Nic ve zlým (2023)

Priemerná ale sympatická komédia so všetkými klasickými klišé a dejovým oblúkom, ktorý sme videli už 1000 krát.

Obchodník se smrtí (2005)

Lord of War je taký mačkopes. Na dobrú komédiu to nie je príliš vtipné a na kvalitnú drámu je to až príliš hlúpe. Film sa berie extrémne vážne, dokonca si na konci dovolil predostrieť dôležité posolstvo, ale je to tak vyprázdnené, jednoduché a skratkovité, že to sa v dnešnej dobe už nedá brať vážne. Film je krásnou sondou do začiatku tohto tisícročia, keď takéto kúsky dokázali ohurovať. Ako blbunká jednohubka, ktorá nenudí, s dobrým Cageom je to ako tak, ale prikladať filmu akési vyššie kvality by bolo trápne. P.S.: Keď som po dopozeraní zašiel sem a uvidel hodnotenie (86%) skoro mi oči vybehli. Hneď som si spomenul na Butterfly Effect, ktorý má podobne trápny a tupunký dej, ale rovnako nachádza sa tu medzi top filmami histórie.

Old Boy (2003)

Jednoduchý príbeh podaný zbytočne komplikovane, miestami nezrozumiteľne. Emocionálne pasáže, ktoré by mali v inom podaní tak veľký potenciál, ma nechávali úplne chladným.

Oppenheimer (2023)

Je to dobrý film, ale netuším prečo som to mal za každú cenu (ako vravela kampaň) vidieť v IMAXe. Je to defacto konverzačka, kde 70% času tvoria close-upy na herecké tváre. Naozaj nič čo by trebalo vidieť na najväčšom plátne. Zápletka na ktorú sa film väčšinu času sústredil nebola ani tak výroba atómovej bomby ako skôr komplikované vzťahy Oppenheimera s vedcami a politikmi, a úprimne, neprišlo mi to až tak zaujímavé ako mi prišli iné aspekty filmu. Podtrhuje to to, že moje 2 najobľúbenejšie scénky z filmu boli výber miesta kam má bomba v Japonsku dopadnúť a návšteva prezidentskej kancelárie. Radšej by som videl film, ktorý by sa volal Project Manhattan a bol by o projekte a jeho dopadoch na vojnu a budúcnosť ako o Oppenheimerovi. O spomínané dejové linie sa film pravdaže obtieral ale naozaj iba okrajovo. P.S.: Veľmi som sa bál typicky Nolanovskej hlučnej hudby ale kupodivu počas filmu takmer vôbec nevyrušovala.

Osmá třída (2018)

Čakal som niečo ako The Edge of Seventeen, ale dočkal som sa len docela mdlého filmu o introvertnom dievčati, kde sa nič nedeje a nemá žiadnu pointu. Zo začiatku sa mi to veľmi páčilo, ale potom to skĺzlo do vyššie popísaného priemeru. Jednoducho by sa to dalo zhrnúť do 3 slov: Fajn ale nuda.

Ostrov (2005)

The Island je se vším všudy klasická Bayovina. Film je plný Bayových trademarkov, dobrých hlášok aj peknej protagonistky. Akčné scény sú síce miestami zmätočné a postavy sa teleportujú z jednej lokácie na druhú len aby sa tam mohol udiať nejaký cool moment, ale treba povedať, že sa v nich nachádza kopa zaujímavých nápadov. No ale pravdaže nesmie chýbať totálne dementný scenár, ktorý ako keby napísal pacient zotavujúci sa po lobotómii. Film to je zábavný a pekný na pohľad, ale človek sa za žiadnu cenu nesmie nad ním hlbšie zamýšlať. Veľmi pobavil Ewan McGregor v krátkej dvojroli.

Osudový dotek (2004)

Panoptikum zlých hereckých výkonov s katastrofálne stupídnym scenárom. Film má po celý čas nádych takej teenagerovskej prvoplánovo efektnej zábavy, ktorá dokonale sedí do roku, v ktorom vznikla. Napriek tomu je však film prekvapivo zábavný a človeka neustále zaujíma čo bude ďalej. Je to jeden z tých filmov, čo je tak stupídny až je dobrý. "Objektívne" tak na 2 hviezdy ale keďže som sa ani minútu nenudil sú z toho obstojné 4. Každopádne, hodnotenie na ČSFD (106. nejlepší film) je bizár a myslím, že pôvod tejto anomálie treba hľadať v tom, že v čase svojho vzniku v r. 2004 ho tu prevažne hodnotilo veľmi mladé publikum. Pokiaľ by som tento film videl ako 15-ročný tiež mu asi bez debaty napálim 5 hviezd. S dnešnou optikou to už však tento film na viac ako na blbunkú efektnú jednohubku nevytiahne. Ale aj tak fajn, ten príbeh je síce blbo napísaný aj prevedený, ale je to zaujímavé.

Osvícení (1980)

Jack Nicholson je bezchybný a jeho výkon tento film posúva bez debaty na vyššiu úroveň. Bohužiaľ, okrem neho je The Shining prevažne nezáživnou nudnou záležitosťou, bez napätia, kde čas pri pozeraní plynie veľmi pomaly. V ostatných Kubrickových filmoch mi to až tak nevadilo, ale v tomto to je za mňa naozaj výrazný nedostatok. Ako bonus, príbeh príliš inteligentný nie je a nedáva moc zmysel ani po prečítaní vysvetlujúcich článkov. Tie vlažné recenzie v čase vydania filmu sa docela trafili :)

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Extened edition: Trošku sa to tiahlo (hlavne scénky so stromami) a záverečná bitka na dvoch frontoch bola už miestami unavujúca. Taktiež sa mi zdalo, že v tomto diele pribudlo veľa zbytočných green screenov, čo ma niekedy vytrhávalo z tej všeobecnej nádhery. Tak či tak sa jedná o epickú fantasy.