Až přijde kocour (1963)

(91/2017) / Je isté, že Všichni dobří rodáci sú vyspelejší film, v prípade Kocoura je ale krásne vidno o kolko divokejší a tvorivejší ešte Jasný bol. Tá živelnosť síce chvílami spôsobuje chaotické vyznenie niektorých scén, ako celok je ale film zážitok. Vizuálna podoba filmu je originálna aj na 60-te roky a snáď len Jakubisko mal podobný talent. Technicky je film lahôdka a aj náročnejšie farebné scény vyznievajú prekvapivo kvalitne a nerušivo. K tomu si treba prirátať herecký výkvet, najviac zaujal asi Menšík a samozrejme tiež mladunká peknučká Milka. Rád by som videl tento film trochu "upratanejší", možno inak zostrihaný, buď by dosiahol na filmový vrchol alebo stratil na svojom čare. (8/10)

Nicota (2016)

(90/2017) / Asi až moc ambiciózny resp. preplácaný scenár prerástol tvorcom cez hlavu po hodinke a ja som rýchle stratil o film záujem, keďže som sa tešil na solídny eco / space terror nášup. Cornenberg by bol na maskérov hrdý. (4/10)

Hluboký spánek (1946)

(89/2017) / To čo ma tak bavilo prvú polhodinu ma nakoniec aj zabilo, presne ako v prípade The Maltese Falcon. Humphrey síce je nespochibniteľný klenot noir obdobia ale keďže v rámci pravidiel žánru je na obrazovke snáď každú sekundu filmu, rýchlo mi aj začal liezť na nervy. Znovu tu máme celkom obyčajný krimi príbeh a kadencia dialógov je obdivuhodná. Stále čakám ktorý, a či vôbec ma noir dostane. (6/10)

Velká čínská zeď (2016)

(88/2017) / Tak ako vždy, keď človek čaká najhoršie, výsledok nebýva taký zlý. Divil som sa ale Damon celkom dobre zapadol do orientálneho prostredia a aj vďaka zaujímavo napísanej postave v pohode utiahol celý film. Celý film je čisté CGI ale väčšinu času znesiteľné. A do žánrov treba pripísať komédia, je len dobre, že sa film neberie moc vážne, to ho dosť zachránilo. (6/10)

Proti vlastní krvi (2016)

(87/2017) / Spolu s Moonlightom film roka 2017 so far. Adam Smith na to, že dotereraz sa k filmovaniu dostal len cez klipy, kraťase a pár seriálov, ukázal ako sa debutuje v nezávislom filme a vypýtal si vstupenku do prvej ligy. Film perfektne pracuje s tempom a po akčnejších resp. drsnejších scénach dáva priestor postavám a hlavne divákom aby videné sprocesovali do psychológie postáv a ich vývoja. Odporúčam ak je možné dať volume na max. pretože OST pripravili slávny The Chemical Brothers a je to cítiť. Lúpežná scéna je akčným vrcholom filmu a možno aj tohto roka. Dokonalý zážitok z hutného, ťažkého filmu dokonali Gleeson s Fassbenderom a servírujú momentálny top. Pozor ale na sklamanie, žiadny super rýchly cool zážitok tu nikoho nečaká, a film sa v plnej kráse ukáže len trpezlivému oku. (9/10)

Zakladatel (2016)

(86/2017) / Pozerateľný kúsok s klasicky dobrým Keatonom. Bohužiaľ reálne film nemá filmársky ani príbehovo čím prekvapiť. Nezaškodilo by mať občas trochu vyššie ambície. (6/10)

Prázdniny v Římě (1953)

(85/2017) / Peknučká Audrey s Gregory Peckom s prehľadom potiahli tento milý letný filmík. Trošku mi vadili niektoré naťahované scény a pri trochu snahy mohol byť film o kúsok svižnejší. (8/10)

Vtáčkovia, siroty a blázni (1969)

(84/2017) / Jakubisko je majster scény a záberu a to čo dokázal v tomto filme spolu s kameramanom Lutherom je výnimočné. Nemyslím si, že existuje slovenský film, ktorý by bol vizuálne porovnatelný, či už originalitou alebo kvalitou. K dokonalosti filmu dopomohol aj dobový kontext a tiež herci, ktorí nezabudnutelne stvorili tri klasicky bizarné a bláznivé Jakubiskove postavy. Je možné, že toto bude jeho najlepší film. (9/10)

Salvador (1986)

(83/2017) / Celý film mi robilo problém sa sústrediť, keďže Stone zrežíroval Salvador značne chaotickým spôsobom. Predpokladám, že to bol zámer a výsledok mal byť dynamicky pôsobiaci film. Inak už v mladosti sa Stone vrhol rovno na háklivé témy a nezaprel v sebe kritika médií a politikov. James Woods nesklamal ako tvár filmu, ale jeho ukecaná postava len prispela k celkovému chaosu v scénach. Originálny film, ktorý ale nemusí sadnúť každému. (6/10)

Stezky slávy (1957)

(82/2017) / Ak film nestratí nič zo svojho technického spracovania, hereckých výkonov a hlavne posolstva nič ani po 60-tich rokoch jedná sa o výnimočné dielo. Paths of Glory sa zaraďuje k ďalším Kubrickovým legendám ako Dr. Stranglove, alebo Fail-safe od Lumeta. Svoje dostali tak absurdné zelené mozgy ako aj povestná ľudská chamtivosť po moci. Elegantne takisto aj cirkev. Skvelý film. (10/10)