Pán času - Série 5 (2010) (série)

5. série - 100 %: Davies s Tennantem nezanechali téměř nic volného, navázat se tak dalo všemožně. No, a podle mého hodnocení jde poznat, že to líp snad ani nešlo. Už samotná první epizoda odstartuje naprosto dokonale. Máme tu energického, mocného Doctora s klubajícím se božským koplexem - perfektní nápad na další charakterový vývoj po konci desítky. Po boku mu stojí Amy a Rory s parádní dynamikou jak mezi sebou, tak s Doctorem samotným. Společně prožívají fantasticky vymyšlená dobrodružství a postupně dojíždí do výborného finále. Doprovází je plejáda skvělých vedlejších postav od River Song až po Winstona Churchilla nebo třeba Vincenta Van Gogha a za scénou jim do toho velkolepě brouká Murray Gold. No a dohromady všichni přispívají k dílu až tak dobře, že na tom vlastně nevidím žádnou chybu. Společně se třetí a čtvrtou sérií se pro mě bezpochyby jedná o vrchol seriálu. Trošku á la Sherlock v některých momentech, ale to bych šel sám proti sobě, abych si stěžoval.

Pán času - Série 4 (2008) (série)

4. série - 100 %: Dotažení všech nedokonalostí a dosažení té vůbec nejvyšší příčky. Ať už navštěvujeme Knihovnu, Agathu Christie, nebo safírovou planetu Midnight, provází nás pocit domova. Naposledy uvidíme obchůdek, podíváme se na děsivou alternativní realitu, všechno se krásně uzavře a ještě jednou zaburácí Vládce. Pro tuhle sérii budu mít asi vždycky obrovskou slabost a je pro mě subjektivně nejlepší. Hapruje tu jenom první část Konce času kvůli pár špatným nápadům a zbytečnosti pro příběh, druhá část to ale napravuje víc než dostatečně na to, aby se dala přehlédnout.

Pán času - Série 3 (2007) (série)

3. série - 95 %: My thing just went ding! Hlásí prudký vzestup kvality, konečně schopnou a příjemnou společnici, a dokonce naprosto perfektní záporáky. A skutečně je tomu tak! Sympatická Martha nahrazuje otravnou Rose a plačící andělé společně s Vládcem se řadí k nejlepším soupeřům, proti nimž Doctor kdy bojoval. Příběh na sebe plynule navazuje, zmínky Harolda Saxona se kupí, postupně se graduje a cesta končí v bezchybném finále. Pořád by se našlo (kolem poloviny série) pár výtek, které kazí dojem dokonalosti. Začátek a finále společně s dokonalostí Blink však bezkonkurenční.

Pán času - Série 2 (2006) (série)

2. série - 70 %: Aneb jak druhou půlkou zkazit všechno, co ta první skvěle vybudovala. The Idiot's Lantern a Fear Her jsou na podobné úrovni trapna jako slitheeni a nesnesitelné Love and Monsters, které dodnes považuju za jednu z nejhorších seriálových epizod vůbec a přímo ukázkový příklad, jak zničit dobrý námět, bylo jen třešničkou na dortu. Celou sérii navíc provází nesmyslná romance Doctora a Rose, finále působí jen jako povinné završení všech linek, které pořádně nic nerozehraje, a protože mi již zmíněná romance vadila, tak se mě ani ten konec nedotkl. Na hranici čtyř hvězd to tak dotahuje výborný Doctor, vylepšené praktické i vizuální efekty (hlavně kočičí sestřičky!), zábavné interakce postav a jeden senzační dvojdíl ve druhé polovině.

Pán času - Série 1 (2005) (série)

1. série - 75 %: Začátek byl holt těžký a ne úplně zvládnutý. Ve výsledku se bezmála polovina náhodných kolemjdoucích vyděsí a jen tak se nevrátí. Já se jim vlastně ani moc nedivím. Záblesky geniality (Dalek, The Gas Mask Monster, konec The End of the World) tu jak na běžícím páse střídají naprosto směšné nápady (hromada slizu ovládající plastové figuríny, rok 5/jablko/26, slitheeni, hudba Britney Spears v roce 5 miliard) a nový divák se tak pochopitelně nemůže rozhodnout, na kterou stranu se seriál nakonec přikloní, popřípadě jestli bude takhle rozpolcený po celou dobu. Nesporně skvělými aspekty jsou celý Tardis team i brilantně promyšlený příběh s obdivuhodným zapojováním postav, poodhalování indicií a posunu kupředu, k tomu bych mohl přičíst snad i rozjíždějícího se Murraye Golda s už teď chytlavou a zapamatovatelnou hudbou. K těm špatným se pak řadí levné CGI, časté nehumorné momenty a nefunkční či nevkusné náměty v první polovině. Jak už jsem říkal, jde o rozporuplnou sérii, jejíž špatné části musíte přetrpět a radovat se z těch lepších. Třeba si to nakonec i začnete užívat.

