WandaVision (2021) (seriál)

Už samotné upútavky na Marvel seriály roku 2021 ukazovali, že WandaVision serie z nich bude vyčnievat a tak to aj bolo, možno ešte s výnimkou Loki série. Od prvej časti úplne iný svet, skvelý sitkom humor, nostalgia na seriálovu tvorbu minulého storočia, presné herecké výkony a najmä neustála mysteriózna atmosféra, vďaka ktorej diváci môžu každý týždeň hádať co sa tam sakra deje. A toto majú ľudia radi, keď si môžu vytvárať vlastné možnosti vývoja deja, nepriateľa, či predpovedať následne udalosti. Tvorcovia každou časťou postupne servírujú čriepky, úplne sa vyhýbajú typickej šablóne Marvel a vrchol mágie a mystery atmosféry príde v predposlednej časti. Žiaľ cast posledná všetku dovtedajšíu robotu hádže do koša a ide si už šablónu, divne vtipy, nelogické chovanie postáv a podobne. Veľká škoda, ale divákovi ostane v hlave dojem najmä zo záverečnej časti a keďže ta je naozaj zla, dáva výrazne zabudnúť na predošlé skvelé predstavenie. Velikanska pochvala na herecké výkony Elisabeth Olsen, Paul Bettany a Kathrin Hahn, na Marvel neobvyklá kvalita, tiež minimalisticku mystery hudbu a skvelých 8 častí. Deviatu je lepšie si už domyslieť. 88%

Kingsman: Tajná služba (2014)

Mathew Vaughn sa fimom Kingman: Secret Service dostal na vrchol svojej tvorby co platí dodnes. V priebehu roka kedy prišli filmy Spectre, MI5 ich všetky s prehľadom valcuje schopnosťou reflektovať svet špiónov, ich techniky, agentov ci interakciou s nepriateľom svojou nekompromisnou akciou, gradaciou, skvelými postavami, dejom a zároveň logickou štruktúrou, až človek nechápe ako sa to dá skĺbiť. Ale dá. Vaughn to ukazuje, kamera, hudba, dej, všetko štýlovo graduje do masterpiece finále s Give it up songom v pozadi. Úžasné dielo, skvelé scény ci už dramatické alebo zábavné, všetko presne zo synchronizované do dovtedy nevídaného prevedenia. A Colin Firth ako Harry Hurt je absolútna trefa do čierneho s presným šarmom ladneho gentlemana a zároveň pokojom britského zabijaka. Top počin vrámci spy filmov. 💯%

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Druhý Kingman plynule nadväzuje tam, kde skončil prvý film, Mathew Vaughn sa tentokrát zameriava na rozšírenie vlastného sveta s tajnými organizáciami a nehorázymi megalomanmi. No zatiaľčo prvý film Kingsman: Secret Service bol po všetkých stránkach inovativny, dynamický počin s pre mňa dnes už niekoľkými kultovými scénami ci hláškami, bez jedinej chyby, druhý film série už viazne na cyklikalite mnohých scén a replík, ktoré už na druhý krát jednoducho nemôžu vyraziť dych. V globálne ide po každej stránke o celý level slabší film ako jednotka, no keďže tam sa nastavila latka mimoriadne vysoko, stále ide o nadštandard vrámci akčných sekvencií, hudby ci kamery. Za najväčší deficit považujem niektoré postavy, menovite Elton John a jeho scény boli fakt zle, nechápem prečo sa tieto celebrity nevenujú tomu na čo talent majú. Zbytočne pretláčanie a hrotenie aj pri iných prvkov (kovové psy) len aby sa dalo divákovi viac, paradoxne skôr spôsobuje väčší guláš aj v deji. Niekedy je menej viac, ale stále platí skvelý film (s výborným americkým prezidentom, radosť takého mat) s kvalitnými hudobnými variáciami na Country road + villain song pre Poppy je majstrovský kúsok. 73%

Kingsman: První mise (2021)

