seriál Ash vs Evil Dead, ktorý vznikol tiež na kanále Starz! a mohol by som si ho zopakovať. Ako oddychovka na zopár večerov Shining Vale poslúži ideálne. Som zvedavý, či vznikne aj druhá séria, pretože záver v štýle The Shining nechal vela vecí nezodpovedaných.

Rozhodnutí nebo život (2022)

Curs>r je zapadnutá videohra, ku ktorej sa úplnou náhodou dostane Kayla. Keď zistí, že hra dokáže ovplyvňovať realitu a začne ničiť jej život a život jej blízkych, je na záchranu neskoro. Musí si vybrať medzi smrťou alebo pokračovaním v nebezpečnej hre. - Malý horor na zabitie času, ktorý sa nesie na vlne mainstreamových kravín typu Truth or Dare alebo Ouija. Vela vecí ma tu nezaujalo, ale za zmienku stojí svieže spojenie videohry a reality v kombinácii s príjemnou hudbou. Postavy sú nezaujímavé, gore tu nie je a celkovo sa tu nenájde nič, na čo by si človek o pár dní spomenul, takže trochu nechápem ten záverečný nábeh na sequel. Radšej odporúčam povenovať sedemdesiat minút kanadskej chuťovke Game of Death, ktorá sa nesie v podobnom štýle, ale je krvavejšia a hlavne zábavnejšia.

X (2022)

Partia filmárov sa vydáva do odlahlého mestečka v Texase, kde sa chystajú natočiť film pre dospelých. Pri akte si ich ale všimne majitelka objektu, ktorá je spolu s manželom odhodlaná zastaviť ich hriešne činy za každú cenu. - Je mi vždy sympatické, keď si dá hororový tvorca po nepodarenom projekte na pár rokov prestávku a vráti sa s nejakou peckou. X bol pre mňa najočakávanejším tohtoročným hororom a sluboval som si od neho poriadne oživenie subžánru Hixploitation, ale nakoniec som mierne sklamaný. Uznávam, že vidláci sú extrémne nechutní. Dve gore scény sú taktiež pôžitkom pre oko diváka. Čo ale podla mňa vôbec nefungovalo, je erotická stránka filmu. V podstate tu okrem bradaviek a pár vzdychov nič nie je. Chápem, že film potreboval R-kový rating kvôli kinám, ale keď už sa Ti West rozhodol natočiť takúto čistokrvnú žánrovku, ktorá má byť poctou Texas Chainsaw Massacre, mohol obetovať nejaké výdělky a natočiť to ako poriadnu NC-17. Ono to bezpochyby skončí ako jeden z najlepších tohtoročných hororov, ale ja osobne som určite čakal niečo uspokojivejšie a hlavne explicitnejšie. Ti West stále stagnuje, ale na jeho ďalší horor, v ktorom bude opäť talentovaná Mia Goth v hlavnej úlohe, sa aj tak teším. P.S. Teraz som počas celého tréningu rozmýšlal, čo chcel vlastne Ti West dosiahnuť prostredníctvom final girl. Ak to malo namiesto cudnosti, ktorá bola od zrodu tohto žánru vždy hlavnou charakteristikou protagonistky, glorifikovať děvky, tak je horor v poriadnych problémoch. Ale na riešenie takýchto drobností tu sú iní gendermani, takže tie tri hviezdy sú tak akurát.

Cesta ven (2022) (seriál)

Rodina na výlete dorazí do malého mestečka s podivnými obyvatelmi. Keďže sa v ňom nič nenachádza, pokračujú v ceste ďalej, ale po chvíli sa zjavujú na rovnakom mieste. Keď sa tento sled udalostí zopakuje, zisťujú, že sa ocitli v izolovanom meste, ktoré je počas nocí terorizované bytosťami žijúcimi v miestnych lesoch, pred ktorými sa dá chrániť jedine tajomnými symbolmi. - Na From som bol dosť zvedavý, ale čakal som skôr nejaké monštrum v lesoch na štýl nedávneho Eight for Silver, než akési mátohy prichádzajúce po nociach z lesov. Jednotlivé postavy aj komunita sú velmi sympatické a v podstate tu nie je nikto, kto by divákovi liezol na nervy. Osobne ma velmi zaujalo tradičné zobrazenie mužských a ženských úloh, čo by som u TV produkcie z USA v roku 2022 vôbec nečakal. Šerif a kňaz sú silnými lídrami a na druhej strane sú Kristi a pani Tian Chen Liu, ktoré sa starajú o zdravie a kŕmenie miestneho obyvatelstva. LGBT tematika tu je spracovaná nenásilne, pretože súvisí s objavovaním samého seba a nie je to len klasický moderný pandering, ktorý by tam bol len preto, aby tam jednoducho bol. Gore scén nie je vela, ale keď sa nejaká objaví, je na pomery seriálových hororov slušne spracovaná a kamera sa nevyhýba zobrazeniu násilia. Logika miestami absentuje a postavy robia tupé rozhodnutia, ale tie sú v rámci emócií pochopitelné, keďže bez týchto prešlapov by hororová stránka seriálu nemohla fungovať a išlo by len o postavy zatvorené počas nocí v príbytkoch. Finále prinieslo viac otázok než odpovedí. Hororová stránka seriálu sa s každou minútou rozplýva, takže neviem, či bude stáť za to pokračovať v sledovaní druhou sériou.

