Město (2010)

Tento film patrí do kategórie raz vidieť a zahodiť. Nič čo by ma zaujalo, nič čo by som doteraz nevidel. Stále mi hlava nebere, že gangstri, ktorí sú ochotní vystrieľať 20 policajtov, nezabijú susedu od vedľa, ktorá by ich mohla bonznúť v momente. len aby si s ňou užil a zaľúbil sa ich nevinný parťák Dogy. No a pri scéne Dogy telefonuje svojej kočke z búdky pred bytom, aby sa presvedčil o jej lojalite a s poznámkou Dnes je jeden z tých slnečných dní sa tisnú slzy do očí, ale nie z dojemnosti ale z....

Den zrady (2011)

Motív, ktorý tu bol už niekoľkokrát, ale nikdy neomrzí (aspoň mňa osobne). Navyše videný v čase vrcholenia prezidentskej kampane medzi Clintonovou a Trumpom. Kto má viac špiny a podpásových rán na súpera ten vyhráva (a potom aká to demokracia). Ukážka toho, že nikdy sa nedá sedieť zároveň na stoličke mravnosti - ideálov a stoličke karierizmu - ambícií. Vždy sa musí jedna zlomiť. Ryana Goslinga som si obľúbil už dávnejšie, čo ma však prekvapuje je herecký výkon absolútneho neherca vždy vyškereného Klúniaka (ako ja ho nemôžem). ("Niekedy pôjdeme na pivo a možno mi povieš, čo si na guvernéra mal." "Ako vieš, že som nemal niečo na teba?")

Živý bič (1966) (TV film)

Nádherná slovenská klasika na motívy ešte klasickejšieho slovenského románu, ktorý dokonale vystihol problematiku slovenskej dediny v priebehu prvej svetovej vojny. Síce scenáristi sa v tomto prípade moc nenatrápili, všetko to vynahrádza orchestrálna hudba, ponuré, melancholické scény a výborné výkony slovenských hercov. Kiež by sa aj v dnešnej dobe našli spisovatelia, ktorí by dokázali tak verne a plasticky zobraziť život súčasného človeka a jeho život. A tiež filmári, ktorí by to dokázali minimálne tak dobre pretaviť aj na plátna.

Grandhotel Budapešť (2014)

Nemôžem povedať, že to bolo oničom. Bolo to o ničom. Mnohí tomu dávali nadpriemerné hodnotenie, ale mňa tento film nezaujal. Množstvo scén bez logických nadväzností a bez vysvetlenia. Postavy bez hlbšieho vykreslenia a charakteru. V podstate som film dopozeral len zo zvedavosti, ako sa to celé skončí. A veru po dvoch dňoch od videnia ani neviem. Vo filme sa potvrdilo, že veľa peňazí nemusí automaticky znamenať veľa muziky - v tomto prípade veľa dobrých hercov neznamená automaticky dobrý film. Stačilo raz vidieť.

Devátá brána (1999)

Janko Deppko sa v mojich očiach sedemmíľovými krokmi približuje k najhorším filmovým hercom. Ale to len na okraj. Čo sa týka filmu, odporúčam pretočiť film na desiatu minútu a scénu ako Corso vstupuje na prednášku Borisa Balkana a zhliadne tam osudovú Femme Fatale a potom na záver filmu, kde si Emanuela zajazdí na Horsovi. Tých zvyšných 120 minút je v tomto prípade zbytočných a zavádzajúcich. Dve * dávam za ukázanie ceciek The Girl

Železná srdce (2014)