Po dlhom čase a niekoľkých odkladoch sme sa konečne opäť dočkali filmu od Matthewa Vaughna, prišli Kingsmani pre nás po tretí a zároveň pre nich prvý krát. Veľmi dôležité je pred pozretím si definovať očakávania, ak máte radi prvých 2 Kingsmanov, ste správne, ak hľadáte niečo nové, progresívne, už skôr nie, totiž film nič prelomové neprinesie, či už čo sa týka akcie, choreografie, hudba tiež variruje pôvodný motív, trochu satiry tentoraz z dobových postáv 1.svetovej vojny. Ale mne, ako divákovi, pre ktoreho je Kingsman: Secret Service top film posledného desaťročia, to úplne vyhovovalo. Mathew si všetko postrážil, vedel na akého diváka cieli, najmä obdivujem presný timing, príbeh výborne opäť graduje, prídu prekvapivé momenty, zvraty, opäť prehnaný záver s buracajucou hudbou a človek si povie, presne akurát. Samozrejme z reálneho pohľadu absentuje logika, ale z pohľadu sveta, ktorý vytvoril Vaughn a každým filmom rozširuje, dáva film absolútny zmysel a ide o výborne intro do sveta Kingsman. Osobitne by som vyzdvihol scénu na fronte, krásne sa jej autor po venoval s celou jej brutalnostou a absurdnostou zároveň. Séria vynikajúco pokračuje, tretí film sa radi pred druhý, najväčšia výčitka smeruje k tomu, že spracovať tak dlhé obdobie deja na tak krátkom minútovom úseku, sa muselo podpísať na skratkovitosti príbehu a menšiemu priestoru aj pre samotné postavy, čím absentuje hĺbka pri filme. Takto ide o veľmi príjemnú oddychovku. 82%

Matrix Resurrections (2021)

Ressurections je mimoriadny dodatok ku kultovej sérii Matrix. Pred filmom bola obava ci nevzniká len ako fan service príbehov a postáv minulých filmov podobne ako to bolo pri nedávnom Spider-Manovi, ale našťastie Wachovski vytvorila výborný počin, ktorý reflektuje svoje jadro trilógie, ale zároveň rozširuje a skutočne chce DODAŤ akoby bodku k tomu kam sa svet po veľkej vojne so strojmi ubral. Film napriek dlhšej stopazi rýchlo ubieha, výborne sa sleduje a nové aj staré (resp revizualizovane) postavy sa skvelo dopĺňajú. Dialógy najmä od Analytika majú filozofický podtón o našej spoločnosti kde tvorcovia šikovne vypichli ochotu ľudskej podstaty podriadovat sa a žiť pre istoty, čo opäť odkazuje na podobny presah pri pôvodnej trilógii, ale zároveň upgrade v podobe žitia v nerealite (dnes soc siete a pod). MATRIX Ressurections nie je blockbuster, skôr príjemný dovetok ku veľkolepej trilógii a zároveň najlepší film roka aj na viac pozretí jednoznačne, verím ze tak ako pri prvom filme sa aj tento doceni časom. 93%

K zemi hleď! (2021)

Leo Di Caprio s Adamom McKay vytvorili film v ktorom v prvom rade a hlavne chcú vyjadriť posolstvo. Film Don't look up verne reflektuje často až bizarné správanie politikov, manipulácia médií ci sociálnych sietí a zvýrazňuje naivitu a nedostatok kritického myslenia medzi bežnými ľuďmi a to je jedno ci sa na svet rúti meteorit alebo pandémia (resp. dosaď si sám). Niektorí herci správne prehrávajú (Streep, Hill), režisér sa snaží mnohé momenty zvýrazniť do absurdity, ale zároveň scény hneď vyvažuje vážnejšími. Najzaujímavejšia postava je jednoznačne Leov profesor, ktora si prejde ako jediná azda aj vývinom v deji, dejovy oblúk s Brie alias Cate Blanchett bol najzaujímavejší. Ostatne charaktery majú slabší scenár hoci všetci herci odviedli standard quality. Hudobná zložka bola minimalisticka, ale presná. Momenty pri odpočítavani odpalu rakiet boli vo filme top, škoda uvodu, tam akoby sa film hľadal, chcelo by to ešte kvalitnejšie intro, následne už ale film slušne odsypal. Vyzdvihnúť treba prácu s kamerou a strih, bolo to nekonvenčné, ale pre film úplne vhodné. Film Don't look up je najma filmom zanechavajúcim myšlienku a v roku pandemie 2021 je aktuálny a zároveň jeden z najlepších filmov roka. 84%

Spider-Man: Bez domova (2021)

