• Western

Nové ruce ďábla (1995)

Scéna s Pizzutim je opravdu nejlepší část filmu (teda díky němu), ale až na příšerný techno soundtrack to zase tak strašné kupodivu nebylo. Jenom to vzniklo o dvacet let později, než mělo.

Bandidos (1967)

Kvalitní western s vynikajícím Enricem Maria Salernem v roli mrzáka, který touží po pomstě, a padouchem Venantinem Venantinim, kterého se bojí i členové jeho vlastní bandy. Zajímavý scénář, kvalitní obsazení, výborná kamera. Srovnávat to s laciným béčkem Arizona Colt Returns je úplně mimo.

Professionisti per un massacro (1967)

Tři dobrodruzi na cestě za pokladem. Prakticky mě nenapadá, co bych dodal. Děj je roztříštěn na epizodky, moc nedává smysl. Hrdinové jsou tři, nerozluční, vlastně mezi nimi ani neexistuje žádný vztah, chovají se, jako kdyby každý hrál sólo. Z těch tří nejsympatičtější je rozhodně George Hilton, ačkoli i ten je tlačen k přehrávání, pak George Martin je nesnesitelný a dřevěný a Edda Byrnese si ani nevšimnete. Padouši zajímaví, ale všechno vyzní do prázdna a konec je překombinovaný. A scéna s vyvražděním rodiny moc nejde dohromady s nadsazeným zbytkem. Nicméně hlavně v první půlce jsem se docela bavil.

Olovo nás rozsoudí (1968)

Zábavný western se snahou udělat z Deana Reeda Jamese Bonda, přičemž vedle něj postavili tvůrci samé odporné postavy. Tudíž jsem úplně všem přál co nejkrutější konec. Nicméně dostatek akce a pár WTF scén mě přiměly dokoukat to až do konce. Vůbec filmu vládne Pietro Martellanza v roli padoucha, který tak neskutečně přehrává, až je jeho postavu vedle ostatních dřeváků radost sledovat.

T'ammazzo! - Raccomandati a Dio (1968)

Poměrně vtipný western o jedné velké loupeži a příliš mnoha lidech, kteří se nehodlají o kořist dělit. Těch zvratů tam bylo až příliš, každejch pět deset minut jeden, ale aspoň se člověk nenudí. Hilton je sympaťák, i když ho tu zas tak moc není, musí se dělit o prostor s dalšími, Ireland je tvrďák, Sandra Milo je pěkná mrcha a ostatní jsou do počtu. Režisér je dřevo, ale mohlo to dopadnout hůř.

Vincent (1982)

Karel Höger je tímto sesazen z trůnu nejlepšího hlasu pro animované filmy. Nápaditý strašidelný animák ve stylu Poea, ale Price ho vynáší na mnohem vyšší úroveň.

Il giustiziere sfida la citta (1975)

Tomas Milian je bourák i v kulichu a zábavnou gangsterku utáhne tak, že si ani nestačíte uvědomit, jak to všechno vlastně nedává smysl. PS. Jméno Rambo vykradli z předlohy pro First Blood, ne Stallone odtud ;)

Judas... ¡toma tus monedas! (1972)

Pozdní španělský špageťák s ukecaným a protivným Fernandem Sanchem, podivnými necharismatickými hrdiny Martinem a Vittoriem E. Richelmym, jejichž charaktery jsou dost nejednoznačné (čti mění se dle scenáristovy libosti) a padouchem, který si z nelibosti půlku bandy radši vystřílí sám. Rosalba Neri v epizodní roličce potěší, i když prostoru mohla dostat daleko víc, zato nepotěší otřesná hudba. Krásné exteriéry skutečně připomínající Mexiko to pak vytahují aspoň na ten průměr.

Studený pot (1970)

Se zdejším hodnocením jsem nic moc nečekal, a přesto se mi to dost líbilo. Zajímavá zápletka, kdy jsem až takřka do konce nevěděl, jak to bude dál, napětí a především výborné výkony zejména Ullmannové a Masona s Bronsonem. Škoda, že Constantin byl jenom na začátku. PS. Sledováno DVD od HCE s výborným obrazem a nabídky mezi českým, anglickým a francouzským zvukem - docela luxus (já koukal na angličtinu).

Se vuoi vivere... spara (1968)

Ivan Rassimov v roli pasivního hrdiny, který se dostane cizím přičiněním do problému, aby se z něj vlastně cizím přičiněním dostal. Proti němu stojí kšeftman s pozemky, který násilím nutí drobné farmáře prodávat, jeho banda, banda Mexičanů se zálibou v násilí a vnadných seňoritách, a pak dva solitéři. Lovec lidí, který si své zločince vyrábí sám, a záhadný muž, který vypadá, že je vždy ochoten Rassimovovi pomoci. Jak už jste asi poznali, vrší se tu klišé na klišé. Rassimov se tak samozřejmě sblíží s jednou z utlačovaných rodin, kde nechybí otravný spratek a jeho starší sestra. Jenže ta vypadá nanejvýš na čtrnáct let! Sakra, jak si chcete představit romanci mezi třicetiletým Rassimovem a čtrnáctiletou holčičkou? Nejvtipnější je tak v italské TV verzi vystřižená scéna u kováře, který prodává koně zastřelených pistolníků, mezi nimiž nechybí ani Django, Ringo nebo Arizona Colt.