Majestic (2001)

Frank Darebák je režisérskej naturál, což ale ještě nevylučuje, aby z postav v jeho filmech nemohl vytékati závažný slovní průjem. Nebojme se to říct na rovinu, hodně z tý možnosti si vybral právě v MAJESTIC. Vznikl tak film, ve kterém je na jednu stranu plno filmového umu a který prostě patří na velké monitory a velká plátna ve veliké kvalitě, ale na druhou stranu obsahuje ten nejpoctivější americký televizní patos, který jsem viděl za hodně hodně dlouhou dobu. A ještě si z něho na začátku i konci filmu dělá srandu, což je asi tak adekvátní, jako když můj papá kdysi vstal v neděli po důsledné opici a nad polívkou se smál sousedovi, jakej že je alkoholik.

Milionový závod (2001)

Tři se mi tomu moc nechce dávat, ačkoli je to relativně dobrej film s X dobrými a pár velmi dobrými gagy, akorát fakt s moc moc zle podělaným koncem, kdy jsem od trapnosti tak tak že nevyoperoval SVÉ srdce. A kde že (jak jinak než absolutně šíleného, tedy výborného) Atkinsona zradí jeho narkolepsie jsem věděl už v momentě, kdy si dopřál prvního šlofíka ve stoje. Na scénách s ním jsem vysloveně ujížděl, na ostatních už méně, no budiž, hlavně že deštivé páteční odpoledne bylo čímsi zaplácnuto. Anyway, grrr na druhou, ten konec nikomu a ničemu neodpustím! Aspoň že se vysvětlilo, proč je do jisté doby tak svěží crazy komedie zde nemilosrdně ocejchovaná modrou kůstkou.

Mulholland Drive (2001)

Senzační úlet. Ještě že je David Lynch takové "pako".

Muž, který nebyl (2001)

Po dvou dnech od shlédnutí jsem na to přišel. Joel Coen = pejsek, Ethan Coen = kočička a MUŽ, KTERÝ NEBYL = jejich společný přeplácaný dort. Ten film má luxusní nadbytek kladů, má Birdy, apatického a salátózního hrdinu, šíleného právníka, ostrou noirovou kameru a vůbec se nedá dopředu číst. Přeplácanost a mrzká uvěřitelnost zabila mnohé. A bouračka při pokusu o orální sexík, to už ten konec víc ani pohnojit nemohli. Je to přesně ten typ vyumělkovaného filmu, při kterém si na konci říkám, a to jsem se měl z toho jako posrat?! (60%)

Ples příšer (2001)

Tak jsem zase jednou slyšel na film, kde se umírá a šuká na běžícím pásu. Což v Americe zřejmě automaticky znamená Oscarové ambice (Hale Berry měla tu sošku okamžitě předat svý frn... erhm. No však vy víte čemu). Mimochodem, ta "nejdelší šoustanda ever" nebyla vůbec vzrušující, Hale je IMHO fakt průměrná a to ze všech úhlů a je jedno, jak moc má navoskovaný poprsí. V PLESU PŘÍŠER plesám leda nad BBT a jeho roztomile rasistickým tatínkem, který si svou roličku *fakt užíval*. (50%)

Quo Vadis (2001)

Ulili jsme tenkrát legálně školu - a to se počítá. Mimochodem, nic tak převratně kinematograficky katastrofálního jsem tenkrát na QUO VADIS neviděl.

Rychle a zběsile (2001)

Vůči ústřednímu týpkovi (Paul Walker) jsem celkem netečný, ale jinak jsem se dobře bavil. Vin Diesel je docela fajn badass.

Stanley Kubrick: Život v obrazech (2001)

Takže, brutální pravdu. Ze šesti Kubrickových filmů, co jsem viděl, potřebuju k životu tři: SHINING, DR. STRANGELOVE a EYES WIDE SHUT, zbytek (FULL METAL JACKET, BARRY LYNDON) je pro mě jenom taková šmouha a SPARTAKUS mě svou zastaralostí, rádoby vypilovaností a celkově mizernou kvalitou skoro uráží. Takže zase černá ovečka, uvidíme za 50 let, kdo měl recht. Zákonitě mě tedy až tak nebraly ani ódy typu "ó, ten Kurbick byl ale rodinný týpek" nebo "ááá, jak byl důsledný a puntičkářský!" Pro mě "jen" dobrej režisér, kterému se v dokumentu, což je vtipné, klanělo několik kolegů buďto podle mě lepších (Scorsese) nebo s údernějším #1 majstrštykem (Parker se svým THE WALL). Jo, Kubrick možná točil srdcem, ale málokdy je na plátně to srdce vidět (někdy to nevadí - ba naopak - viz DR. STRANGELOVE); záměrně či nezáměrně, technicky pokrokové filmy bez emocí mě nebaví. Takže tedy dvě a díky za jako vždy sexy lasičku Nicole.

Ti druzí (2001)

THE OTHERS je horůrek, který jsem si velmi prozíravě pustil za bílého dne, což je velmi dobře, protože různý šramoty v baráku, ač žiju v takovým papundeklovým 3+1 krcálku, teď nějakou dobu asi nebudou co bývaly. Jelikož si strach udělal z mých zad autodráhu, lavíruje pro mě film někde mezi **** a *****, avšak jestli je pravda, že pointa THE OTHERS je za tepla vybrakována z THE SIXTH SENSE, který jsem já ostuda ještě neviděl, pak toto dilema nemusím moc dlouho řešit a zaokrouhluji dolů - tak tedy 80%. Navíc, napodruhé už to asi nebude tak svižně koukatelné, když neznámá pointa bude fuč (ačkliv - SPOILER - bylo třeba na první pohled jasný, že právě tito rádoby náhodnou kolemjdoucí služební v baráku nestraší jen tak z prdele) a zbydou "jen" výrazně nadprůměrné zvuky, zručná kamera a typově dobře obsazení herci. Jo a taky mi to silně připomíná funny but cool epizodu HOW THE GHOSTS STOLE CHRISTMAS zhruba z půlky šesté sezóny THE X-FILES. Náhoda? Maybe, just maybe...

Velký útěk (2001) (TV film)

77 uprchlých a z toho 50 zastřeleno "na útěku", 24 deportováno zpět do tábora, 3 úspěšně uprchnuvší. Tohle kolo bohužel náckové vyhráli. Anyway, zdálo se mi, že Clarke (režisér) se až příliš rochní ve smrti, nespravedlnosti, svědomí, žalu ap. melancholických sračkách na úkor oslavování chytrosti a štěstíčka oněch tří hrdinů, což mohlo býti SKUTEČNĚ ZAJÍMAVÉ - nebo jsem kus prospal?