Empire State (2013)

(105/2013) / Docela škoda, pretože tento heistík by si zaslúžil lepšie spracovanie. Čo bolo na filme dokonalé bolo stvárnenie 80-tych rokov a vizuálne nemám filmu čo vytknúť. Horšie to však je s dejom, ktorý je vyslovene odfláknutý. Žiadne napätie pri vlámačke, žiadna chémia medzi postavami. Dwayne je tu vyslovene len do počtu a to je škoda. (6/10)

Světová válka Z (2013)

(104/2013) / Osobne som sa počas pozerania WWZ rozhodol, že film budem hodnotiť v rámci žánru zombie filmov. Z tohoto pohľadu je WWZ vlastne bombastický kúsok. Áno, žiadny aspekt filmu nie je vyslovene nadpriemerný, ale samotný zombies sú docela namakaný a ich spracovanie patrí jednoznačne k tomu najlepšiemu čo sa dá vidieť. K tomu Brad Pitt výborný. jednoznačne by to chcelo druhý diel, ten námet má rozhodne potenciál. (8/10)

Edith Piaf (2007)

(103/2013) / 3* za remeselne slušne zvádnutý film v krásnych farbách. 5* za Marion/Édith. (8/10)

Iron Man (2008)

(102/2013) / Vďaka bohu za dobrý výber hercov lebo inak by to bola až príliš jednoduchá jednohubka. Jeff, Gwyneth a hlavne teda Downey Jr. to držia v pozeratelnej sfére. Padouch docela nič moc, zápletka doslova nulová, ovela lepší by asi bol zloduch z blízkeho východu, škoda, že táto geografická línia je iba jemne načrtnutá. Pekné je ovšem Gothamovské prostredie a aj samotný oblek Iron Mana má niečo do seba. Do party s inými Marvelovcami super, ako samotný príbeh však prvý Iron Man nevyletel nad priemer. (6/10)

Star Trek: Do temnoty (2013)

(101/2013) / Tak Abramsovi neodpustím nič a hodnotím na plno. Inak by to na tých 3 možno bolo. Dialógy hrôza, Daniel Steelová by mala radosť, plačúci Spock, komický rusák Yelchin...jedným slovom katastrofa. Pokus o melodramatický príbeh obohatený o pár vtípkov fungoval veľmi zriedka. Jediný kto by mi ako tak sedel do schémy je Pegg, ktorý ale mal byť samozrejme tmavší. Technika na vesmírnej lodi predsa musí hrať černoch! A Khan? Hrôzu som mal jedine z toho, že si odšróbuje pri svojich partoch čelusť od hlavy. Divím sa, že diváci sú taký blahosklonný v prpade značky Star Trek. Pre mňa je film v jadre iba podpriemerný popcorn (nič samozrejme proti, ja popcorny rád) s lacnými dialógmy a slabučnkým príbehom. Ale tie prachy v tom veru vidno. (4/10)

Nespoutaný Django (2012)

(100/2013) / Po bastardoch som od Djanga očakával filmové výšiny. Hned na začiatok musím povedať, že podľa mňa je Django o jednu triedu horší film ako IB. A všetko začalo tak dobre, že som sa dobrú hodinku a pol neodlepil od telky. Dvojka Waltz & Foxx, čistá dokonalosť. KKK, zúbok na pružinke, bar, kecy, no jedna báseň. Všetko sa zmenilo v okamihu keď začali riešiť Djangovu ženskú. Vytratila sa trefnosť, lahkosť. Stále to bol Tarantino, ale tak moc typický, prvoplánový a jednoznačný. Dokonca prvá "notable" kvalitatívne horšia scéna prišla paradoxne s Leovým nástupom. Toľko krát diskutovaný zabaraný koniec samozrejme k štandardnej Tarantinovskej 5/5 nepomohol. Keď sa na film ovšem pozrem nie s ohladom na QT, tak v porovnaní s drvivou väčšinou tvorby sa jedná o bohovsky zábavnú jazdu vzdialenú pre väčšinu režisérov na svetelné roky. Nikto nedokáže aby 165 minút ubehlo s takou lahkosťou. Aha a áno Samuel to zabil znovu :). (8/10).

Pot a krev (2013)

(99/2013) / Je mi úplne jasné, že Pain and Gain dokáže nasrať v prých pár minútach. Ja radím zobrať to trochu z nadhľadu a s vypnutou hlavou si užiť neskutočný nášup hlášok, vtípkov, absurdných situáciu a trochu aj tej akcie. A k tomu ten parádny, farebne vypiplný vizuál. Je to hrozne tupý film, ale tak neskutočne zábavný. Večná škoda, že rolu vo filme nedostal aj Turturo, to by som asi naozaj išiel až na maximum. (8/10)

Vedlejší účinky (2013)

(98/2013) / Dokonalý Jude Law v sterilnom a docela štandardnom príbehu. V žiadnej fáze filmu som nedostal čo i len trochu výraznejšie emócie, napriek tomu, že Soderbergh sa o ne vyslovene snaží. Takisto označiť film ako psychologický je asi mierne prehnané. Áno dobrá dráma to je, ale nejakej veľkej psychológie som tam nepostrehol. (7/10)

Země bez zákona (2012)

(97/2013) / Znovu sa ukázalo, ako dokážu prehnané očakávania deformovať vnímanie filmu. Lawless je sklamaním. Dve obrovské šance prepásnuté pod tonami nudných kecov drsných borcov. Aký zmysel mala epizódka s Oldmanom, z ktorej mohla byť pri jeho geniálnom herectve nosná časť filmu som nepochopil, rovnako ako šanca na najslizskejšieho parchanta v podaní geniálneho Pearca. Áno záverečná scéna znese kritéria top kvality, ale tých 5 minút proste nevyváži premrhaný potenciál. Najmä ten herecký. Čo bolo rozhodne poznať bol hudobný výber, často docela nezvyčajný, viditelne rukopis Nicka Cavea. (6/10)

Dokonalý svět (1993)

(96/2013) / Takmer dokonalý film, pre mňa to na plný počet nebude hlavne kvoli krpcovi. Je mi jasné, že čakať v jeho veku nejaké herectvo ja asi naivné, ovšem lepšie vybrať sa asi dalo. Dva silné články samozrejme Costner a Clint. Clint exceluje režisérsky, ale aj herecky, ten jeho skrivený, životom ošlahaný pohľad do dialky, trademark ako vyšitý. Pekné prostredie, kvalitný scenár, celkovo príjemný zážitok. (8/10)