• Krátkometrážní

Můj neznámý vojín (2018)

Okrem dobových videí a pár fotografií žiadny benefit v tomto dokumente nevidím, nič neprináša, možno pár úvah nad samovraždou jedného človeka. Ale, že by sa zabil kvôli tomu, že pomáhal k okupácii? Nebláznime. https://dokumenty.tv/muj-neznamy-vojin-moj-neznamy-vojak-dokument/

Volali ma Katka (2001) (TV film)

Tých dokumentov o vyvolenej skupine je už toľko, že začínam už mať pocit, akoby sa ich viac zachránilo než zahynulo. https://dokumenty.tv/volali-ma-katka-dokument/

Život pod vodou (2004)

Akceptovateľný bizár, konečne niečo, čo sa od Andersona dá ako tak stráviť. Človek sa síce nezasmeje, čiže opäť tá nálepka komédia je zavádzajúca, ale herecké výkony sú mimoriadne dobré. Len je to zase taký film, ktorý vás nechá bez akéhokoľvek výrazného pocitu, proste pozrel som a môžem zabudnúť.

Ludvík II. Bavorský (2012)

Priemerné historické dielko, tá Viscontiho verzia bola lepšia, majestátnejšia. Tejto chýbal duch doby, ono kostýmy a nejaký palác nestačí na to, aby z filmu vyžarovala história. Niekedy som mal normálne pocit, že sledujem 20. storočie a nie 19. Ľudovít bol naozaj zvláštny vladár, to sa podarilo zachytiť. Na jednej strane vyšinutý človek, na strane druhej pokrokový vladár a staviteľ rozprávkových zámkov. Milovník umenia, ale aj milovník komorníkov a ďalšieho mužského osadenstva jeho paláca. A jeho smrť je dodnes opradená závojom tajomstva.

Quantum of Solace (2008)

Jedna z najslabších bondoviek vôbec, ten dej slabota, akcia bez nápaditosti, Kurylenko samozrejme ok, ale skôr v iných filmoch, tu som ju skoro nespoznával, veď to ani nebola poriadna Bond girl. Bez napätia a bez šmrncu. Ešte aj názov je mimo. Quantum of Solace, teda mnoho útechy, divákovi poskytnuté nebolo.

Král Richard: Zrození šampiónek (2021)

Mám rád tenis, ale sestry Williams sú stelesnením toho, čomu som nikdy nefandil, hoci Serena je historicky asi najúspešnejšia tenistka (alebo skôr tenista) všetkých čias. Ich príbeh je idealizovaný, otec a jeho dcéry sú stvárnené pomaly ako svätí bojovníci, pritom zo zákulisia je známe,  že sa správali dosť hulvátsky a sestry aj priamo na kurte. A kráľ Richard bol v skutočnosti vždy autoritatívnou a bezohľadnou osobou. Na druhej strane pri hodnotení filmu treba vyzdvihnúť výkon Willa Smitha, ktorý predčil všetky ostatné atribúty snímku a právom je aktuálne najväčším favoritom na oscara. Konkurovať mu môže len Cumberbatch, ale rozhodne asi správna farba...

Modřiny (2020)

Netflix pokračuje vo svojej tradícii prezentovania silných žien, bojovníčok, ktoré sa ničoho neboja, ale Halle Berry ako MMA zápasníčka je presvedčivá ako sneh na Madagaskare. Niektoré scény boja boli až smiešne, nesledujem MMA, ale pochybujem, že to takto funguje. Ale už len z pohľadu estetiky určite viem povedať, že rozbité ksichty žien sú všetko len nie atraktívne.

Taková zvláštní rodinka (2001)

Zvláštna rodinka, ale film ešte zvláštnejší. S nálepkou komédia, ale nie je tu jeden jediný moment, kde by sa človek zasmial a to tu hrá Stiller a Wilson. Wes Anderson je proste jeden z najväčších podivínov na režisérskej stoličke a nechápem, že mu to vychádza. Ešte aj takto zohyzdiť Gwyneth, to je normálne na kriminál.

Severní Marseilles (2020)

Záverečná skladba The Animals: The House of the Rising Sun bola tým najlepším, čo film ponúkol. Novodobá gangsterka v multikulturálnom Marseilles nepriniesla nič nové ani strhujúcu podívanú. Pre mňa ide o síce drsnú, ale bežnú kriminálnu drámu na francúzsky spôsob. A nepriniesla ani nič prekvapivé, možno len fanatický slniečkár sa bude diviť, že to nejako v tých zmiešaných zónach nefunguje a kriminalita je tam najvyššia v celej krajine. Ale slniečkár to bude aj tak považovať za hoax, perspektívy mu totiž blokuje kelímok so sojovým latéčkom v jednej ruke a kartón s fotkou Grety Thunberg na proteste proti ťažbe nerastných surovín v druhej ruke.

Miś Uszatek (1975) (seriál)

Také jednoduché, ale stalo sa legendou, aj vďaka dobe, ktorá sa žila. Na výber toho veľa nebolo. Ale výnimočnosť Miša Dočolomanského sa ukázala dokonca aj tu v dabingu.