Nikdo nepřežije (2012)

(95/2013) / Je kopa "menších thrillerov" s lepšou story a určite lepšími hercami. Ano, zápletka je OK, bohužial ostalo len pri nej. Ešte do očí bije, že vo filme je vlastne len jeden herec, Luke Evans, nebyť jeho asi by to končilo totálnym prepadákom. Pozreteľný priemer so slušne depresívnou tmavou atmosférou. (6/10)

Dealer III (2005)

(94/2013) / Perfektná séria od Refna, ťažko nájsť podobne ladený film. Momentálne hodnotenie na csfd je 77, 77, 84 čo sa týka celej série. Paradoxne po prvom pozretí mám pocit, že sa jednalo o najslabší kus, aj keď zameranie na srbov bola dobrá voľba. Mikkelsen chýbal kriticky, a Zlatko ho proste nahradiť nedokázal. Celkovo ide film v pravidlách celej série, aj keď scéna s odstraňovaním mrtvol bolo asi to najhustejšie čo je možné v ramci gore vidieť vo filmoch vôbec. Treba určite vidieť všetkých Pusherov po sebe aby človek dokonale vstrebal tú autenticky deresívnu atmosféru dealerov Kodane. (8/10)

Lid versus Larry Flynt (1996)

(93/2013) / Postupom času som si velmi obľúbil túto Formanovku, ktorá by som prirovnal k Man on the Moon. Pomalým, kľudným priebehom, super hereckým výkonom v hlavnej roli. Na plný počet to ale nebude, možno je to nakoniec aj tým, že film som od začiatku pozerával s otrasným českým dabingom a tak som si na to postupne zvykol, že originál zvuk som ešte ani nepočul. Herecky nad všetkými jednoznačne vyčnieva Woody, ktorému nestíha ani relatívne dobrá Courtney. Perfektné bolo vidieť samotného Flynta v roli sudcu. (8/10).

Zjizvená tvář (1983)

(92/2013) / Čo viac dodať ku Scarfaceovi. Brutálny, surový materiál zostrihaný na 170 minút gangsterskej parády. Napriek tomu, že je jasné ktoré mená stoja za výsledkom, hneď za nimi je v tesnom závese Giorgio Moroder, ktorého hudba a výber songov dodáva filmu tú zváštnu, depresívne pôsobiacu podobu. (10/10)

Království lesních strážců (2013)

(91/2013) / No veru, nič výnimočné, ovšem pozreť sa to dalo, síce som pár krát od toho odbehol. Animácia priemer, príbeh podpriemer, vtípky priemer. Ale nakoniec chtiac nechtiac príjemný pocit po dopozeraní zostal. Proste animovaná jednohubka, ktorú skúsiť je vždy lepšie ako hociktorú komédiu poslednej doby. (6/10)

Jackie Brown (1997)

(90/2013) / Skrytý klenot Quentinovej filmografie. Jackie Brown som prvýkrát videl hodne dávno, asi sa mi to aj páčilo tipujem. Podujal som sa na druhé zhliadnutie po rokoch. Po tých dlhých rokoch keď som videl QT vývoj a posun o hodné kroky dopredu, trochu som sa aj obával čo mi vlastne Jackie ponúkne. Nie je ľahké neporovnávať Jackie s Pulp Fiction, ono sa totižto zdanlivo jedná o ten istý žáner. Po pozretí však musím konštatovať, že to nie je docela pravda. Jackie je totižto v istých momentoch ešte dokonalejšia. A viac ako o zbierku poviedok sa jedná o pomaličký heist. Z Pulp Ficiton sa postupne sa stal kult, film už ani nie je filmom, ale zbierkou dokonalých, kultových momentov. Dobehla ho jeho dokonalosť. Jackie sa drží oveľa viac pri zemi, jemne rozohráva vzťahy postáv, netlačí tak na pílu, ale štýlová je minimálne rovnako. OST takisto porovnatelný s genialitou sountracku PF. Smiešne je vidieť ako sa kopa komentárov točí ohľadne nudy, zdĺhavosti, nudných dialógov a podobne. Škoda, že niektorí diváci poslali film do priemerných vôd práve kvoli porovnávaniu s PF, Jackie Brown totižto poskytuje ako celok ešte intenzívnejší a prepracovanejší zážitok. (10/10).

Bahno z Mississippi (2012)

(89/2013) / Ja som proste vedel, že Mud bude pecka. Vedel som to hneď ako som sa pozrel na profil Jeffa Nicholsa. Natočil síce len jeden film, ale už pri Take Shelter bolo jasné, že si tu niekto ide vlastnou, síce pre veľa divákov, pomalou, zdĺhavou cestou. Take Shelter a Mud sú napriek svojej dĺžke filmy pri ktorých by som zvládol ešte aj hodinu navrch. Ďalším faktorom, ktorý potvrdzoval, že sklamaný neostanem bol určite McConaughey. Matthew zažiaril po krátkom čase opäť a síce v Mud je to charakter ktorý je v niečom podobný chlapíkovi z Killer Joe, alebo frajerovi z Lincoln Lawyer, stále si dokázal udržať tú svoju jedinečnosť a v tomto filme to bol proste Mud. Film postupne prechádza pomalým vývojom, nikam sa nežene. Začiatok je jednoznačne zahalený príjemným nádychom dobrodružného tajomstva. Postupne sa film vracia do reality, do všedných problémov obyvateľov Arkansasu. Ku koncu je jasné, že sa schyluje aj k akčnejšiemu záveru. Mud nastavuje moje očakávania od Jeffa Nicholsa veľmi vysoko, mám dokonca trochu strach, že tento kúsok sa mu už prekonať nepodarí. Aby som to nejako zhrnul: Mud je atmosferický, pokojne (prvú polku) plynúci filmík, ktorý dokáže postupne odkrývať veci schované hlboko v každej z postáv. 10/10

Divoši (2012)

(88/2013) / Tak toto vôbec nedopadlo zle, aj keď posledné Stoneove filmy nabádali k miernej ostražitosti :). Savages vôbec nie sú akčný film aj keď pár scén (veľmi slušných) by sa našlo. Skorej sa jedná o kvalitnú gangsterku založenú hlavne na peknom obraze, perfektných dialógoch a kvalitných explicitných scénok. Benicio jednoznačne najlepší gangster posledných pár rokov. (8/10).

Nadějné vyhlídky (2012)

(87/2013) / Už keď som sa rozhodol, že pojdem do takejto klasiky mi bolo jasné, že by to mohlo aj trochu boleť. Toto očakávanie sa splnilo do bodky. Ťažkopádny film, ktorý je treba rozdýchavať hlavne zo začiatku, od takej polovice sa to dopozerať dá aj s tým, že si človek uvedomí, že vlastne nesleduje až takú tragédiu. Nepochybne je to kvalitne urobený film, mňa ale nemal čím výraznejšie zaujať. (5/10)

A Resurrection (2013)

(86/2013) / Už dlhú dobu sa mi nestalo, že by som mal chuť nakopať do gebule tvorcu filmu. V tomto prípade, by som najradšej bol keby som mal túto možnosť pri scenáristovi, ale kľudne by mohol byť aj režisér. Hneď za nimi by do tretice mohol nasledovať vedúci kastingov. Títo traja stačili na to aby totálne zrušili film, ktorý mohol byť aspoň slušný podpriemer. (1/10)