• Pohádka

Čarodějné námluvy (1997) (TV film)

Když jsem tuto pohádku viděl poprvé, smál jsem se od začátku až do konce. Neskutečné hlášky a i po letech mě stále rozesmávají.

Šťastný nový rok (2019)

Co k tomuto filmu napsat? Nechce se mi tento film rozebírat, protože není ani vlastně moc co. Jednoduchý film, mající ale příjemnou vánoční atmosféru, která je plná pohody. Obsazení více než sympatické, pár povedených záběrů a docela jsem se i zasmál. Příjemná vánoční oddechovka.

Špindl 2 (2019)

Změna režiséra tomuto filmu příliš neprospěla. Děj se rovná téměř nule, příliš mnoho postav (i z prvního dílu), jejíž "osudy" jsou zde vykreslené zcela povrchně. Jinými slovy řečeno, velké množství postav má za následek to, že každá z nich má příliš málo prostoru a divák si ani nestačí najít ústřední postavy, se kterými by příběh intenzivněji prožíval. Na druhou stranu celkem slušná kamera i některé hlášky, a ačkoliv by se tomuto dílku dalo vytknout opravdu mnohé, tak jsem se bavil. Tento film rozhodně neaspiroval na komedii roku, ale spíše na film, který má pobavit obyčejného diváka, který nečeká víc, než že si u komedie oddechne a zasměje se. Tudíž to vlastně splnilo, co mělo být splněno, a protože i já jsem se přes možné výhrady bavil, boduji vysoko.

Když draka bolí hlava (2018)

Od této pohádky jsem po shlédnutí ukázky čekal hrůzu, hrůzu a nic než hrůzu. A možná proto, že moje očekávání byla děsuplná, i na základě přečtení zdejších komentářů, byl jsem nakonec docela příjemně překvapen. Ano, pohádce by se dalo vytknout milion věcí, především vzhled draků, nad kterým opravdu v dnešní době zůstává rozum stát, ale já se na to s dovolením podívám tak trochu nečesky. Místo kritizování, zmíním pozitiva. Hezké prostředí, hezké kostýmy, vtipné písničky (které chytrý divák bere s nadhledem), sympatická ústřední dvojice, milý herecký výkon pana Gotta (pomineme-li tu naprosto úděsnou Slovenštinu). Po filmařské stránce je to sice slabý průměr, ale je to milé až roztomilé, což mě sentimentálně nutí říci: suma sumárum 4 hvězdičky, abych této pohádce zlepšil rating ;-)

Všechno bude (2018)

Marně si lámu hlavu tím, co chtěli autoři tímto filmem říci. Věru nic mě nenapadá. Některé filmy tohoto typu mají aspoň silné poselství, tady se mi chce říci jediné: "Kde nic není, ani čert nebere".

Psí domov (2019)

Je to v podstatě obdoba filmu Neuvěřitelná cesta, takže nic nového, ale funguje to skvěle.

Božská Florence (2016)

Nejedná se o veledílo, ale o příjemný, komorní film popisující život jedné dámy, která byla dozajista úžasnou osobností, filantropkou, ale i ženou s velkým srdcem. Milovala hudbu, bohužel to byla láska neopětovaná. Další rovinou příběhu však je fakt, co člověk dokáže udělat, pokud má pro něco opravdovou vášeň. To vše rezonuje v ostrém kontrastu s rovinou další, rovinou týkající se jejich ne příliš šťastných vztahů, kde díky jednomu z nich onemocněla smrtelnou chorobou. Technicky se film rovná průměru, ale je to televizní film, tak se asi nic jiného ani neočekává. Zato herecké výkony jsou strhující. Meryl Streep je opravdu nejlepší světovou herečkou a tímto výkonem to pouze potvrzuje. Božská Meryl! Co říci závěrem? „Mohou o mně říkat, že jsem neuměla zpívat, ale nemohou říkat, že jsem nezpívala.“

Mamma Mia! Here We Go Again (2018)