Homewrecker (2019)

Po tom, čo sa Michelle a Linda stretnú na skupinovom cvičení, sa úplnou náhodou stretávajú v malej kaviarni. Dajú sa do reči a osamelá Linda pozve Michelle k nej domov. Tam sa ale ukáže, že ich stretnutia náhodné určite neboli a Michelle bude musieť bojovať o svoj život. - Chcel som to vidieť kvôli Alex Essoe, ktorá je jednou z najlepších hororových herečiek poslednej dekády, ale Homewrecker nemá okrem ohraného príbehu o závistlivej mrche čo ponúknuť. Alex je super, ale film je celý predvídatelný a po hororovej stránke nefunkčný, keďže sú tu len dve hororové scény. Rozmlátenie ksichtu kladivom tiež nepoteší, pretože je mimo záber. Tých 72 minút sa strašne vlečie a dúfam, že takýmto projektom sa Alex v budúcnosti prestane venovať a zameria sa na ozajstné horory talentovaných tvorcov.

The Sadness (2021)

V Ázii začne úradovať nový vírus nazývaný Alvin. Zo začiatku sa zdá, že je vírus len politickou hrou, ale keď sa začnú ludia meniť na krvilačné nadržané monštrá, je jasné, že ide o ozajstnú pandémiu, ktorú bude ťažké zastaviť. - Bezpochyby je to Splatter, ktorý si musí užiť každý hororový fanúšik, ale ja osobne proste potrebujem na postavách vidieť niečo zaujímavé, čo vo mne vynúti záujem prežívať to s nimi. Tu nič také nebolo, plus treba čítať titulky, čo trochu uberá na celkovom dojme. To je asi všetko, čo by som vytkol. Inak tu je všetko možné od rezania končatín, násilného sexu, grcaníc, až po krvavé finále v nemocnici. Takýto masaker sa na hororovej scéne objaví len raz za pár rokov, takže si ho treba patrične vychutnať. Tiež netuším, prečo sa to volá The Sadness, keď majú nakazení a pravdepodobne aj diváci neustále úsmev na tvári.

Homebound (2021)

Po zásnubách sa Holly a Richard vydávajú navštíviť tri deti, ktoré má Richard z predchádzajúceho vzťahu. Návšteva sa ale mení na hrôzostrašný zážitok, keďže deťom sa nová partnerka ich otca vôbec nepozdáva. - Hororový námet s nezbednými deťmi je jedným z mála, ktoré ešte nie sú podojené na maximum, ale Homebound nič nového neprináša. Na to, že to má ledva 65 minút, sa toho vo filme vela nestane. Síce to nestihne nudiť, ale hororový je v podstate len záver, pri ktorom tvorcovia aj tak nič neukážu. Natočené to je slušne a deti to celkom schopne zahrali, ale mám pocit, že kvôli stopáži je to film určený pre TV, aby tam mohli napratať aspoň hodinu reklám.

Madelines (2022)

Dvaja nadšení vedci pracujú na stroji času, ktorý sa im s pomocou bohatého investora podarí vytvoriť. Madeline však pri jeho naprogramovaní urobí chybu, ktorá spôsobí to, že sa každý deň objaví jej replika, ktorá je pripravená vraždiť. - Brea Grant a Richard Riehle patria medzi moje najoblúbenejšie tváre americkej indie hororovej scény, ale tentokrát ma ich mini film príliš nebavil. Nápad je síce pekný, ale prevedenie je slabé, vraždy sú nasnímané nezaujímavým štýlom a napriek stopáži 78 minút sa to strašne vlečie. Za pozornosť tu teda stojí len podarená synťáková hudba, ale tvorcom to samozrejme odpustím, pretože sa účastnia tolkých hororových projektov, že sa o pár týždňov určite objavia v niečom, čo ma bude baviť viac.