Noe (2014)

Podľa môjho názoru vynikajúci film, ktorý priniesol zaujímavý a neokukaný pohľad na biblické udalosti. Čakal som klasický výpravný a notoricky známy príbeh z Biblie, ale dostal som pravý opak. Arofonsky sa nezaprel a nenechal nič dlžný svojej povesti, keď sa nebál a do filmu zakomponoval dosiaľ nevídané nové obzory a možnosti, akými obohatiť staré známe biblické príbehy. (Samozrejme Sväté písmo navždy zostane tím, čím je, a teda nezmeniteľnou a navždy pevne ustanovenou dogmou minimálne troch náboženstiev, ale v dnešnej dobe, a hlavne pri filmoch nezaškodí troška inovácie, všakže :) Celý film som fandil Jafetovi a veru, aj slzu som skoro vyronil pri nekompromisnosti Noeho voči Na'el. Padlý anjeli nemali chybu a tento film ma tak uchvátil, že mu dávam nekompromisných 5*

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Síce Ridley patrí medzi mojich najobľúbenejších režisérov, tento film nenaplnil moje očakávania. Za pomerne krátku dobu sme mohli vidieť dva veľkofilmy týkajúce sa náboženskej tematiky ( je zaujímavé, že v oboch prípadoch išlo o biblické príbehy zo starého zákona, teda viac-menej primárne zobrazujúcu židovskú konfesiu, a keďže už niekoľko rokov nebol natočený žiadny veľkofilm venujúci sa počiatkom kresťansta a osoby Ježiša Krista, vychádza mi trocha konšpiračne, že vplyv Stevena Spileberga v Hollywoode je stále veľký :D) Ale späť k filmu. Ak by som mal porovnať tento film s Noem, jednoznačný víťaz je pre mňa osobne Noe, kde Arafonsky naozaj priniesol do starého známeho príbehu naozaj nevšedné prvky, medzi ktoré zaradiť padlých anjelov snažiacich sa o vykúpenie, alebo dilemu samotného Noeho, keď nie vždy mu bolo jasné, čo od neho Boh chce, čím dej dostal nový impulz. V Exodus sa nič také nekonalo. Príbeh pre laika nejasný a zmätočný a pre zasväteného nuda. Jediné, čo film prináša nové do deja je snaha o logické vysvetlenie 10 rán a ich nadväznosť. Áno, vizuálne efekty a celkovo veľkoleposť scén je vynikajúca, veď na tom sú založené takmer všetky Scottove filmy, ale v prípade takéhoto príbehu, kde by sa viac ocenila inovatívnosť scenára je to viac na škodu ako na osoh. Čo už aj majster tesár sa niekedy utne. 2*

Na hraně zítřka (2014)

Veľmi zábavné, nevtieravé akčné sci-fi, bez zbytočného filozofovania. Trochu mi chýbal lepší záver - happyend sa mi v tomto filme moc nehodil, ale inak nemôžem vyčítať takmer nič (možno tých respawn (ov) mohlo byť o trochu menej :) 4*

Přání smrti (1974)

Film o otcovi, ktorému znásilnia dcéru a zabijú manželku. On sa však nerozhodne vypátrať pôvodných vrahov a smilníkov, ale rozhodne sa čistiť ulice od podobných elementov. Nepatrím medzi divákov, ktorý vyhľadávajú takéto staré snímky, ale núdza ma donútila zhliadnuť tento snímok. Nečakal som od neho veľa a musím priznať, že neskamal. Jednoduchá pointa, na môj vkus príliš rozťahaná, ale zas tých 90 minút toľko nebolí. Možno by som film hodnotil inak, kebyže poznám celkovú tvorbu danej doby venujúcej sa danej problematike, akou bola zločinosť v amerike v 70. rokoch, a či sa skutočne našli také indivíduá, ktoré zobrali spravodlivosť do vlastných rúk a vďaka nim kriminalita skutočne klesala. Celkovo hodnotím film 3*

Osudový dotek (2004)

Prvá polhodina bola vynikajúca, strhujúca a napínavá atmosféra, keď som so zatajeným dychom (musím priznať, že niekedy aj so zúženými ritnými polkami) sledoval a čakal ako príbeh bude pokračovať. Niektoré pasáže, napríklad keď Evan držal nožík v ruke a s nepríčetným pohľadom pozeral na svoju mamu dodávali filmu prvky jemného hororu. Bohužiaľ, akonáhle nastúpil do deja Ashton Kutcher (musím podotknúť, že ako herca ho nemusím) kvalita filmu išla strmhlav dole. So zaujímavého príbehu sa zrazu vykľulo obyčajné klišé. Ashton cestuje v čase aby napravil konkrétnu chvíľu a keď sa prebudí zistí, že opäť sa niečo posralo. A takto si pocestuje párkrát do minulosti, aby vyskúšal všetky možnosti a nakoniec (ne)obetoval svoju lásku. Na škodu veci veľa otáznikov zostáva otvorených, alebo nie úplne zodpovedaných (napr. jeho otec). Po polovičke filmu je dej viac-menej predvídateľný. A z týchto dôvodov nemôžem dať snímke viac ako 3*

Dokonalý trik (2006)

Christopher Nolan, Hughh Jackman a Christian Bale nám ponúkli jeden skvelý TRIK, ktorý diváka DOKONALE zabavil. Je vidieť, že Nolan sa vo svojom remesle vyzná a musím povedať, že je to jeden z jeho najlepších, ak nie najlepší film. Moje uznanie si však vyslúžil popri hereckých esách ako je Hugh a Christian aj Michel Caine, ktorý je v tomto filme stranne nestranným pozorovateľom podporujúci jedného či druhého kúzelníka v časoch, keď sa im zdanlivo nedarí. Zapojenie vedecko-technickej revolúcie v podobe Teslu a jeho súperenie s Edisonom na diaľku príbehu dodáva na zábave. Jednoducho vynikajúci film so všetkým, čo k tomu patrí.

Hanebný pancharti (2009)

Tento film som zhliadol prvý krát len pred niekoľkými dňami. Brada Ptta ako herca v láske moc nemám a o svojich hereckých (ne)kvalitách nepresvedčil ani teraz. Ale za čo tento film oceňujem je rola Waltza v úlohe despotického, ale inteligentného nacistického dôstojníka, ktorému chtiac, nechtiac musíte fandiť. Možno si tento film nezaslúži plných 5 hviezdičiek ale geniálna scéna v krčme s Dianou kruger a ďalšimi nemecko-americkými vojakmi podľa mňa prekonáva aj najlepšie scény v pulp fiction, škoda že sa ich vo filme neobjavuje viac, ale mňa pobavila až, tak, že jej udeľujem plných päť.

Všichni do jednoho (2007)

Jeden z najväčších brakov českej kinematografie.......

Star Trek (2009)

Od tohto filmu som čakal klasické novodobé americké prvky, t.j. sentimentálne trápne emócie, úžasné vizuálne efekty, a klasické posteľné scény. Avšak jediné čo sa mi dostalo bola jedna VEĽKÁ NUDA spojená s neuveriteľne "prekvapujúcim" záverom.

KR 13 (2009)

Škoda niektorých chýb vo filme. Nápad filmu je výborný, keby sa snímke dostalo adekvátnej pozornosti a šiat klasických amerických drám, patril by tento film k nadpriemeru. Škoda, ale možno niekedy nabudúce