• Krátkometrážní

Jak se vykrádá banka (2024)

Dokument, ktorý som si pozrel len z jedného jediného dôvodu - bol dabovaný. Inak mi dosť u prdele, ako sa vykráda banka, najmä v čase, keď tam na pobočke nemajú niekedy ani 3000 euro a po prijatí digitálnej meny tam budú akurát bioroboti (na niektorých pracovníčkach vidieť, že sú v zácviku už teraz), ktorých neskôr nahradia roboti. O Scottovi Scurlockovi som nikdy nepočul, ale vidím, že jeho hollywoodske prevleky mu pekne pomohli vo vykrádačkách desiatok bánk. Lenže keď nemáte dosť, má to vždy len jeden koniec.

Kos v ostružiní (2023)

Film má svoj prínos napríklad informovaním, že "na vohledy do Gruzie nelez", pretože tie ženy sú plným právom v 48 rokoch stále panny. Majú totiž šmrnc ropuchy, u nás je takou reprezentantkou Plaváková a skutočne jedno oko vzďaľujúceho sa od druhého nebýva nič vábivého. Festivaloví maniaci vytiahli film do červených čísel, ale o žiadny klenot nejde, no pozitívom je fakt, že napriek feministickej predlohe a dnešnému trendu ostala Etero prekvapujúco aj pred päťdesiatkou hetero.

Tajemství a smysl života (2023)

"K uzdraveniu stačí len zmena myslenia", povedali veľkí ezoterickí proroci. Škoda, že to nepomohlo Stevovi Jobsovi ani nedávno Fedorovi Flašíkovi, ktorí odmietli liečbu. Asi sa im to myslenie nepodarilo zmeniť a tak sme v bludnom kruhu, v ktorom to mnohí budú skúšať podobne - ale je to ich voľba. Film ponúka úplne nový náhľad na to, čo je Tisícročná včela, pretože hlavným moderátorom je tisícročný zošuverený čmeliak, ktorý kvapká náhodne vybranými múdrami, ktoré nie sú vždy múdre. Žáner ideálny pre pseudovedeckých neošamanistov, ale odpad tomu nedávam, pretože v tej záplave chytro sa tváriacich viet padli aj nejaké ozajstné nematerialistické pravdy a hlavne nikomu neberiem svoj pohľad na svet a mimosvet. Len si treba v tých pravdách poriadne prebrať.

Letecké katastrofy - Nedostatek disciplíny (2018) (epizoda)

Rovnakých prípadov sa v sérii objavuje niekoľkokrát. Debilkovia si myslia, že všetko už pôjde automaticky, tak sa zakecávajú a na takú zásadnú vec ako klapky proste zabudnú. Napriek tomu, že sa to stáva v priemere možno každú dekádu, furt sa nájdu takí, ktorí kecy o prachoch, dovolenkách a ženách vymenia za svoj život a životy iných.

Monolith (2022)

Jedna herečka na celý film, tajomno, ale len na začiatku, potom atmosféra upadá, no a celkovo by sa dal výkon zaradiť až do divadla, čo sa týka herectva, čo sa týka filmu - nemá veľa toho čo povedať ani ako pobaviť. Namiesto monolitu je to skôr monotón a príbeh o tajomnej tehle je tehla spadnutá na hlavu diváka, ktorý si s hviezdičkami nad hlavou mám v omámení myslieť, že vidí nejaký obsah a hĺbku. Ale to by musel byť divák  na mentálnej úrovni Marva so Sám doma ktorý tiež nejednu tehlu utržil.

Cat Person (2023)

Napísané na objednávku New Yorkerom, ktorý si vyžiadal poviedku na motív fašistického hnutia MeToo. Za to ihneď body dole, pretože automaticky poznáme, kam sa film asi bude uberať. Posolstvo o opatrnosti žien k mužom je znateľné od začiatku do konca. Navyše, Emilia Jones je na sociálnych sieťach vášnivá feministka. Význam filmu je teda jasný: ženy, kľudne si randite aj so zrelými, staršími chlapmi, ale vedzte, že vždy je tam riziko!

R.M.N. (2022)

Presne takáto banda retardov úplne ponižuje normálne konzervatívne sily, pretože preberajú klasické naratívy, ale radikalizujú ich do extrémnej, totálne xenofóbnej roviny. Film nemôže byť označený za propagandistický alebo prehnaný, pretože ten základ, tá petícia a spojenie sa stoviek až tisícov obyvateľom proti chudákom dvom, neskôr trom prisťahovalcom, z ktorých jeden bol kresťan a druhý budhista a tretí sa asi už ani nevyjadril, je skutočná udalosť z roku 2020. "Najvtipnejšie" je, že najväčší vyháňači sú Maďari, ktorí sami žijú v cudzom štáte ako menšina. Škoda len, že film je dosť dlhý a okrem scény zo zasadania obecného úradu nemá veľkú silu, aj keď vidlácka atmosféra a zaostalosť tu bola cítiť ako cesnak z huby.

Všichni jsou v pohodě (2009)

Veľmi pekný, sentimentálny film aj o tom, ako si rodičia idealizujú svoje deti, a to aj preto, aby dokázali, že ich výchova bola správna a ich práca a obeta viedla k lepšiemu životu. Žiaľ, nie je to vždy pravda. Alebo skoro nikdy, každý si odrazu žije vlastným životom. Treba však povedať, že film by strácal na svojej citovej, emočnej stránke, nebyť bravúrneho výkonu De Nira a neviem si predstaviť v jeho role nikoho iného. Možno len v originále toho Mastroianniho, uvidíme. Aj preto pri pohľade na plagát filmu nechápem, čo tým chcel básnik povedať, pretože vôbec nezachytáva atmosféru filmu a De Niro vyzerá úplne inak. A ešte jedno mínus - oproti originálu, kde dcéra bola slobodná matka s neznámym otcom, ju tu pre istotu zmenili na lesbu, lebo musíme byť in a trendy.