Nene (2022)

(71/2022) / Mám trochu taký pocit, že to Jordan Peele tentokrát prešvihol a zamotal sa v snahe vytvoriť niečo viac ako len sci-fi horor. Nie prvý krát sa stalo, že priveľká snaha dokáže výsledné dielo potopiť. Aj chápem o čo mu išlo, ale nemyslím si, že sa to podarilo. Z celého filmu je najviac cítiť pretlak nápadov z ktorých ani jeden nakoniec nedominuje a čo je horšie ani nevyniká extra kvalitou. Tak si to zhrňme čo všetko v Nope nájdeme: metaforická línia so šimpanzom, rodinná dráma, pokus o spoločenský presah, klasický horor, akčný film, western. Prístup zo všetkého trochu malo logicky za následok, že ani jedna línia neprináša uspokojivé rozuzlenie. Paradoxne čo funguje najlepšie je tá najobyčajnejšia hororová línia. V budovaní atmosféry je Peele asi najlepší, v uzatváraní príbehov mu to zatiaľ vyšlo len v jeho prvom filme Get Out. Neviem, či je na neho vyvíjaný tlak, alebo si to robí sám, najlepšie by bolo keby trochu ubral zo svojich ambícií. Nemyslím to samozrejme v zlom, skôr znížiť počet ambícií na jeden film. Stále je to veľký talent a na jeho ďalšie filmy sa budem vždy tešiť. Dávam výstražné 3*. (6/10)

Elvis (2022)

(70/2022) / Veľmi efektné, krásne farebné, neskutočne postrihané. K pozitívam radím aj výkon Austina Butlera ako Elvisa. Super sa mu podarilo hlavne vystihnúť zmenu medzi dvadsať ročným Elvisom a tým na sklonku kariéry. Tu ale pozitíva končia. Film vnímam ako veľmi povrchný, skratkovitý a strašne na efekt v zmysle scénok a dialógov, ktoré mi prišli poriadne umelé. Vadil mi aj "umelý" Tom Hanks, ktorého postava je riadna karikatúra. Z troch autobiopicov neočakávane najlepšie pre mňa dopadol Rocketman (6/10)

Černý telefon (2021)

(69/2022) / Nie som z tohto filmu tak ohúrený ako som možno pred pozretím čakal. Oproti väčšine konkurencie je to trochu vyzretejší materiál, ale okrem solídneho príbehu a slušného viziálu neponúka nič moc navyše oproti žánrovému štandardu. Trochu chýba moment prekvapenia alebo silnejšie finále. Samotný nápad s telefónom je fajn, ale na úplný wow efekt je to málo mystery a vlastne tá nadprirodzenosť vyšumí trochu do stratena a príbehu nič nepridá. Nemám pocit, že The Black Phone jednoducho prekonal alebo posunul hranice žánru. (5/10)

Mluv s ní (2002)

(68/2022) / Ďalší hodnotný Almodóvar. Bizarná téma a celkom neobvykle pohľad na mužskú psychiku. Jemná poetika, zaujímavo zostavený príbeh, drtivá pointa, klasické trademarky režiséra. (8/10)

Predátor: Kořist (2022)

(67/2022) / Osobne som nič výnimočné na tomto filme nenašiel. Príbeh štandardný a podľa mňa sa ani moc nepodarilo ho vygradovať. Celá tá indiánska tématika, dajme tomu, ale nejako zvlášť ma to nechytilo. Najhorší je rozhodne záverečný fight, kde Predátor prejde náhlou príhodou demencie, škoda. Na pomery streamu ale obstojný kúsok s priemernou zábavnosťou. (6/10)

Samaritán (2022)

(66/2022) / Tešil som sa na Slya, námet znel super, presne rola ako šitá pre neho. Výsledok je ale o dosť horší ako som čakal a chcel. Predvídateľný, plochý, slabo vystavaný príbeh je najväčší problém. Celý film pôsobí veľmi "teen", myslím, že šlo práve o to osloviť mladé publikum. Obávam sa ale, že práve pre toto publikum bude zase film moc obyčajný a zdĺhavý. Určite tomu viac svedčí stream, kino by bol pravdepodobne fail. (5/10)

Panství Downton: Nová éra (2022)

(65/2022) / Parádny fan service. Filmu nechýba nič čo nás tak bavilo na seriály. Som rád, že sa podarilo znovu dať dokopy starú partiu a ešte k tomu pridať Dominica Westa, výborný výber. Myslím, že človeku ktorý nepozeral pôvodný seriál film moc nedá. Vsetky tie referencie, vzťahy, narážky, bez znalosti seriálu sa v tom divák nevyzná. Dufam, že sa ešte tvorcovia vrátia s ďalšími filmami. Hodnotím trochu neobjektívne ako verný fanúšik. (9/10)

Třináct životů (2022)

(64/2022) / Neskutočný príbeh, skvelé spracovanie. V podobných filmoch sa častokrát preháňa a zveličuje, v tomto prípade bola realita ešte náročnejšia. Obdivujem Rona Howarda za takmer úplnú absenciu pátosu. Film pritom ponúka emócií až až. Vyšiel aj casting a celé je to skvele a hlavne prehladne natočené. Amazon má byť na čo hrdý. (9/10)

Požár (2021)

(63/2022) Trefný dokument o zmene klímy na príklade austrálskych požiarov. Jasné, ide sa aj do politiky a najednoduchšie je označiť film nálepkou politická agitka. Fakt ale je, že pán austrálsky premiér je kus arogantného debila. Mne sa páčilo ako je dokument poskladaný, žiadne nudné momenty, ukážky z požiarov, rozhovory, demonštrácie, politika. (7/10)

Rooney (2022)

(62/2022) / Ale hej, pekne spracované. Nie som fanúšikom ManU, ale napriek tomu ako nesympaticky Wayne Rooney na prvý pohľad vyzerá mi bol vždy sympatický. Nikto mu už nezoberie, aspoň nie tak skoro, prvenstvá ako najmladší gólový strelec Premier League, najmladší strelec anglickej repre a tuším aj najmladší strelec na Euro. Nie je to hviezda typu Messi či Ronaldo, ale vždy mi prišiel viac ľudský. A jeho gól nožničkami, fu, najlepšia reklama na futbal. Dokument, štandardný, Wayne sa ukazuje o dosť viac inteligentný ako to vyzeralo z tlačoviek, pár komentov od kolegov a trénerov sú doplnené zábermi zo zápasov. Taký štandard, neurazí. (6/10)