Muž z oceli (2013)

Moderný Superman v kabáte Promethea. Má to spád, kvalitná výprava, hudba, kostýmy, vizuálne efekty a aj dej tiež nie je najhorší. Herci boli vybraní veľmi dobre, teda až na Lois, ktorá zrovna nezapadá do tej klasickej predlohy - aspoň vlasy mala mať tmavšie, aj keď Amy Adams je dobrá buchta, vedel by som si predstaviť inú herečku na túto úlohu. Čo mi ešte vizuálne nekorešpondovalo bola náhradná matka Clarka (Diane Lane), vidno, že jej museli spraviť starecký makeup, mali radšej vybrať vekovo vhodnejšiu herečku. Asi najtrápnejšia scéna je záchrana psa Jonathanom Kentom (Kevin Kostner) - ako keby si nevedeli vymyslieť lepšiu smrť pre Jonathana, aj keď neviem, žeby mal zomrieť. Pripomenulo mi to smrť strýka Parkera v Spider-Manovi - už som čakal, kedy povie Clarkovi: "s veľkou mocou prichádza veľká zodpovednosť", bez ktorej by sa asi nezaobišiel žiadny komiks o superhrdinovi. Kľudne to mohli natočiť chronologicky, nie že záchranný modul s Kal-Elom padne na Zem a zrazu je už dospelý muž a potom si občas zaspomína na detstvo. Najlepšia časť filmu je asi paradoxne úvodný prológ a potom strety s Kryptončanmi. Michael Shannon ako generál Zod bol fascinujúci. Brilantný výkon. Scenár je dosť odlišný od tých predošlých verzií (hlavne teda v postupnosti), ale má to potenciál na pokračovanie. Mali to radšej natočiť ako sériu, pekne postupne - Krypton, zánik Kryptonu, pristátie na Zemi, detstvo, dospelosť...

Hunger Games (2012)

Zaujímavé utopické sci-fi s jednou absolutistickou svetovládou, ktorá svoj tribút od porazených vyberá absurdnou formou - výberom jedincov, ktorí sa zúčastnia hier o život na spôsob rímskych hier, ktoré tiež boli úchylným nástrojom mocnej a vraj civilizovanej ríše, takže v podstate nič nereálneho sa nám tu nepredkladá. Dobre je tu zobrazená aj privilegovaná vrstva ako jedno veľké panoptikum, ktorá sa tiež príliš nelíši od tých dnešných ani tých minulých. Jennifer Lawrence sa nám pekne vyvíja a dospieva, bude z nej dobrá kočka. Videné 16/10/2012.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Jednotka bola napínavejšia. Dobrodružný román sa ťažko adaptuje, knihu som síce nečítal, ale znateľné filmové klišé tu evidentne je. Keď film začal mať konečne grády a dostával sa do vyššej fázy, zrazu bol koniec. Keby možno ukázali aj osud ostatných hráčov, nebolo by to také nemastné-neslané, ale dramatické to určite bolo. Pokračovanie by malo byť lepšie, keďže tú zaujímavejšiu fázu presunuli do ďalšej časti. U nás TV JOJ film odvysielala iba v pomere 2.35:1, asi si mysleli, že je to chyba BD, keď sa tam mení pomer obrazu :)

Thor: Temný svět (2013)

Nie je to najhoršie, ale určitá sterilita tu naozaj je. Osobne sa mi nepáči, ak už dobre obsadené postavy obsadia niekým iným - Fandral (Josh Dallas > Zachary Levi). Bohvie ako by to natočil Kenneth Branagh.

Symptom Pandorum (2009)

Zaujímavý sci-fi triler, ktorý má spád. Dej aj prevedenie veľmi dobré, len zas tu máme nejakú zmutovanú posádku - lepšie sa už asi nedá ani vymyslieť. Je až neuveriteľné ako sa Dennis Quiad v mnohých veciach podobá na môjho obľúbenca Harrisona Forda, je ako keby jeho dvojča. Quaid je veľmi dobrý charakterový herec na takéto úlohy.

Iron Man 3 (2013)

Záverečná trojka je doslova vrcholom trilógie. Po rozpačitej dvojke riadna šupa. Žiadna jasná línia, pekne poskladané ako sám Iron Man ;) Je skutočne škoda, že v trojke ani v dvojke nehral plukovníka Rhodesa Terrence Howard, ktorý na túto rolu sadol ako riť na šerbel. Žiaľ nám Downey Jr. riadne starne, mali začať s Iron Manom aspoň o päť rokov skorej, lebo už v dvojke bol zreteľný rozdiel.

Rodinné prípady (2012) (seriál)

Nie je to také strašné, príbehy sú zaujímavé, len to prevedenie. Problémom sú najmä herci, ktorí zväčša nevedia vôbec hrať a ledva si pamätajú text. Keby tomu dali viac času a prípravy, mohlo to byť oveľa lepšie. Určitým pozitívom je obsadenie hercov, ktorých poznáme iba z dabingu.

Hvězdná pěchota: Invaze (2012)

Kvalitné vizuálne prevedenie, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani veľkorozpočtový celovečerný sci-fi film, avšak s pár chybami, čo som nepochopil, keďže si dali tak záležať na scenériách. Tu je vidieť, aký je razantný rozdiel renderovať neživé a živé objekty. Keby takto vyzerala FPS hra Mass Effect, tak to by bola šupa :) Pekne sa pozeralo aj na renderované krásky, čo mi pripomenulo bájny Animatrix. Neviem čím to bolo, ale vizuál mohli dotiahnuť viac, najmä chrobákov a ich pohyb a takisto aj ľudí. Je to asi o generáciu lepšie GFX ako Final Fantasy: Esencia života. Dej mal spád, ale ako to býva pri tomto type príbehov, nič zvláštne sa neudialo.

Reverend (1989) (TV film)

Je to poučný a výpovedný film, veľká škoda, že je zrovna natočený takto, keby to natočili Američania, tak by z toho spravili celovečerný film. Mohlo to by natočené aspoň na úrovni mini série Louis Pasteur. 5* dávam za obsah. Zaslúžil by si moderný remake, Murgaš bola veľká a nedocenená slovenská osobnosť celosvetového významu - keby to bol Čech, tak o ňom (možno) vedia všetci. Murgaš mal v podstate šťastie, keď odišiel do USA, tu by mu to umožnené nebolo a navždy by bol v zabudnutí.

Černá hodina (2011)

Ďalší katastrofický film ala ufónska invázia. Nie je to najhoršie, SFX bolo dobré aj vizuálne efekty ušli, keby to nebolo tak jednotvárne, mohol z toho byť slušný sci-fi film. Trochu mi to pripomínalo niektoré video hry ako Fallout 3. Tento film je dobré si porovnať s podobným filmom, ale so sci-fi hororom Hmla - tu je vidieť, že dobrý film sa dá natočiť aj na jednom mieste.