Tematika druhej svetovej vojny bola, je a bude bezodnou studnicou inšpirácii v kultúre a umení ľudstva minimálne dovtedy, dokým nevypukne 3. sv. vojna, ale to už ako povedal jeden múdry muž, budeme znova používať kamene a palice. Tento konflikt je nielen nevyčerpateľným, ale zároveň aj neotrepaným zdrojom, a to aj napriek tomu, že o žiadnej inej historickej udalosti nebolo venované tak veľa pozornosti ako tejto vojne. Preto aj filmy s touto témou patria medzi ľuďmi stále medzi populárne. Na filme si vážim použitie niektorých historických zbraní, ktoré sa len tak nevidia, ale celkovo je film mixom rôznych žánrov, ktoré moc nepasujú a kopírujú iné úspešné filmy (Zachráňte vojaka Ryana, Hanební parchanti etc.), no najväčšiu výhradu mám k záveru filmu. Aby som pravdu povedal, ak by Nemci, či už Wehrmacht, alebo bojové skupiny SS bojovali tak, ako nám to režisér vo vyvrcholení filmu podáva, Nemci by nielenže neobsadili celú Európu, ale nedobyli by ani rádiostanicu v Gliwiciach. A nemecký sniper vs. Brado Pitt snáď nepotrebuje ani komentár.

Profesionálové (2008) (seriál)

Vynikajúci komediálny seriál, kde jedna vtipná hláška a situácia strieda druhú a s trochou nadsázky odzrkadľujú niekedy nie vždy vydarenú prácu slovenských policajtov. Plných 5* dávam predovšetkým za prvé série seriálu, keďže po príchode Michala Hudáka a neskôr odchode Jána Kronera vtipu a invencie ubúda. Spolu zo seriálom Susedia sú resp. boli to jediné dva seriály, ktoré si zaslúžili označenie "komediálny".

Hurikán v ringu (1999)

Neviem čím to je, ale najlepšie filmy zaradené do kategórie "Športový" sú z prostredia ringu, či už to je Ali, Cinderella Man a teraz i Hurikán v ringu. Samozrejme ani v jednom prípade nejde o čistokrvnú športovú drámu, ale o zobrazenie osudov hlavných protagonistov jednotlivých filmov, ktorým box výrazne zmenil život. V tomto prípade film sleduje príbeh Rubina "The Hurricane" Cartera, boxera v stredne ťažkej váhe, ktorý najprv kvôli rasovej neznášanlivosti v USA 60-tych rokov prišiel o titul majstra sveta a neskôr bol odsúdený na doživotie. Nejdem tu písať zbytočne dlhý komentár, lebo veľmi výstižne to zhodnotil Matty, ale čo mi príde celkom zaujímavé, vo filme možno zhliadnuť viac rovín filmu, ktoré mi pripomínajú iné filmy patriace na vrchol vo svojich žánroch. A tak zábery z profesionálneho ringu a dlhé dohadovanie rozhodcov o víťazovi zápasu mi pripomenuli už spomínaný Cinderella Man, pobyt Cartera vo väzení hneď dva filmy: Vykúpenie väznice Shawshank ( hľadanie zmyslu života vo väzení a nezrieknutie sa pocitu nevinny), Zelená Míľa (Vzťah Cartera s dozorcom mi pripomínal vzťah dozorcu s Cofeem), a nakoniec film Porota. Veľké plus je použitie archívnych materiálov a samozrejme výkon D. Washingtona. 4*

Nebraska (2013)

Ak niekto v tomto filme nespoznal sčasti sám seba alebo nezhliadol časť svojej rodiny, mám na to len dve vysvetlenia: A, Nemá rodinu B, Nepozná sám seba :D

Tajemný muž (2012)

Film v prvej polovici napínavý niekedy až do usrania, a človek s každou minútou so zavretými polkami neprijímajúc takmer žiadny kyslík nedočkavo očakáva strhujúci a prekvapivý záver. Dokonca aj Jessica Biel tu vykonáva činnosť, ktorá sa približuje k profesii s názvom herectvo. No ale ako napísal, T2, film po autonehode naberá smer prudko nadol. Riťka sa vám uvoľní, pľúca začnú dostávať až príliš veľa kyslíka a máte čo robiť, aby ste dopozerali druhú polovicu filmu a nezaspali pri ňom. 2.5 *