Tretí diel v tretej sérii o Spider-Manovi je film, ktorý sa snaží o monumentálnu porciu všetkého co hrdina, jeho schopnosti i osudové problémy predstavujú a robia z neho tu ikonicku Marvel postavu. Jon Watts si v skutku naložil, ale finálny dojem je kladný, film je uceleny, osudový, zábavná a emocionálna stránka sa pekne dopĺňajú a film slušne cely čas graduje. Najväčší problém je práve ten, ktorý všetkym fans tak imponuje - že priniesol presne to co sa očakávalo. Samotná zápletka filmu je totiž aj na Marvel Universe úplne primitívna, len pekne zaobalená uvodnymi scénami, ktoré ju majú ospravedlniť, film má mnoho scén a postáv, ktoré idú iba na efekt. Je škoda ze tvorcovia sa viac nepohrali so scenárom, ich flakarina však spĺňa účel lebo film samotný účelový - peniažky sa budú sypať. Eternals v tomto roku boli zaujímavejší, hlbší a očakávam ze MCU sa po viac ako 10 rokoch a 20 filmoch bude posúvať vpred a nie ťažiť z postáv a úspechov minulých. Ešte aj Homecoming a Far from home priniesli lepší príbeh aj postavy, najmä tie záporné, tu nevynikne nik. Pochvala za hudobnu stránku, hlavne prvá polovica bola výborne zvládnutá. No Way Home je pre mňa najslabši film z trilógie, no stále kvalitný, emocionálny ale scenár bol z kategórie slabsich. 70%

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Svet kúzel sa vracia! Alebo nie? Úprimne nemal som veľké očakávania pred týmto filmom, neveril som, že by mohol mať také čaro a atmosféru ako Potter, ale napokon to bolo celkom príjemné prekvapenie. Film bol priamočiary a jednoduchý, bohužiaľ až príliš. Chýbalo tam to, čo zdobilo práve Pottera a Rowlingovú - prekvapivé dejové zvraty. Yates poňal film dosť povrchne, stavil na atmosféru kúzelníckeho sveta z New Yorku v 20 - tych rokoch minulého storočia, ale to je dosť málo. Hádam sa to v ďalších častiach zlepší, priestor tam je, ako štart novej série je to fajn, avšak bojím sa, že ak zostane režisérom Yates, nič prelomové neuvidíme. Zatiaľ len 3/4 spokojnosti. 75%

Logan: Wolverine (2017)

Najlepšie vyrozprávaný príbeh nejakej postavy, aký som kedy videl. Nebolo to dokonalé, ale malo to blízko tomu. Lepšia hudba, kratšia minutáž a bolo by to perfektné. Treba vyzdvihnúť aj Jamesa Mangolda, oproti predošlému Wolverinovi o 2 triedy lepšie. Absolútny herecký koncert, či už Jackman alebo Stewart a Dafne Keen, úžasné prekvapenie. Top scéna na farme, škoda následného zbrzdenia tempa pred finále a taktiež veľkolepá ponurá, depresívna atmosféra. Akcia hrá skôr druhé husle, ale to nebolo vôbec podstatné. Najlepšia rozlúčka s Loganom, aká mohla byť. 93%

Deadpool (2016)

Drzý a sebavedomý počin od T. Millera, v ktorom nabúral všetky moje predstavy o tých “ múdrych a slušných“ X-menoch. Film sa od začiatku nesie v rýchlej a dynamickej akcii, kde vulgarizmy a Reynoldsove hlášky lietajú len taký fukot. Úvod ma šmrnc, hneď ma dokázal vtiahnuť, postupne však úroveň ide dole. Ryanovi Reynoldsovi rola rozhodne sadla, jeho W. Wilson ma však nedokázal baviť stále. Z času na čas tresol niečo vtipne, ale väčšinou šlo o prázdne keci plné “ fuck” a chviľami som mal pocit, že sa pozerám na nejakú paródiu o X-menoch. Zaporák bol podľa mňa slabý, postáv trochu málo a záver sa nevyhol klišé, napriek tomu film prináša konečne čosi nové a vyzdvihuje značku MARVEL na inú úroveň. Deadpool je film, ktorý je úplným protipólom pre tých inteligentných X-Men filmoch a dokáže zaujať práve touto odlišnosťou a originalitou. 76%