Starosta Kingstownu - Série 1 (2021) (série)

(Se1/2024) / Rovno poviem, že očakávania boli vcelku vysoké. Extra produktívny Taylor Sheridan vyprodukoval ďalší seriál a tentokrát sa z westernu presúvame do policajno-gangstersko-väzenskej drámy. Na papieri to znie nadupane. A prvá séria vôbec nie je márna. Prvých pár dielov mi trochu trvalo zorientovať sa vo vzťahoch a dynamike rôznych frakcií, ale ku koncu série už všetko do seba zaklaplo. Herecky aj príbehovo tomu šéfuje Jeremy Renner a výber to bol dobrý. Prva séria je drsná, mačovská a napínavá zábava. (85%)

Láska a smrt (2023) (seriál)

(mS1/2024) / Nech hľadám ako hľadám, neviem nájsť čo tejto minisérii vytknúť. Možno tých prvých pár dielov sa mohlo ísť na prvý pohľad viac k veci, ale odmenou za pomalšie tempo boli super prepracované postavy a originálne postavený príbeh. Herci v hlavných úlohách, čistá paráda. Olsenka je skvelá, to už vieme, ale napasovať k nej Jesse Plemonsa bol geniálny ťah. Oceňujem aj primeranú dĺžku. Love&Death je napriek sekere super oddychový seriál. (9/10)

Yellowjackets (2021) (seriál)

S1: 75%, S2: 65%. Po dvoch sériách musím priznať, že ma to celkom chytilo. Aj keď je to riadny úlet častokrát. Dôležité je, že mám stále chuť pustiť si ďalší diel. Herecky fajn, príbeh ujde a je to stále dostatočne mystery. Uvidíme.

S tebou mě baví svět (1982)

(96/2023) / Tak kým som tento film celý videl v kuse, už mi to dostatočne stihli pokaziť všetci príbuzní večným opakovaním hlášok. Ale uznávam, že je to vcelku podarená komédia, na ktorej je určite najlepší Julo Satinský. Jo, česi tieto rodinné komédie vedia. (7/10)

Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) (TV film)

(95/2023) / Topkový český rom-com s normalizačným podtónom. Film je pekne zreštaurovaný a inak aj celkom zručne natočený. Toto by kľudne mohol covernúť Hollywood 🙂. (7/10)

Nech svět světem (2023)

(94/2023) / Zábavný film. Keďže tá téma má hypoteticky milión možností kam smerovať, vždy bude nejaké frflanie. Hlavný artikel filmu je ale schopnosť udržať pozornosť. Dej totiž ukazuje menej ako viac a je skôr psychologický ako akčný takže som bol celý čas v napätí. Super casting, vcelku 'exotický' ale super funkčný. Vcelku svieži vietor na Netflixe. (7/10)

Papežův vymítač (2023)

(93/2023) / No, veľa som od tohto filmu neočakával, ale musím priznať, že som sa celkom zabavil. Samozrejme hlavný ťahák na papieri bol Russell Crowe, už dlhšie som ho v ničom novom nevidel a teda prekonal moje očakávania, výborná postava. Bez neho by to bolo o dosť horšie. Inak štandardný exorcistický film s nijak veľkými ambíciami, ale dostačujúci. Otázka je, či bude druhý diel, celkom by to šlo. (7/10)

Zahrada (1995)

(92/2023) / Myslím, že pred dákymi rokmi by som ťažšie tieto slovenské haluze vstrebával, ake tak už niečo mám zo slovenských filmov napozerané. Neskutočne pekný filmu. Obrazovo, kopa, kopa myšlienok, nápadov a stále to pekne drží pokope. Luknár, Labuda top. Film je klasický slovenský, málo príbehu, veľa metafor. Už si to ale viem vcelku užiť. Myslím, že Záhrada je naozaj jeden z tých našich najzaujímavejších filmov 90tych rokov. (8/10)

Kosenie jastrabej lúky (1981)

(91/2023) / Výborný Uher. Tak príjemný, dobre napísaný a prirodzene pôsobiaci film som nečakal. Dokonca aj dialógy sú príjemné pre uši, aj keď už samozrejme pôsobia moc uhladene. Ak by sme hodnotenie filmu našili na túto dobu, tak sa jedná o indie psychologickú vzťahovku 🙂. Nenápadný ale výborný film. (9/10)

Sedím na konári a je mi dobre (1989)

(90/2023) / Jakubisko vládne scéne, ale ako vždy sa stráca v príbehu, ktorý je nemá ako je typické žiadnu výraznú štruktúru. Ono, ja to možno ani nemyslím v zlom, toto je on, toto je jeho trademark. Tlieskam výbornému Polívkovi, bez ktorého by film ozaj nebol tým čím naozaj je. Film je veľmi pekný na pohľad, hrá farbami a niektoré scény by aspon v 1,85:1 vynikli podstatne viac, tentokrát tomu ten "oklieštený" obraz trochu ubral. Keďže mám za sebou majstrove prvotiny a vedel som čo čakať, som spokojný. Z tej plejády "povtáčikových" filmov je možno aj ten najlepší. (8/10)