Star Wars: Klonové války - The Final Season (2020) (série)

Série 7 - 70%: A v sedmé sérii to dotáhli do extrému. První příběh je takový klasický průměr. Příběhově se nic neděje, ale má to pár pěkných momentů. Mohlo to mít v pohodě dvě epizody místo čtyř a vyšlo by to nastejno, ale aspoň máme čas vydýchat boží skok v animaci. Vše v pohodě, nic se neděje, podobné výplně jsou Clone Wars plné. Příběh druhý ovšem, to je teprve unikát. Kazí konec páté série, udělá se pár pro mě nepochopitelných rozhodnutí pro Ahsoku, představené postavy jsou příšerné a hlavně je to celé neskutečně nudné. Série vypadá na propadák. A kdyby nebylo linky poslední, tak jím i je. U té jsem totiž od prvních vteřin byl z obsahu i zpracování v šoku a po celou dobu sledování jsem se choval jako upištěná malá holka. Předčí všechno z epizody III a zastiňuje ji tak moc, že působí při rewatchi jako ještě větší zklamání. Napravuje spoustu nedostatků, šokujícně dokonale uzavírá příběh Ahsoky a Vadera nakopává lépe, než bych si kdy zvládl vůbec představit. Zpětně je mi líto, že Disney nevypustilo jen finální čtyři epizody jako závěrečný film. Takových Star Wars chci víc. Mnohem víc.

Star Wars: Klonové války - Série 5 (2012) (série)

Série 5 - 90 %: Prospekt dokonalých prequelů. Výborné náměty, skvělé zpracování, mnoho božích momentů postav, často výtečná symbolika, etické a projektovací "co bych dělal" otázky a hlavně všudypřítomná osudovost a nepředvídatelnost. Alespoň pro jednou se povedlo všechno udělat správně a jsem za to vděčný. Příběh s malými padawany, revoluce na Onderonu a především Maulův finální plán, jak se pomstít Obi-Wanovi, se mohou hrdě postavit vedle původní trilogie a budou brány jako úžasný přídavek. Dolů nakonec své hodnocení zaokrouhluji kvůli horšímu příběhu s plukovníkem Gasconem a také za užití narativního klišé "nevinný hrdina utíká před zákonem" ve finálním příběhu, které v případě křivě obviněné Ahsoky nedává vůbec smysl. Poslední epizoda pak tento problém spolehlivě vynahrazuje tunou slz vstřebaných do kapesníčků.

Star Wars: Klonové války - Battle Lines (2011) (série)

Série 4 - 75 %: A konečně tu máme sérii, která nekonečné epizody o politice a Jar Jarovi omezuje na minimum. Že to ale trvalo. Sice tu pořád v úvodu trochu straší nemastný neslaný trojdíl pod vodou a otřesný dvojdíl s droidy, zbytek série už však nepochybí. Umbara byla temným, osobním příběhem o samostatnosti klonů, otrokářský trojdíl měl parádní dynamiku Anakina a královny otrokářů, maskovaný Obi-Wan prokazuje své schopnosti úctyhodně a nakonec se výtečně pokračuje v načatých linkách se Savagem a Ventress. A i když jednotlivé nápady občas stále zůstávají nedotažené, poprvé můžu být spokojený i z kvalit série jako celku, a to se rozhodně počítá.

Star Wars: Klonové války - Secrets Revealed (2010) (série)

Série 3 - 60 %: Nad tímhle fakt zůstává rozum stát. První půlka třetí série představuje to vůbec nejhorší z prequelů. Bezcílné, zdlouhavé a hlavně extrémně nudné politikaření, které dílčí příběhy nikam neposouvá a postavy v něm představují prosté figurky bez nějaké skutečné hloubky. Absolutním vrcholem je epizoda, kde jdou droidi nakupovat. No ale jak už je zvykem, druhá polovina zaznamenává silný vzestup v kvalitě a nabízí pro změnu fantastické náměty, které bych možná mohl i označit za to nejlepší ze Star Wars universa. Občas je sice jejich provedení poněkud doslovné, uspěchané, nebo naopak příliš roztahané, přesto však vždy zůstává zábavné a smysluplné, když tedy pominu kreténský fanservice z Chewbaccou v poslední epizodě replikovaný z prequelů. Opravdu by mě zajímalo, jestli o tenhle šílený mix otřesnosti a geniality z produkce skutečně někdo stojí, nebo je chyba čistě na straně scénáristů.