Zachraňte vojína Ryana (1998)

Asi nejlepší válečný film 90. let. Film, jehož úvodní, dechberoucí a zároveň nezapomenutelná scéna vylodění na Omaha Beach směle naznačuje, o jak velkolepé válečné drama tu půjde. Film, jehož slabou stránku hledám jen těžko. Film, jemuž dominují skvělí herci v čele se zkušeným Tomem Hanksem, nechybí tu ani množství emocí (které však naštěstí nejsou hnány do extrémů) a nepřijdeme ani o ten takřka nepostradatelný americký patriotismus, který prostě už k podobným filmům neodmyslitelně patří. Steven Spielberg tímto dílem vystoupil už poněkolikáté na pomyslný režisérský Olymp a já i po třetím zhlédnutí zase nadšeně tleskám.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Válečné filmy já opravdu můžu. A co teprve, když se umí geniálně natočit a jsou ještě k tomu založeny na skutečných událostech. Ridley Scott nám nabídl úžasný, neskutečně realistický a autentický pohled na hrůzu a nevypočitatelnost moderní války. Bojové a akční scény jsou mistrně natočené, někdy mi to až připadalo, že si sám kameraman kvůli realisticky vypadajícím záběrům vzal plnou polní, do jedné ruky kameru a do druhé emšestnáctku. Známý hudební mistr Hans Zimmer si dal práci se stylovou hudbou, která tomu všemu dodává ještě více "blízkovýchodní" atmosféry a tématicky skvěle k filmu pasuje. Ve filmu hrají sice některé známé tváře jako třeba Josh Hartnett, Eric Bana, William Fichtner, Ewan McGregor nebo i Orlando Bloom, ale o nějaké herecké koncerty zde zas tolik nejde, ikdyž všichni se zhostili svých vojenských rolí naprosto dokonale. Všichni herci se stali na dvě a půl hodiny vojáky s posláním od své vzdálené vlasti, aby plnili misi v somálském Mogadishu. Z rutinního zásahu elitních amerických jednotek se však stává fiasko a začíná zcela jiný boj - o vlastní přežití. Film Černý jestřáb sestřelen naštěstí žádným fiaskem neskončil. Naopak, dva udělení Oscaři za střih a zvuk jsou skvělým vyznamenáním. Za to, jaký úžasný filmový zážitek mi tenhle výjimečný válečný snímek nabídl, si to stoprocentně zaslouží. Bravo, Ridley!

Spaceballs (1987)

Režisér Mel Brooks se tímhle opravdu vytáhl. Spaceballs se mi dostali do rukou teprve nedávno a hned po prvním shlédnutí jsem si byl vědom toho, že jsem právě viděl jednu z nejlepších parodií. Spaceballs jsou velmi zdařilou, přesnou a trefnou parodií na kultovní a moje oblíbené Star Wars. Pro fandy "hvězdnoválečných" filmů můžu jedině doporučit. Spoustu nezapomenutelných hlášek a scének má na svědomí Rick Moranis v roli "temného" Dark Helmeta, třeba když si hraje s postavičkami nebo když zjistí že má na palubě samé "hovada". Díky pane Brooksi za tuhle srandu. A jak by řekl mistr Yoghurt - De Švorc s vámi!

Mortal Kombat - Boj na život a na smrt (1995)

Jako velký fanda počítačových her jsem uvítal převedení populární herní série na filmové plátno. Velmi sympatická fantasticko-dobrodružně-akční podívaná s mými oblíbenými postavami jako jsou třeba Sonja, Rayden, Cage, Sub Zero atd. Žádný složitý příběh, prostě skoro jako samotná hra s jedním rozdílem a to tím, že nedržíte v ruce joystick nebo klávesnici. Skvělé efekty, parádní bojové scény a dobrá zábava. To je přesně to, co jsem od tohoto díla očekával.

Mlčení jehňátek (1991)

Jeden z nejpůsobivějších psychothrillerů co jsem zatím kdy viděl, dnes už klasika svého žánru. Skvělý scénář, režie, výborný hudební doprovod, prvotřídní herecké výkony, v čele s nezapomenutelným záporákem Anthony Hopkinsem ( který bude mít už asi navždy nálepku Dr. Hannibala Lectera) a Jodie Foster v roli policejní psycholožky. Pět Oscarů udělených v nejprestižnějších kategoriích zkrátka mluví za vše.

Kobra 11 (1996) (seriál)

Jejich revírem je dálnice. Jejich tempo je vraředné. Jejich protivníky jsou překupníci kradených aut, vrahové a vyděrači. Muži z kobry 11 pracují ve dne v noci. Jejich úkolem je chránit naši bezpečnost..... Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. Rychlá i krásná auta, honičky na dálnici, efektní výbuchy, výborná kamera, zpomalené záběry akčních scén, hromadné bouračky, pasující hudební doprovod, vtipné hlášky, charizmatičtí členové dálniční policie (André, Semir, Tom, Jan, Engelhardtová, Andrea, Herzberger, Bonrath, Hartmut...) davají dohromady skvělý krimi seriál, za který se Action Concept rozhodně nemusí stydět. Jediné co mě vždy mrzí je ta hromada zničených aut, někdy i včetně Semirova nádherného BMW :)

Tele Tele (2000) (pořad)

Humor Suchánka a Genzera mi sedí. Dřív mělo Tele Tele větší náboj, v poslední době už je to slabší, ale pořád je to jeden z nejlepších zábavných pořadů na komerčních televizích. Konkurenci vidím snad jen ve Zděňkovi Izerovi. Jednou týdně je to fajn zábava na odreagování.

Před svatbou ne! (2001)

Příjemná a zábavná komedie, v níž si roli sňatkových podvodnic střihly Sigourney Weaver a okouzlující (zdůrazňuji slovo okouzlující) Jennifer "Láska" Hewitt, která zde nehraje zrovna jednu z nejbystřejších. Svělý herec Ray Liotta má zde na míru ušitou roli sukničkáře a zkušený Gene Hackman jako bohatý tabákový magnát, který je celý film na pokraji smrti v důsledku neustálého kouření cigaret nebo doutníků. Povedená, milá a trochu i černá komedie, u které se zaručeně pobavíte.

Walker, Texas Ranger (1993) (seriál)

Chuck "Mlátička" Norris je prostě věčný. Tenhle seriál je třeba sledovat s vypnutým mozkem (stejně asi tak, jako když tvůrci seriálu psali scénáře), přesto to nebyl zdaleka ten nejhorší seriál, co se kdy objevil na Nově. Ty dvě hvezdičky jsou za občasné pobavení nad Chuckovými skromnými dialogy, za kurzy bojového umění a za Sydney, která se k Rangerům pozdějc přidala spolu s Cagem.

Život Briana (1979)

Tahle zábavná partička z Británie stvořila opravdu skvost. Neskutečně vtipné a zábavné. Ráčkující císař a jeho šišlající přítel, scénka s ukamenováním a s ukřižováním, Lidová fronta......prostě klasika, na kterou snad nejde zapomenout. Ať žije Bwajen!