Alenka v říši divů (2010)

Je to pekné aj vtipné, ale na kreslenú verziu z 1951 to nemá. Kvalitné obsadenie, jediné, čo mi vadilo, bola Anne Hathaway, vôbec jej táto úloha nesadla a mala divnú tvár, nevyzerala dobre. Carter hviezdila a Depp je Depp, tam nie je o čom ;)

Kandidát (2013)

Takže v prvom rade toto je slovenský film s českou koprodukciou, žiadny česko-slovenský film. Nepoznám krajinu, ktorá by si privlastňovala tak filmy ako Česko, hlavne tie koprodukčné. Už tu máme zas starý známy fenomén z čias socíku - čo bolo československé, bolo vlastne české a inak to neplatilo. Čo všetko nie je české? Asi vzduch. Ešte aby sme dnes rozoberali tému čechoslovakizmu je fakt trápne. Preto sme sa aj v 1992 rozišli. Film je natočený dobre, dobrá hudba, výborní herci. Aj my občas vieme natočiť dobrý film, aj keď zlatej ére sa to nevyrovná. Neviem prečo tam obsadili českých hercov, tí to celé špatili, keby aspoň po slovensky vedeli, tak ako slovenskí herci sa musia drviť češtinu, aj keď nie všetkým to ide dobre a mne to tiež trhá uši, keď to nevedia, aspoňže občas môžu hovoriť vlastným jazykom, lebo inak by chudáci Česi asi nerozumeli. Mám hold smolu, že vlastne mojím druhým rodným jazykom je čeština, môžem tak buzerovať obe strany. Hlavnými ťahúňmi filmu sú Majeský, Hilmerová a Kubovčík. Dobre vsadili známe slovensko-české naťahovačky, ako kto na koho pindá, dali to takmer z plných pľúc a celý kontext filmu vyznel skôr ako výsmech Čechom. Dej nie je nijak komplikovaný a línia je pomerne jasná. Tento film dobre reflektujte súčasné riadenie sveta - reklama, médiá, politika, financie... 4* dávam za dobré tempo, vtipné hlášky, prevedenie a výkon, ak odmyslím dej, inak by som dal max 3*. Ešte technická poznámka k obžerstvu - obžerstvo je to vtedy, keď človek je nadmieru a má z toho nadmierny pôžitok a nie to, že si niekto dá nejaký zákusok. Tá upútavka s dabovaným Majeským v češtine je asi vtip, príšerné!

Beowulf (2007)

Jeden veľký gýčový kŕč. Žiaľ slabé CGI prevedenie mi úplne vzalo všetky ilúzie o tomto filme, ani na dej sa nedalo sústrediť. Keby to bola animácia v nejakej video hre, poviem, cool, to je dobré, lebo presne to mi to pripomína. Najviac mi prekážalo, že vytvorili digitálne podoby reálnych hercov.

Verdi (1982) (seriál)

Doposiaľ najlepšia adaptácia života hudobného génia Verdiho, zatiaľ nič tento seriál neprekonalo. Ani netušil, že okrem hudby bude nástrojom aj talianskej revolty voči rakúskym okupantom a že bude zjednotiteľom Talianska, keďže dovtedy o Talianoch ako národe sa nedalo ešte hovoriť, pretože sa každý separoval a o jednote nikto nechcel ani počuť, samozrejme najmä tí bohatí. U nás išiel tento seriál v 80. rokoch pod názvom Verdi s výborným slovenským dabingom, v hlavnej úlohe Boris Farkaš ako Verdi, Zdena Studenková ako Margherita, Ladislav Chudík ako rozprávač, réžia Etela Balgová-Harantová.

Černá ovce (2009)

Zaujímavá tragikomédia, jednoducho talianska. Valeriu Golino nepoznám v takejto polohe, zahrala to výborne a je stále krásna. Prvýkrát som ju zaregistroval vo filme Rain Man a Horúce strely.

R´ha (2012) (amatérský film)

Chlapec má talent. Pri dnešných technológiách, resp. programoch to skutočne môže dokázať každý, kto má čas, chuť učiť sa a má doslova nekonečnú trpezlivosť. Ak by som hodnotil prevedenie, tak to je na 80%, aj keď s elementárnymi chybami, na študenta animácie a VFX je to však zarážajúce. Ak si dal tak záležať na budovách a iných scénach, tak nepochopím, ako mohol odfláknuť lietajúce objekty, ktoré fakt vyzerajú ako starý Enterprise na šnúrkach. To mi prišlo komické. Ak to porovnám s ďalším samotvorným dielom The Passenger od Chrisa Jonesa, tak Jones aspoň svoje video spravil bez chýb.

Případ Barnabáš Kos (1964)

Trezorový film, sa vôbec čudujem, že ho uviedli do kín. Skvelá a pokroková satira. Neviem prečo niekomu vadí predabovanie Kemra, bežná prax tej doby, daboval sa každý herec, ak nevedel dostatočne jazyk alebo nejako inak nevyhovoval režisérovi. Je dosť slovenských filmov, kde boli predabovaní aj samotní slovenskí herci a takisto aj slovenskí herci v českých filmoch. Krivosudský nadaboval Kemra perfektne, keby som Kemra nepoznal, tak by som povedal, že je to jeho hlas ;)

Croodsovi (2013)

Výborné efekty, pekný a poučný príbeh pre deti. Animátori si to užili, až na ten príbeh, pár vtipných chvíľ tam bolo, ale rozhodne to nedosahuje kvalít filmov ako Hľadá sa Nemo, Rataouille či Ako si vycvičiť draka. Čo ma na tomto pobavilo boli tie pestré evolučné prechodné medzičlánky, toto by si mali pozrieť hlavne antropológia a biológovia, nech ich vidia aspoň vo filme :)

...a čakalo ich peklo (2005) (TV film)

Toto nech si pozrú všetci, čo tak obdivujú komunizmus. Memento pre všetkých. Komunizmus bol ďaleko horší ako fašizmus a mal na ľudí o to väčší dopad, pretože trval aj omnoho dlhšie. Tí čo držali hubu a krok a netýkalo sa to ich, tak sa o to nezaujímali, ani o tom vlastne nevedeli a aj keď vedeli, tak boli ticho, tak tí žili normálne a boli kŕmení ideológiou. Nepochopím ako je možné, že dodnes nie je komunizmus zakázaný, to sme tak rýchlo na všetko zabudli? Mnohí komunisti, ktorí mali skončiť na popravisku alebo v base, si bačovali po revolúcii ďalej... Na samotnom socializme nie je nič zlé, problémom je, že je neustále spájaný s komunizmom, žiaľ u nás prišiel socializmus práve s komunizmom. Vždy nejaký režim vystrieda druhý, dnes si myslíme, ako sme slobodní, ale žijeme v inom druhu diktatúry - kapitalizme. Budúcnosť ale patrí socializmu, raz sa možno dočkáme života ako v Star Treku :)

Marta a Věra (2014) (seriál)

Nič extra, ale dá sa na to pozerať. Toto nie je zrovna žáner, ktorým by česká či slovenská produkcia hviezdila, ale je to dobrý pokus, avšak žánrovo podobný sitcom Zita na krku, ktorý sa žiaľ stal prepadákom, sa mi zdá lepší.