• Krátkometrážní

Všechno, co chceš (2015)

Kate Beckinsale vyzerá snáď už 20 rokov rovnako a to, čo kedysi Woody Allen nazval „škaredým káčatkom“ je dnes mama s obdivuhodne zachovanou figúrou aj vizážou. Táto komédia je podľa mňa vydarená, prináša mnoho vtipných momentov. Má to ale nelogických dier hlavne vo vyslovovaní želaní, čiastočne to pripomína Klik, čiastočne Brucea Všemohúceho, no nedodáva to také emócie, takže nakoniec len priemer.

The Case for Christ (2017)

Najväčšie prekvapenie na filme je pre mňa účasť Eriky Christensen, ktorá je zarytou scientologičkou. Príbeh o človeku, ktorý chcel spáchať atentát na kresťanstvo, aby sa nakoniec stal kresťanom sám. Typický kresťanský film, ktorý si nájde svojich fanúšikov a mnoho takých, čo budú pľuvať. Každého slobodné rozhodnutie. Ja verím.

Amundsen (2019)

Film vysvetľuje, čo veľkého bádateľa motivovalo k tomu, aby svoj život zasvätil teplotám pod nulou. Ono to predsa len nie je med lízať, keď si len tak mimochodom poviete: „Päť mesiacov do východu Slnka.“ Spracovanie možno pôsobí tak trochu nudnejšie a Amundsen nepôsobí sympaticky, ale aspoň sa napríklad dozvieme, že ho napadol ľadový medveď, to mi bolo doteraz neznáme. Navždy ostane zapísaný v histórii, no to naháňanie prvenstiev ho nakoniec stálo aj to najcennejšie.

Černá skříňka (2020)

Ak by sme film striktne ponímali ako horor, hodnotenie by muselo byť automaticky nižšie, pretože jeden černoch so skrútenými hnátmi horor nerobí. Ale ja to tak nevnímam. Mňa film upútal svojím námetom a celkovo psychologickou koncepciou. Záver tiež vôbec nebol márny, hodnotím ako jemne nadpriemerný film.

Planeta Země po vymření lidstva (2008) (TV film)

Veľmi dobrý pokus o prognostiku, ktorú nikto z nás nebude vedieť potvrdiť. Ale ako snaha o víziu určite chválim, určite sa tu nájde kopec zaujímavostí, človek sa dozvie, ktorým zvieratám človek vyhovuje a ktorým sa bez neho bude dariť. Dozvieme sa, kedy sa rozpadnú aj opustené autá, mosty, veže, kto sa možno dostane na vrchol reťazca. Samozrejme je to všetko len taká vedecká hra, lebo človek zmizne z povrchu našej planéty snáď len po atómovej vojne a tam by s ním vyhynuli aj iné druhy. Trochu tu pokulháva aj počítačová animácia, ale vzhľadom na rok výroby je to akceptovateľné.

Skandální odhalení (1994)

Top fáza Demi Moore - herecký i vizuálne. Naproti tomu Douglas hrá svoju tradičnú rolu, v podstate si v inej role ako v obleku ani neviem predstaviť. Táto hra na mačku a myš je vydareným filmom, ktorý len potvrdzuje, že asi nič lepšie ako deväťdesiate roky 20. storočia sme doteraz v kinematografii nemali.

The Barge People (2018)

Les, veľa krvi, škaredé ksichty (s maskou aj bez masky). Vlastne tu súhlasím s Livingdeadom, že bežné anglické ksichty v podstate netreba ani do hororu maskovať, no a mám pre neho aj odpoveď, že kde také herečky zohnali – no ani ich nemuseli zháňať, takých škaredých žien sú plne britské ostrovy.

Smrt do roku 2020 (2020) (TV film)

Geniálne zhodnotenie Trevora, nemám slov, môžem sa len pridať. Netflix je už len odporným nástrojom propagandy. Niektoré hlášky sa podarili, ale inak to bolo stále o tom istom, iná téma ako Trump už asi neexistuje. Tak nech si užijú senilného pedofila Bidena, ktorý ani nevie, že má päť rokov mŕtveho syna.

Stín v oblacích (2020) odpad!

Debilné sexistické dialógy zelených panákov, popieranie zákonov fyziky, tupá feminizácia v kinematografii a prekrúcanie histórie. Predpokladám, že Moretz vzala túto rolu, len aby ukázala, aké sú ženy silné. Ale účasťou v takýchto filmoch sa paradoxne stáva herečkou priemerného rangu.

Země nomádů (2020)

Nomadland je aktuálne najväčším favoritom na získanie oscara za najlepší film, ak by som si ale mal tipnúť, získa ho podľa mňa The Trial of the Chicago 7 a to z jednoduchých príčin – tohto roku oscary budú a možno musia byť čierne a politicky orientované. Ak to však vyhrá Nomadland, zaslúži si to, pretože je silnou sociálnou sondou americkej spoločnosti. V podstate o film o bezďákoch, ktorí si hovoria trumpovia alebo nomádi, ich jediným majetkom je karavan. Film je aj o rozhovoroch, ako sa do takej situácie môžete dostať. Že život môže smerovať dobre, ale jedna vec vám ho otočí. A tak sedia v karavane a po večeroch spomínajú, trocha si zachlastajú, aby ich ráno zase zastihlo v krutej realite. Zvláštnosťou filmu ale je, že väčšina postáv nie sú herci, ale skutoční nomádi, čím je vierohodnosť príbehu značne posilnená. Pekná klavírna hudba v medzipasážach umocňuje zážitok a hoci je to pre mňa film na hranici 70%, tentokrát zvýšim hodnotenie. Azda fakt aj kvôli tej záverečnej hudbe, ktorá vo mne zanechala súcit.