Ztraceni (2004) (seriál)

Víc než rozporuplné! Všichni to vynášejí až do nebe, no ale já vám nevím... První řada jakože fakt stála za to - až se člověk nemohl odtrhnout od koukání. Možná bych i překousl spousty vaty v jednotlivých dílech a o hodně víc nových otázek než odpovědí (i když to už mi vadilo o dost víc), ale to co předvádí druhá řada je příšerné. Nevím, nakolik si scénaristé uvědomují, že i divák má omezenou trpělivost a systematické vršení dalších a dalších záhad spojené s ještě systematičtějším odmítáním cokoliv vyvětlit, začíná spíše otravovat než bavit a poutat pozornost a vůli kouknout se, jak to bude pokračovat. Takže musím konstatovat, že nevím, zda budu vůbec schopen dokoukat druhou řadu, co ale vím na 100%, že o třetí a žádnou další už zájem mít nebudu. Mimo jiné - ta překombinovanost a podivuhodné záhady, se kterými ostrov znovu a znovu přichází, mě tedy totálně "dostaly"... Už fakt čekám jen na to, že přiletí mimozemšťani!!! Jak praví klasik: "To by jeden blil..." Škoda dobře rozjetého příběhu. Hodnotí se mi špatně: za první 4-5*, za druhou 1-2*.

Rebelové (2001)

Nu, tak tomuhle se říká kýč! Nicméně kýč, na který se dá nějakou dobu koukat a nostalgicky vzpomínat na krásu šedesátých let (ovšem víc než zidealizovaných - možná ta přemrštěná barevnost máí říci, že jde víc o sen než realitu 60. let), avšak všechno má své meze a časem přesládlost a kýčovitost začne otravovat. Možná senilním, ale bylo příjemné trochu se zasnít. No víc než na 2* to nevidím. Ta třetí je za Zuzku Norisovic... :-)

Ostře sledované vlaky (1966)

Tak určitě to lepší, co se u nás natočilo, avšak jsem rád, že za 1,5 hod. bylo po všem - děj je vpravdě ubohý a "problém" hlavního hrdiny není až tak dramatický, aby udržel pozornost delší dobu... I když uznávám, že J. Somr a V. Brodský byli výborní, některé věty zapamatováníhodné, přesto se trochu divím, že tohle dosáhlo na Oscara. Myslím, že jsou i lepší filmy. Přesto kvality zde jsou - na poctivé 4*.

Legenda o "1900" (1998)

Ne úplně špatný film, ale ani žádná díra do světa. Místy značně přitažené za vlasy (odchování kojence v kotelně, hra na piano za bouřky, apod.). Jinak celkově (když opomenu hudbu, která "jakože jo", ale jenom dobrá hudba dobrý film neudělá) řeknu, že film s pár dobrými scénami a mimo to buď vata anebo cílené ždímání emocí z diváků. Škoda, že ze mě to jaksi nevyždímalo nic...

Saw 3 (2006)

Uz u 1 jsem musel konstatovat, že "nic moc" a je jen trapné, když někdo toto nic natahuje na tři díly. Děj téměř žádný a i toto nic je přerušované úplně zbytečnými výlety do minulosti. Při scénách mučení jsem měl dost silný pocit, že se koukám na Hostel a kvalita snímku je zhruba tatéž. Čili chtěl jsem dát (hodně slabé) 2*, ale to bych měl špatné spaní z výčitek svědomí. Takže 1* a to i za (doufám!!!) ukončení série.

Auta (2006)

No je sice pěkné, že animace je takřka dokonalá, ale není to na dobrý film málo? První polovinu jsem se docela nudil, druhá to poopravila, ale i tak... Zejména mi uniká, jakému divákovi byl tento příběh určen. Dospělého až tak neoslní (zlatý Shrek!), a děti dost dobře spoustu nuancí nepochopí. Možná je podceňuji, ale pochybuji, že jim něco říká motoristická hantýrka a nějaké trofeje. Myslím, že tvůrci těmito detaily znepřehlednili film a výsledek se nějak rozplyzne do ztracena... (Ale zase - viděl jsem už i horší, a až tak úplně o ničem to není - čili aspoň ty 2*.)

Matrix Reloaded (2003) odpad!

Nejkřiklavější příklad toho, jak k excelentnímu filmu udělat příšerné pokračování. Pokud si 2 a 3 nebude nikdo spojovat s Matrixem, zůstane 1 skvělým a nepřehlédnutelným filmem. Ale jinak... Jediné, co mě u tohot filmu potěšilo, že jsem na to nešel do kina - ty peníze vyhozené za vstupné bych si dodnes vyčítal.

Vratné lahve (2007)

Typický Svěrák+Svěrák (v dobrém slova smyslu). Příjemný film, potěší, pobaví a za tím vším je to velice opravdové. Určitě nezklamali a tento film patří k těm, které je dobré (a příjemné) shlédnout. Na české poměry - slušné 4*.

Syriana (2005)

Musím říci, že jsem se na tento film dost těšil - jméno S. Gaghana po zkušenosti se scénářem k filmu Traffic bylo velké lákadlo. O to větší pak přišlo zklamání. Myslím, že to v tomto případě kapku překombinoval a já se přiznávám bez mučení, že jsem se v orientaci dosti ztrácel. (Myslím, že nejsem sám.) Nepřehlednost a (až musím říct) utahanost filmu byla natolik zásadní, že jsem nebyl schopen moc vnímat eventuální pozitiva snímku a to, co si odnáším z tohoto filmu je NUDA. (Ono, když po 20 min. koukám na čas a převracím očima, kdy bude konec, a ke všemu se to nijak obzvlášť nezlepší ani později, to už je opravdu špatné.) Jediné pozitivní, co mě oslovilo byla sonda do světa přípravek nových teroristů a důmyslná technika vymývání mozků mladých kluků připravovaných k "akci". Ale jinak - nikdy více!!!

Trio z Belleville (2003)

Skvělá zábava! Takhle netuctový animovaný film v dnešní záplavě sterilních větších či menších kýčů (které se po nějaké době od shlédnutí slévají do neurčitého pocitu, že nerozeznám co bylo co) působí jako balzám. A legrace je to prvotřídní. Nevtíravá, ale skvělá. Holt - v Evropě se umí...