• Krátkometrážní

Deuce Bigalow: Dobrej striptér (1999)

Schneider to je stelesnenie záchodu a fekálnych vecí. A tak aj vyzerali jeho filmy, kde mu uráčili ponúknuť hlavnú rolu. Svojim zjavom ale na viac ani nemal.

Tři barvy: Modrá (1993)

Film ma príliš neoslovil. Ide o klasickú drámu, kde manželka príde o muža a dieťa a po smrti sa dozvie isté tajomstvá, no tie nijako dejom nehýbu. Ak to má byť len o utrpení, tak som ho nikde nevidel. Nie že by Binoche permanentne nevyzerala smutne, to nie, to je práve jej večná poloha. A takisto je to jedna z mála herečiek, ktorej pristane účes Majky z Gurunu. Ale predsa, ja tom tu žiadny veľký žiaľ nepozoroval. Takže ak to zhrniem, smutný príbeh neprinesie smútok aj do duše diváka, dejová línia je viac umelecká než epická a celkový dojem je naozaj len priemerný.

Pravdivá romance (1993)

Romantika v štýle Tarantina, jeho žena musí mať radosť. Vynikajúco vybraní herci ťahali, čo mohli, ale tá dejová zložka mi nepriniesla nič naviac, ani prekvapenie. Skôr ide len o klasiku, kde musí byť plno krvi, niekedy aj úplne zbytočnej, ale takto sa Quentin bežne ukája. No aspoň som sa dozvedel, že Sicílčania boli pôvodne černosi.

Coup de Foudre à Bora Bora (2018) (TV film)

Už podľa názvu je jasné, že ide o prízemnejšiu kvalitu, niektoré scénky vyzneli dokonca veľmi primitívne (afektované bozkávačky, afektované hranie strachu z lietania atď), ale zas je to predsa len trochu vyššie ako nejaká Rosamunde Pilcherová. Najväčším pozitívom filmu je, že si Maštalír zarobil za dabing a že som spoznal zaujímavú herečku Laëtitiu Milot.

Edmond (2018)

Presne ako tu už bolo uvedené, ide o vtipnejšiu formu oscarového Shakespeare in love, iné prostredie, nie tak atraktívni herci, ale okrem veršovanej romantiky prichádza často aj humor. Pre mňa osobne lepšie ako samotný Cyrano.

Oceán plastů (2009) (TV film)

Kto má chuť dať si plastovú polievočku, nech sa napije z mora. Len nedávno som na túto tému písal článok do Green Magazine Slovakia a za 11 rokov od vzniku tohto dokumentu sa toho veľa nezmenilo. Podľa odhadov vedcov stále každý rok končí v moriach asi 10 miliónov ton plastového odpadu. Takže môžeme písať, točiť, hlasno hovoriť, ale ak sa nezmenia politiky vlád, korporácií, podnikateľov a prístupy každého z nás, tak sa nič nezmení.

Taková normální holka (1999)

Mám rád takéto filmy zo školského teenagerského prostredia a keďže ma to na prvýkrát chytilo, ponechávam vyššie hodnotenie aj s ohľadom na pesničku, ktorá je hymnou zamilovaných. Zaujímavosťou je sledovať, ako sa za dve desaťročia vyvinuli osudy niektorých ľudí spojených s týmto filmom. Exekutívnym producentom bol Harvey Weinstein, dnes už budúci väzeň. Paula Walkera už vo filme neuvidíme. O'Keefe kefovala v Prison Breaku a odvtedy skoro nič. Hlavné postavy nedosiahli herecky skoro nič, za to úplne vedľajšia Sarah Michell Gellar to celkom kariérne potiahla. A najslávnejší je paradoxne jediný významnejší černoch vo filme – Usher.

Želary (2003)

Mestský život versus vidiek na krásnom tanieri všezeleného prostredia niekde v slovensky znejúcej dedine pod lesom – točilo sa na Kysuciach a na Orave. Meštiakovi môže trvať zvykať si na kadibudku, hoci lepšie kadiť v drevenej búdke než sa zosrať z nacistických bytových prehliadok niekde v meste. Zatiaľ posledný z českých filmov nominovaných na oscara, a to už prešlo skoro dvadsať rokov. Vidiecka idylka sa tu snúbi s krutou realitou alkoholizmu i tyranie. Mám pocit, že toto ostalo na dedinách dodnes. Dve hodiny balady skončia krutou vojnovou realitou a z toho finálneho emocionálneho pocitu udeľujem vyššie hodnotenie.

Millerovi na tripu (2013)

Ak toto patrí do Road movie, tak potom pre mňa asi najlepší film tohto žánru za posledných 10 rokov, na ktorom sa dá permanentne zasmiať a herecké obsadenie i výkony sú špičkové. Na Aniston sa už trochu podpísal zub času a tá známa striptíz scéna sa mi nezdala super sexy, ale ok, ani takáto vsuvka mi dojem neskazila. Stovky fórov schovaných len do menej ako dvoch hodín.

Jonesovi (2009)

V celku v pohode antireklama na konzum a zároveň reklama na tváre ako z katalógu. Demi Moore v najlepších rokoch, Duchovny vo svojom bežnom štýle, ktorý nič nepokazí, no a Amber Heard ešte v tom nevinnom šate, keď nikto o nej nevedel, ako je schopná vykadiť sa Deppovi do postele, ako to on sám uviedol na súde. Každopádne povinnú dávku homolobby pretlačila myšlienka, že sa oplatí byť sám sebou a nič nepredstierať len aby som vyzeral lepšie ako sused.