• Krátkometrážní

Kurz manželské touhy (2021)

Na první pohled typická česká romantika, co se během chvíle zvrtne do typické české detektivky. Po Teorii tygra jsem od Radka Bajgara čekal podstatně víc. Bohužel jsem dostal film s dobrým obsazením, hezkým hotelem ale s tím i předvídatelným koncem, a ne až tak zajímavým vyšetřováním. Chválu si zasluhuje Ivana Uhlířová za její z davu vyčnívající herectví a Jiří Bartoška, který si i na opravdu málem prostoru krade zář reflektorů pro sebe.

Zítřek nikdy neumírá (1997)

Pro mě překvapivě nejslabší Brosnanova bondovka. Překvapivě pro to, že kromě toho, že miluju bondovky, tak taky mám rád asijské filmy, jejich tvůrce a celkově i zdejší prostředí.  A přesto, že tu celkem větší roli má Michelle Yeoh a jsme i v Thajsku, nějak to na ještě lepší film nestačí. Rozhodně za to nemůže Brosnan, který je skvělý a asi navždy bude mým Bondem číslo jedna. Problém spatřuji v postavě Elliota Carvera která je karikaturou na předešlé přepálené protivníky, a bohužel není vtipná. A pak v režii. Roger Spottiswoode se k takto velkým filmům nehodí. Slabé čtyři hvězdy, přesto pořád zatraceně fajn film.

Tie quan (1979)

Film, který režíruje Karl Maka a nebude v sobě mít ani špetku humoru jsem opravdu nečekal. A z počátku to není tak špatný. Jenže když má záporák a jeden z hrdinů úplně stejně bíle šaty, může vám to chvíli komplikovat se orientovat. Naštěstí ve finále tohoto filmu o pomstě už je nejen díky šatům, ale i vývoji děje bez problému poznáte všechny. Hrdiny i zloduchy v boji na smrt. Určitě je spousta lepších filmů, ale je možná ještě větší hromádka těch horších. Rozhodnutí strávit s filmem čas je tak čistě na vás.

Černá maska (1996)

Další film Jeta Li, který byl zprzněn distributorem pro anglicky hovořící trh. Otřesný dabing bez možnosti titulků bych ještě bral, ale to, jak to ještě prostříhaly, to bylo něco šíleného. V jedné scéně se něco děje a v následující jsme úplně jinde, jako by se nic nedělo. Opravdu mi to hodně zkazilo zážitek. Pořád tu ale ještě mohla být dobrá akce, ale ani té se člověk úplně nedočká. Jo, je jí relativně hodně a je i brutální. Já ale jakožto někdo, kdo nemá rád sci-fi jsem hodně bojoval s jeho zdejším užitím. Sci-fi a bojové umění spojené dohromady prostě nesnáším. Je to můj vnitřní problém, ne problém filmu, ale i tak se to spolu s verzí kterou jsem shlédl na hodnocení podepisuje. Tudíž vaše může být úplně v klidu i o jednu/dvě hvězdy vyšší.

Donnie Darko (2001)

Hodně zajímávej mindfuck, který dává prostor pro nejednu interpretaci, je sice skvělým hereckým koncertem sourozenců Gyllenhaalu, ale názor na něj může mít i přes zdejší pochvalné hodnocení každý hodnotitel jiný. Já sám jsem si nejist svým hodnocením film po delší době pustil znovu. A místo vyjasnění si názoru jsem ještě více u svého hodnocení balancoval na hraně dobrého a skvělého filmu. Nakonec zvítězilo to lepší. Zajímavé témata, skutečně neotřelé zpracovaní, které jsem jinde neviděl a pak je tu králíček… Jeho zjevení mi hlavou i teď občas z ničeho nic proletí. Rozhodně to zkuste a utvořte si vlastní názor.

Brutální Nikita (1990)

Brutální Nikita, charakter, který neměl ani špetku mé sympatie. Ale jak čas plynul, téměř naplno si mě získala. Snad díky špičkové režii Luca Bessona, snad pro emoční herectví Anne Parillaud. Možná i díky výrazným vedlejším charakterům, zkrátka jsem se postupně víc a víc nořil do životního osudu Nikity a užíval si to. Silný, rozhodně nejen akční zážitek.

Hra (1997)

Genialita Davida Finchera nezná mezí. Co jeho autorský film, to minimálně kvalitně odvedená práce. Hra je ale mnohem víc. Ještě před skutečným boomem reality-show můžeme pozorovat příběh úspěšného muže v podaní skvělého Michaela Douglase. A ten se zapojí do hry, neví jaké, nezná cíl, ale musí hrát bez možnosti ani na minutu vypnout. Hra se hraje pořád a začíná být víc nebezpečná, spletitá a tím pro diváka naprosto boží. Film, od kterého nejde odtrhnout zrak. Film, při kterém vám to bude v hlavě pořád šrotovat s všemožným scénářem vývoje. Úžasný film, báječný film, zkrátka stejně jako jeho tvůrce geniální.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Když pominu Spider-Mana, který je víc Sony než MCU, tak se přiznávám, že je to první marvelovka, jakou jsem z fáze 4 spatřil. Velký vliv na to měl jistě i covid ale nemůžu se zbavit dojmu, že s příchodem seriálů na Disney+ se začíná celá Feigeho vyze hroutit. Ani jednička Strange nebyla úplný zázrak, ale rozhodně byla fajn a dvojka mohla být taky. Jenže se od vás očekává znalost Wandavision i když tu legálně není k sehnání. A dle všeho to bude do budoucna horší. No nevím, jestli se té budoucnosti budu nadále účastnit. Beztak bude stačit jeden skvělý film a určitě jo. Otázkou ale je, kdy se nějaký takový dostaví.

Un matin partout dans le monde (2000) (TV film)

I chválení, talentovaní tvůrci si občas potřebují nějak vydělávat na chleba. Proto jejich spolupráci neodsuzuji, ale výsledek, jenž má prezentovat firmu JCDecaux mě osobně nezaujal.

Alien: Covenant - Prologue: The Crossing (2017)

Tím že jsem zatím neviděl ani jeden vetřelčí film, mi tohle neúmyslné shlédnutí nic nedalo. Teda kromě toho, že se vizuálně na první pohled jedná o lákavou věc a já se těším až si celou sérii konečně pustím. Tudíž by mé hodnocení mělo být bráno s velkou rezervou.