Film s ohromným PR, herci dávali desítky rozhovorů a má očekávání byla vysoká. Překonat první film je téměř nemožné, takže mé zklamání je jen malinkaté. Pokud jde o děj, tak mě během filmu začala obtěžovat retrospektiva, protože to, jak Donna potkala tři mladíky, se kterými měla románky, jsme věděli už z prvního filmu, takže tady jsem se z retrospektivy nic nového nedozvěděl a postupně mě začala nudit. Preferoval bych více děje ze současnosti, bohatšího děje, více než přípravu oslavy a oznámení těhotenství. Pokud jde o herecké výkony, tak na rozdíl od jiných lidí mě Lily James nezaujala. Nemohu říci nic negativního, snažila se, ale prostě herecky se přiblížit Meryl, je nemožné. Více se mi líbí Amanda Seyfried, sympatičtější, a i herecky mi připadá vyspělejší. Celkové mě bavilo více sledovat starší generaci herců a osobně bych dal více prostoru Christine Baranski, Julii Walters a Pierci Brosnanovi, kteří jsou úžasní a mohli film obohatit. Obzvláště Brosnan mnoho prostoru nedostal. Rovněž si nemyslím, že bylo nutné nechat postavu Donny zemřít. Jeden ze scénáristů to vysvětloval tím, že chtěli vytvořit silné emoční pnutí, dobrá, ale to by šlo určitě vytvořit i jinak, třeba vážná nemoc a na konci happy end – zotavení se, nebo cokoliv jiného, každopádně mi při sledování tohoto filmu ke konci došlo, že to, co mi chybí, je nejspíš Meryl Streep a uvědomil jsem si, jak velkým tahounem vlastně byla v prvním filmu. I přes tyto výhrady se mi film líbil, protože si na nic nehraje – pobavil jsem se, zasmál a na několika místech i uronil slzičku. A pokud ve mně film vyvolá takovéto emoce, tak zřejmě funguje, tak jak má. Normálně bych dal tři a půl hvězdičky, ale musím dát plný počet za úžasnou Cher, při jejímž podání písně Fernando mi v jednu chvíli přeběhl mráz po celém těle, tak, jako když v prvním filmu zpívala Meryl píseň The Winner Takes It All. P.S. Dialog: „Moje milé děti, tak mě tady máte.“ – „Babi, ale nikdo tě nezval.“ – „A takové oslavy mám prostě nejradši, holčičko.“, tak ten mě opravdu pobavil. 

Čertova nevěsta (2011)

Vedle letošních pohádek, Slíbená princezna a Pravý rytíř, které ještě ke všemu vyprodukovala veřejnoprávní televize, by si Čertova nevěsta zasloužila Oskara. Zase je to tu samý "intelektuál", ale spíše mi připadá, že někteří tu ani nevědí, jak pohádkový žánr hodnotit. Hodnotí pohádku ze všech úhlů pohledu, jen ne z toho nejdůležitějšího - z pohledu dítěte. Z reakcí v kině i ve svém okolí vím, že dětem se pohádka moc líbila a to je hlavní. Je to film pro děti, ne pro náročného filmového diváka. Příběh se vám zdá ohraný? No a?! Konec konců je to česká klasika a kdo ji kdy zfilmoval takto výpravně? A nářky typu: "Zlaté staré české pohádky s vlídným humorem". No fajn! A bavily by takové pohádky dnešní děti? Pochybuji. .......... Čertova nevěsta je pro mě výpravnou podívanou plnou krásných kostýmů, lokací, s nádhernou obrazovou postprodukcí (opravdu krásné barvy) a s velmi pěknými triky. Spolupráce s UPP je o něco dražší, ale Troška ví, že se vyplatí. Oceňuji, a ocenily to i děti v kině, že v pohádce je ukázána celá řada nadpřirozených bytostí - čerti, víly, čarodějnice, hejkal, bludičky atd. O kvalitě jednotlivých hereckých výkonů by se dalo polemizovat, stejně tak jako o tom, kdo nám byl ve své roli sympatický a kdo ne. Ale proč to vlastně dělat? Každý má nějaký vkus a není možné se zavděčit všem. Mně někteří herci také neseděli, ale to je můj problém. Každopádně musím vyzvednout Lucipera v podání pana Františka Němce, který si už kdysi stejnou roli zahrál, ale pouze v nízkorozpočtové televizní pohádce. Pan Němec je prostě třída. Co dodat?! Také děkuji za návrat paní Andresíkové na filmová plátna. Mám ji moc rád. Dal bych 4 hvězdičky, ale chci pohádce zvýšit zdejší skóre, takže to dnes bude za 5.

Slíbená princezna (2016) (TV film) odpad!

Co k tomuto napsat? To není pohádka, ale noční můra. Na ČT1 se asi hodně pije. Jinak si to nedovedu vysvětlit. Při natáčení této pohádky museli mít hodně vysokou hladinu alkoholu v krvi a pak podruhé, když toto, ani nevím, jak to nazvat, pustili na Vánoce v hlavním vysílacím čase dětem. Byla to vůbec pohádka? Kostýmy - hrůza, scény s krví..... ani se mi dál psát nechce. Pokud někdo tohle může označit jako výpravnou pohádku a pustit to dětem, tak nemá na veřejnoprávní televizi co dělat. Vedle tohoto si Troškovy pohádky zaslouží Oskara.