• Krátkometrážní

I.S.S. (2023)

Vynikajúci námet. Prvých 15 minút, aj to som asi pridal. Zem v atómovej vojne po obrovskom prekvapení: ruskom útoku na USA - to by nemý nepovedal, veruže nápadité. Ako sa zachovajú kozmonauti v zmiešanej grupe? No jasné, že dôjde k nejakým obetiam, ale kým sa k tomu dostaneme, veľkú časť sledujeme a počúvame len skafandrového muža ako vzdychá, potom vzdychá niekto druhý, potom je niekto zavesený na kábloch a keď zo zívania už dostávate faryngitídu s kombináciou opuchnutých mandlí, už je koniec. Bez vysvetlenia, bez nejakej hĺbky. Veľká vďaka, že na palube boli aspoň ostré nože.

Letecké katastrofy - Výbušné přistání (2020) (epizoda)

Keď ideš na palubu lietadla, tak čo si tam vezmeš? No jednoznačne kanistre s benzínom 😅Ale pre istotu kanister zameníš za fľaše od bielidla, nech to nie je nápadné. A potom už len letuška zahlási: Vitajte na palube. Pre vašu bezpečnosť je vám k dispozícii aj batéria od motorky. Radi tu s vami uhoríme...

Sissi: Atentát na císařovnu (2018) (TV film)

"Keďže nemá peniaze na pištoľ, jeden kamarát mu daruje pilník". A tak bol osud slávnej cisárovnej zapečatený. Dalo sa o jej ženevskom pobyte povedať viac. Možno to nie je na 100% pútavé a strhujúce. Ale informačne husté a hlavne sa dočkáme aj tajnú paparazzi foto cisárovnej, ktorá nám pripomína, že aj to bol len človek z mäsa a kostí chodiaci po uliciach ako bežná žena a veľkosť z nej urobili len stránky dejepisu a nespočetné sochy a žiaľ, aj nevydarené a jej meno przniace seriály typu Sissi. Za to meno jej vraha nikto okrem fundovaných už nepozná a aj vďaka nemu nejakí anarchisti sú už každému u prdele, možno okrem spitých pankáčov, čo nevedia, čo so životom. Hoci tí anarchisti 19. storočia boli aspoň vzdelaní a nešlo im len o bliakanie slova anarchy s chudými prstami vztyčenými na nejakom nepočúvateľnom koncerte.

Fosca Innocenti - Il re dei profumi (2023) (epizoda)

Všetko dobre dopadlo. Fosca pozná podľa pachu smrady na sto honov, takže márne odhodíte ponožky niekde v stajni, ona ich zacíti aj v kuchyni. No a zväzky všetky vyšli, aj tie podvodné, aj tie homo, aj tie smilniace, aj tie akože romantické, pritom sú skôr, súdiac podľa Foscy-Trosky, ropušné.

Dunaj, k vašim službám - Episode 5 (2024) (epizoda)

Nič extra sa nedeje, v podstate časť, ktorá z hľadiska historického vývoja nikam neposúva a kľudne by sa mohla premenovať na Príbeh o troch predavačkách. Tie tu totálne prevzali kontrolu, čo je len na škodu.

Hitlerovi otroci - Vykořisťování (2020) (epizoda)

Výborné "domáce videá", dokonca dieťa fajčí cigaretu, aj takého sa dočkáme, ale ten komentár, hoci má význam, dáva informácie, je zatiaľ taký pre fakíra na uspatie hada.

Vůle (2023)

Úžasná, pritom krátka veta: "Svedomie je luxus." Tak to vtedy bolo a rozhodnúť sa "správne" bolo veľmi ťažké. A kto vedel, čo je správne v roku 1939, 1940, keď situácia vyzerala úplne inak, keď o plánoch na vyhladzovanie sa ani nevedelo? Vedel len to, že asi nie je správne istú skupinu obyvateľstva pranierovať, trestať, prenasledovať, ochudobňovať, ale na to potrebuje práve to svedomie a vyhnúť sa koncentrovanej a zmanipulovanej nenávisti, kedy sa zlo relativizovalo a dokonca považovalo za dobro - my trestáme tých nehodných, tých, ktorí nás nenávidia... Veľmi ťažká vec a preto by každý mal nahliadať na dané obdobie očami ľudí, ktorí vtedy žili, aké boli vtedy postoje, čo sa považovalo za "normál". Lebo dnes je ľahké tváriť sa aký som progresívny antifašista, pritom praktiky, názory, nálepkovanie a kádrovanie mám presne to isté, ako tí náckovia a tých "nezodpovedných" by som najradšej deportoval do tretích krajín, prípadne im praješ nech skapú. Takí by v dobe druhej svetovej patrili presne do tábora tých najväčších náckov a dnes sa hrajú, akí sú antifašisti a demokrati - pretože im je to jedno, za akú vlajku bojujú, hlavne, že môžu byť aktivistami. Škoda len, že film nebol silnejší, ukázal zbytočne veľa ľahkých žien a pijatiky, radšej mohol ísť výraznejšie po stope tej vety - aký luxus je mať to svedomie, keď každý na teba tlačí, aby si ho nemal.

Fosca Innocenti - Il diario dell'anima (2023) (epizoda)

Spuchlá troska, po ktorej túži každý nevidiaci chlap a tí vidiaci majú smolu, lebo pol mesta sú lesby. Našťastie prípad celkom zaujímavý a neriešili sa tu len progresívne blbiny, na ktoré je seriál akoby úmyselne natočený.

Zrada - Episode 1 (2024) (epizoda)

Mišík sa zase chytil britskej predlohy, pretože naši kvalitný seriál neurobia, jedine, že si ho preložia a len vymenia hercov. Tak je tu nádej, že to bude taká istá kvalitka, ako pri seriáli Doktorka Fosterová. U Issovej chválim odvahu ísť do slovenčiny a darí sa jej to celkom zdatne. Je to ale len prvá časť a tak zatiaľ tu na zvraty, ktoré sa dajú očakávať, nie je ešte priestor.

Parents à perpétuité (2024) (TV film)

Zaujímavý príbeh, ale podaný do očí bijúcim televíznym a nie do hĺbky idúcim spôsobom. Už len tie krimi činy, keby boli nejak ukázané, keby sme sa dostali do obetí, keby ukázali myslenie zločinca. Tu šlo len o rodičov, ale ako sa do nich vcítiť, keď sami máme neutrálny pocit zo samotných krimi činov? Plusom je, že sa filmu darí pomerne dlho udržiavať diváka v neistote, ako sa udalosti vlastne stali.

Časové pásmo bylo změněno